Rastgele Konular Hakkında BilgilerYaşam Tarzı'na Dair Popüler Başlıklar

Engelleyen Erkek Psikolojisi: Bir Erkek Neden Engeller?

Erkeklerin ilişkilere yaklaşımı ve bakış açısı, kadınlara kıyasla son derece farklıdır. Çoğu zaman herhangi bir açıklama yapmadan kendini geri çeken erkekler, yüzleşmekten korktuğu için sizi engelleyebilir. Aynı zamanda “Bir erkek neden engeller?” sorusuna verebileceğimiz daha farklı yanıtlar da mevcut. Hayatında başka biri olması, eski sevgilisini unutamaması, sizin ona bağlandığınızı fark etmeye başlaması da ona karşı yaklaşımlarınızı engellemesine neden olan sebepler arasındadır.

Erkekler her ne kadar büyük bir heyecanla size adım atsa da ilişkinin ilerleyen günlerinde bu ilginin giderek azaldığını ve hatta sizi tamamen yok saydığını göstermeleri, son derece yaygın bir davranıştır. Genellikle hayatına almak istediği kadını karşısına alıp dürüstçe açıklama yapma tutumunu göstermezler.

Kurmuş oldukları bağı kısa sürede koparmak istedikleri için kısa yoldan kaçma fırsatlarını değerlendirmeye çalışırlar. Elbette bu durumda kendilerini suçlu gösterecek bir tutum sergilemek istemedikleri için engelleme, numara silme ve telefonları açmama gibi davranışları görebilirsiniz. Gelin, tüm bu davranışların psikolojik etkilerine birlikte göz atalım.

Erkekler Sevdiği Kızı Engeller mi?

Öncelikle cinsiyet fark etmeksizin, engelleme davranışının son derece toksik bir tutum olduğunu belirtmeliyiz. Sevgili ya da arkadaşlar arasında yaşanan sorun her neyse karşılıklı konuşmak, her zaman daha sağlıklı bir sonuca varmayı sağlayacaktır. Ancak karşı tarafın kalbini kırmanız, ona karşı gerçekten üzüleceğini bildiğiniz bir hata yapmanız, sizi engellemesine sebep olabilir. Bu durumda “Seven erkek engeller mi?” sorusuna, “evet” yanıtını verebiliriz.

Eğer karşınızdaki kişiye karşı olumsuz bir yaklaşımınız olmamasına rağmen sizi engellediyse, muhtemelen sevmiyor demektir. Erkekler bir kadını gerçekten sevdiğinde, koşullar her ne olursa olsun onu merak eder ve haber almak ister. Aynı zamanda kaybetme korkusu da ağır bastığı için engelleme gibi bir durumla karşılaşma ihtimaliniz söz konusu bile değildir.

Size karşı tutarlı davranışlar sergilemeyen, mesajlarınıza yanıt vermeyen, telefonlarınızı açmayan erkek, kesinlikle sizi sevmiyordur. Şayet engelinizi kısa süre içerisinde kaldırdıysa, muhtemelen sizden arama ya da mesaj gelmemesi gereken bir ortamdadır. Bu nedenle merak etmeniz ya da ona sinirlenmeniz için böyle bir tavır sergilediğini de düşünmeyin. Kendi değerinizin farkına varın ve siz de onu yok sayarak hayatınıza devam edin.

Engelleyen Erkek Pişman Olur mu?

Sinirlenip engelleyen erkek, öfkesi geçtiğinde pişman olur ve bu davranışını unutturacak girişimlerde bulunur. Eğer toksik bir insanla birlikteyseniz, muhtemelen sıklıkla engellenme gibi bir durumla karşılaşacaksınız. Ancak onun pişman olması için yaptığı davranışın aslında son derece çocukça olduğunu belirtmeniz, pişman olmasını sağlayacaktır.

Karşı tarafın sizi engellemesine sebep olacak hiçbir şey yapmamanız durumunda da böyle bir tavırla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda genellikle kendi kendine pişman olmayan erkekleri, yaptığı davranıştan utandırmak için izleyebileceğiniz farklı yollar olduğunu söyleyebiliriz. Gelin, engelleyen erkeği pişman etme yollarına birlikte bakalım.

  • Öncelikle onun davranışına karşılık vermek için sosyal medyadan takibi bırakmak, numarasını silmek gibi tutumlar sergilemeyin. Aksine onu silecek kadar dahi önemsemediğinizi göstermelisiniz.
  • Sosyal medya hesaplarında mümkün olduğunca rutin ilerleyin. Bir anda çok fazla paylaşım yapmanız, kasıtlı yaptığınızı düşündürecek ve kendinizden soğutacaktır.
  • Karşı tarafı kıskandırmak için erkeklerle fotoğraf paylaşmayın ve fazla mutlu gibi davranmayın.
  • Eğitim veya iş hayatında elde ettiğiniz başarıları görmelerini sağlayın. O olmadan hayatınıza başarılı bir şekilde devam ettiğinizi görmesi, kendini gerçekten değersiz hissetmesine ve sizi kaybettiğine üzülmesine neden olacaktır.

Aslında “Bir erkek neden engeller?” sorusuna, hayatınızdan tamamen çıkmak istediği yönünde yanıt verebiliriz. Onun pişman olmasını istiyorsanız bu şekilde davranabilirsiniz. Ancak sizi önemsemeyen insanları ciddiye almamanız, mental sağlığınız açısından çok daha önemlidir.

Erkek Ayrıldıktan Sonra Neden Engeller?

Ayrılık son derece sancılı bir süreç olduğu için her iki taraf da farklı davranışlar sergileyebilir. Eğer yollarınızı ayırırken birbirinizi çok kırdıysanız, erkeğin engelleme eğilimi göstermesi son derece normaldir. Size çok değer vermesine rağmen onu terk ettiyseniz, öfkesine yenik düşerek böyle bir tutum sergilemiş olabilir.

İlişkinizi bitiren taraf erkekse ve siz ısrarla ona ulaşmaya çalışıyorsanız, muhtemelen sıkıldığı için engellemiştir. Bu nedenle sizi terk eden birini aramanız, mesaj atmaya devam etmeniz, dönmesini sağlamayacak aksine ona ulaşmanızı engelleyecek yollara başvurmasına neden olacaktır. Haliyle bir diğer sebebin onu rahatsız etmeniz olabileceğini söyleyebiliriz.

Bu durumda kendinizi onun yerine koyun. Hayatınızda istemediğiniz bir erkek sizi sürekli aradığında ya da mesaj attığında, taciz edildiğinizi düşünürsünüz. Aynı şey karşı cins için de geçerlidir. İstemiyorsa, onu sürekli aramaya ve mesaj atmaya hakkınız yoktur.

Bir Erkek Sebepsiz Yere Neden Engeller?

Bir erkek neden engeller?” sorusu, aranızdaki çekişmeler kapsamında farklı şekilde yanıtlanabilir. Fakat hiçbir sebep yokken engellendiyseniz, bu tamamen karşı tarafla ilgili bir sorundur. Her şey yolunda ilerlerken ona ulaşmanızı istemeyen erkek, muhtemelen aldatıyordur. İnsanlar, size yanlış yaptığını bildiklerinde uzak durmak isterler. Özellikle karşı cins, suçluluk ve sorumluluk duygusu hissetmek istemediği için en kısa yoldan bunu çözmeye çalışır.

Karşı tarafa yoğun hisler beslediğinizi açıkça belli etmeniz de maalesef sizi kendinden uzaklaştırmalarına neden olur. Sorumluluk almak istemeyen, korkak ve çapkın erkekler, gerçek anlamda sevilmenin kıymetini bilmezler. Bu nedenle kendinizi kötü hissetmeyin ve neden engellendiğinizi düşünmeyi bırakın.

Kısa süreli engelleme davranışının da altında yatan can sıkıcı sebepler olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, 1 saatliğine ya da 1 günlüğüne ona ulaşmanızı istemeyen kişi, başkasıyla birliktedir. Kendi halinde kalmak istediği yanılgısına kapılmayın ve hayatında sorunlar olduğuna yönelik cümlelerine inanmayın. Şayet size değer veriyorsa, hem iyi günde hem kötü günde konuşmak isteyecektir.

Engelleyen Erkek Ne Zaman Engeli Kaldırır?

Duygusal ilişkilerde insanların birbirleriyle saygılı bir şekilde, doğru iletişim kurması çok önemlidir. İletişim, bir sorunun kolaylıkla çözüme ulaşmasını sağlama konusunda ilk adımdır. Fakat tartışma gibi bazı durumlarda, bu iletişim kopma noktasına gelebilir. Eğer çeşitli sosyal platformları üzerinden bir etkileşim yürütülüyorsa, bu tartışmanın sonu bazen engellemeyle sonuçlanabilir. Örneğin, Whatsapp’tan engelleyen erkek, büyük ölçüde sinir bozucu olabilir. Peki, erkekler bu engeli ne zaman kaldırır?

Hayatının bir döneminde sizi kendinden uzaklaştıran insanlar, aynı ilgiyi ve bağlılığı başkalarından göremezlerse, ona dönmeniz için çeşitli girişimlerde bulunurlar. Duygusal boşlukta olmaları veya sadece anlık bir yükselmeyle sizi istemeleri de engelinizi kaldırmalarına neden olur. Her halükarda göstermiş oldukları tutum son derece can sıkıcı olduğu için onların size ulaşmalarını beklememeniz ve hayatınıza devam etmeniz, en mantıklı hareket olacaktır.

Engelleyen Erkeğe Güvenilir Mi?

Sizi bir süreliğine hayatından uzak tutan insana güvenip güvenmemek, tamamen yapacağı açıklamalara bağlıdır. Örneğin, onu çok kırmanız halinde, biraz düşünmek için böyle bir davranış sergilemiş olabilir. Haliyle mantıklı bir açıklama yapması ve tutarlı bir tavır sergilemesi durumunda güveninizi kazanması mümkündür.

Açıklayıcı Betimleme Nedir? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Mantıklı bir açıklaması olmayan, “ben böyleyim”, “kafanda kuruyorsun”, “ailemle sorunlarım var” gibi cümleler sarf eden toksik insanlara güvenmeyin. Açık yüreklilikle sizinle konuşmayan, dinlemeyen ve sizi merak etmeyen her kim olursa olsun, mutlaka bir gün kalbinizi kıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu