Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Zombi Filmleri (En Çok İzlenen 9 Film)

Zombi filmleri her zaman sinemanın en dikkat çekici konularından birisi olmuştur. Gerilimin ve korkunun bir arada olduğu bu filmlerde aksiyon bir an olsun hiç eksilmiyor. Hatta zombi filmlerinde zaman zaman komediyi de görebiliyoruz. Bu kadar geniş bir yelpazeye sahip olan zombi filmlerinin kitlesi de oldukça geniş. 1930’lu yıllardan beri sinemada yer alan zombiler, zaman zaman vampirlerin arkasında kalmıştı. Ancak şu anda zombi filmlerinin daha önde olduğunu söylemek mümkün. Bunda bilgisayar oyunlarının da etkisi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle Resident Evil serisi zombi filmlerinin popülerliğini arttırma konusunda oldukça önemli bir etki yapmıştı. En iyi zombi filmleri listemize hazırsanız başlayalım.

Resident Evil Serisi

Zombi filmleri denildiğinde akla ilk gelen film Resident Evil oluyor. Türkçesi Ölümcül Deney olan bu film, video oyunundan başarılı bir şekilde sinemaya uyarlanmıştır. 2002 yılında vizyona giren serinin ilk filminde başrolü Mila Jovovich üstleniyor. En başarılı zombi filmleri arasında gösterilen Resident Evil, 5 devam filmini de beraberinde barındırıyor.

28 Gün Sonra

Başrolünde ünlü aktör Cillian Murphy’nin yer aldığı filmde bir grup hayvan severin deneyler sırasında enfekte olması ve hastalanmasını konu ediniyor. Oldukça güçlü bir virüse yakalanan insanların sonucunda 28 gün sonra Londra ölü bir şehre dönüşüyor. Başrolümüz ise olanlardan habersiz bir şekilde hastanede gözünü açarak kendini bir gizemin ortasında buluyor. Yönetmenliğini Danny Boyle’nin yaptığı 28 Gün Sonra filmi başarılı zombi filmleri arasında yer alıyor.

World War Z

2013 yılında vizyona giren World War Z, başrolünde ünlü aktör Brad Pitt’i bulunduruyor. Ailesi ile oldukça mutlu bir hayat yaşayan Gerry Lane, sıradan bir günde trafikte beklerken bir şeylerin ters gittiğini fark eder. Ne ile karşılaştığından haberi olmayan aile bir anda kendilerini bir kaosun içerisinde bulur. Ailesini hayatta tutmaya çalışan Gerry Lane’nin maceralarını izlediğimiz bu filmde ailenin hem zamana hem de zombilere karşı olan mücadelesini izlemekteyiz.

Ben Efsaneyim

Zombi filmleri denildiğinde akla gelen ilk filmlerden olan Ben Efsaneyim, en başarılı zombi filmleri arasında gösterilmektedir. Will Smith’in başrolünde yer aldığı filmde müthiş görsellikler ve oyunculuklar izleyenleri büyülüyor. 2007 yılında vizyona girin bu filmde virüsten dolayı dünyanın sonunun geldiğini ve şehirde tek başına kaldığını düşünen bir bilim adamının mücadelesini izliyoruz. Francis Lawrence’ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu filmde aynı zamanda Alice Braga da yer alıyor.

Zombilerin Şafağı

Zombi filmlerini çoğu zaman korku ve gerilim dolu biliyoruz. Ancak, korkunun yanı sıra komedinin de yer aldığı izleyenlere farklı bir bakış açısı sunan zombi filmleri de mevcut. İşte Zombilerin Şafağı tam da korku – komedi zombi filmlerinin öncülerinden. Zombilerin dünyanı ele geçirdiği bir ortamda iki arkadaş sevdikleri ile birlikte bir puba sığınır. Zombiler dışında da birçok sorunu olan Shaun, hem ailesi ile hem de kız arkadaşı ile problemler yaşar. Bütün bunların üstüne bir de zombiler ile uğraşması gerekmektedir. Komedi, korku ve psikolojik dramın bir arada olduğu bu filmi izlerken oldukça eğleneceksiniz. Filmin yönetmenliğini ise Edgar Wright ve Simon Pegg üstleniyor.

Zombieland

Bütün Amerika’yı etkisi altına alan zombi salgınından başrolümüz Columbus sağ çıkmıştır. Bütün zorluklara karşı hayatta kalmaya çalışan Columbus’un yolu sert bir adam olan Tallahesse ile kesişir. Oldukça zıt karakterlere sahip olan bu ikiliye daha sonra iki kız kardeş daha katılır. Kara mizahın ve duygusallığın bir arada olduğu filmde aynı zamanda zombi filmlerinden alışık olduğumuz şiddet de yer alıyor. Ruben Fleischer’ın yönettiği filmde ise başrollerde Jesse Eisenberg, Woody Harrelson ve Emma Stone gibi isimler yer alıyor.

Zombi Ekspresi

2016 yılında vizyona giren ve en dikkat çekici Kore filmleri arasında yer alan Zombi Ekspresi, bir grup yolcunun tren seyahatini ele alıyor. Tabi ki bu tren seyahati normal bir seyahat olarak karşımıza çıkıyor. Seul’den Busan’a giden bu trende zombi istilası ile karşı karşıya kalan grup, hayatta kalmak için türlü olaylar ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Zombi filmleri arasında en etkili filmler arasında yer alan Zombi Ekspresi, kesinlikle izlemeniz gereken filmler arasında yer alıyor.

Dehşet Gezegeni

Ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun da yapımcılığını üstlendiği Dehşet Gezegeni 2007 yılında vizyona girmişti. Robert Rodriguez tarafından yazılıp yönetilen filmde Tarantino da hem yardımcı yönetmen rolünde hem de filmde oynadığı tecavüzcü rolü ile filme katkı sağlıyor. Rose McGowan, Bruce Willis, Kurt Russell gibi ünlü oyuncuları barındıran film zombi filmleri kategorisinde hemen akıllara gelenlerden biridir. Dilerseniz En iyi Netflix dizilerini incelediğimiz içeriğimizde hemen bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

28 Hafta Sonra

28 Gün Sonra filminin devam filmi olan bu filmde Robert Carlyle, Rose Byrne ve Jeremy Renner gibi isimler yer alıyor. Bilim kurgu ve korku türlerini başarılı bir şekilde uyarlayan filmde İngiltere’de ortaya çıkan Rage virüsü ve insanların mücadelesini izlemekteyiz. En iyi Zombi filmleri arasında en sevilenlerini incelediğimiz içeriğimiz genel olarak bu şekilde.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu