Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

El Parmakları Neden Şişer?

Günlük hayatta sayısız aktivitenin sağlanmasında büyük bir görevi bulunan el parmakları, vücudun önemli organlarındandır. Bedenimizin kıymetli parçaları arasında yer alan ellerin en büyük işlevini parmaklar üstlenir. Pek çok fonksiyona sahip olan el parmaklarının sağlıklı olması, gerekli faaliyetleri yerine getirmesi bakımından oldukça büyük öneme sahiptir. Bu uzuvlarda meydana gelen kaşıntı ve şişlikler rutin yaşam kalitesini etkilediğinden nedeni ve çözümüne önem vermeniz gerekir. Peki, el parmakları neden şişer? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

El parmaklarının şişmesi ve kaşınması gibi durumlarda tedavi uygulanabilmesi için öncelikle altta yatan nedenin bulunması gerekir. Ellerin faaliyetini kısıtlayan bu problemin çözümü için en net yanıtı bir uzmandan almak, tekrarlanabilir durumlarla karşı karşıya kalmamak açısından oldukça önemlidir. Pek çok hastalık olasılığını yansıtan şişliklerin ve kızarıklıkların  doğru teşhisi, gerekli tahlil ve tetkiklerle neticelendirilebilir.

Parmak Şişmesi Neden Olur?

El parmak şişmesi kas ve dokularda meydana gelen genişleme, iltihaplanma ya da ödeme bağlı olarak ortaya çıkabilir. Eklem romatizması ya da kireçlenme gibi kas ve dokularda görülen sağlık sorunları da bu tür bir rahatsızlığı beraberinde getirebilir.  Duyusal ve motor fonksiyonları sağlayan sinirler, parmakların işlevini güçlendiren önemli bir role sahiptir. Buralarda meydana gelen hasarlar, olası semptomlarla parmak yapısını etkileyebilir.

Kireçlenmelerin oluşması da parmakları güçsüz bırakan, hatta aşırı ağrı veren yorucu bir sürece neden olur. Sıvı birikmesi şeklinde belirtilerle kendini gösteren kistlerde zararsız gibi görünse de kitlenin büyümesiyle tehlike arz eden bir duruma dönüşebilir. Öyle ki sorunun ilerlediği durumlarda cerrahi müdahaleye bile gerek duyulabilir.

Parmaklarda meydana gelen şişlik sorunları genellikle göze basit gelir, fakat temelinde kalıtsal ciddi sorunlar da yatıyor olabilir. Medikal olarak bakıldığında şişliklerin nedeni hangi parmakta meydana geldiğine göre farklı başlıklarda incelemeye. Genel olarak parmaklarda oluşan şişliklerin yaygın nedenleri arasında şunlar sıralanır:

  • El serçe parmak şişmesi: Parmak yapısına bakıldığında biraz daha narin olan bu bölümde gözlemlenen şişme ve renk değişimi, incinme hatta kas zayıflamasına bağlı olarak gelişebilir.
  • Baş parmak şişmesi: Kavrama yetisini daha güçlü şekilde destekleyen bu parmakta, eklem ya da ödem sorunlarına bağlı şişmeler meydana gelebilir.
  • Orta parmak şişmesi: Birtakım hastalıkların sinyalinin rahatlıkla alınabildiği bu parmakta meydana gelen nedensiz şişmeler farklı rahatsızlıkları arkasında saklıyor olabilir.
  • Sağ el orta parmak şişmesi: Romatizma olma ihtimali yüksek olan eklem iltihaplanması, kireçlenme gibi yaygın sorunlara bağlı olarak şişlik gelişmesine neden olabilir.

Uygun tedavi yöntemi için sorunun kaynağının hangi parmakla ilişkili olduğunu anlamak, bunun için de uzman gözetiminde ihtiyaç duyulan tahlilleri yaptırmak gerekir. Belirlenen tanıya göre doktorunuzun hazırladığı tedavi çizelgesine uyarak parmağınızın eski sağlığına ve işlevine kavuşması daha mümkün olur.

Bloke Bakiye Kaldırma yöntemlerini anlattığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

El Parmak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Aşırı derecede ağrı ve acı verebilecek el parmak şişlerinde uygun tedaviyi hekim gözetiminde sağlamak gerekir. Fakat doktora gidemeyecek durumların olması halinde evde ağrıyı azaltabilmek için bir takım yöntemler denenebilir. Parmak şişmelerine bağlı olarak gelişen ağrı, acı, ödem ve buna benzer durumlar için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şu şekilde sıralanır:

  • Şişliğin bulunduğu el parmağını fazla kullanmayarak bir süre dinlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Soruna bağlı olarak sıcak ya da soğuk tampon uygulaması yapabilirsiniz.
  • Ağrı kesici ve kas gevşetici kremler uygulayarak parmağı rahatlatabilir, acıyı azaltabilirsiniz.
  • Uygun malzemelerle parmağınızı sararak sıvının dağılmasını sağlayabilir ve buna bağlı gelişen ağrı hissini minimize edebilirsiniz.

Evde uygulanabilen birtakım yöntemler acı hissinin bastırılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda şişliklerin inmesine de katkı sağlar. Fakat her zaman sorunun kaynağını bulmak ve çözümü için doğru tedaviyi tercih etmek kalıtsal sorunların olmaması bakımından önemlidir. Sağlık söz konusu olduğunda ihmaller, istenmeyen ve geri dönüşsüz sonuçlar doğurabilir.

Alınan tedavilerle yeterli fayda sağlanamaması halinde evde uygulanabilen doğal yöntemlerden de yararlanabilirsiniz. Bu tür metotlar, meydana gelen sıvı birikmesinin giderilmesine ve kireçlenmeye bağlı duyulan acının en aza indirilmesine yardımcı olur. Bunun için şifalı bitkiler olarak adlandırılan alternatiflerden faydalanmanız mümkündür. Ilık suyun içine bir tutam eklenip demlemeye bırakılan bitki çeşitleri, ağrılı bölgeye pansuman şeklinde uygulandığında etkili sonuçlar almanız için etkili bir çözümdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu