Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri, hamilelik sizin için oldukça heyecanlı ya da gergin bir süreç olabilir. Bu nedenle pek çok kadın bu konuda olabildiğince bilgi edinmek ister. Hamileliğin belirtileri de bu konularda bir tanesidir. Her kadın hamile olduğun dair şüpheler edindiğinde ilk olarak hamilelik belirtileri hakkında araştırmalar yapmaktadır. Bu konuda bilinmesi gereken ilk şey hamilelik belirtilerinin kadından kadına değişebileceğidir. Hamile olan kadınların çoğu vücutlarında hızlı bir şekilde (hamileliğin ilk ayı içinde) değişiklikler meydana geldiğini hissedebilir. Bazı kadınlar ise bunun aksine hiçbir belirti fark etmeyebilir. En sık rastlanılan erken gebelik belirtileri arasında adet gecikmesi, artan idrara çıkma ihtiyacı, şişmiş ve hassas göğüsler, yorgunluk ve sabah bulantısı yer alır.

Hamile olup olmadığınızdan emin olmanın en net yolu hamilelik testi yapmaktır. Hamilelik testi yaptığınızda, vücudunuzda hCG adı verilen bir hormonun olup olmadığı ölçülür. Bu hormon, gebe kalma anından itibaren vücudunuzda oluşmaya başlar ve hamileliğinizin başlangıcından sonra devam eden süreç içerisinde de hızla çoğalır. Ancak henüz çok yeni hamile olan kişilerde bu test yanıltıcı sonuçlar verebilir. Çünkü vücudunuzun hamilelik testinde gözükebilecek oranda hCG’yi oluşturması biraz zaman alır. Hamilelik testinin pozitif olması için vücudunuzda yeterli hCG üretilmesi, son adetinizin ilk gününden itibaren yaklaşık üç ila dört hafta sürer.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtilerinin ne zaman başladığına dair net bir şey söylemek zordur. Çünkü belirtiler ve ortaya çıkış süreleri, her kadın için farklı şekilde oluşabilir. Bunun yanında erken hamilelik belirtileri genellikle tüm kadınlarda aynı şekilde ortaya çıkar. Erken hamilelik belirtileri ise genel olarak hamileliğin ilk haftasında görülebilir. Yine de bu zamanlarda hamilelik belirtileri yoğun değildir. Daha çok ilk üç aylık dönemde belirgin olarak görülmeye başlar.

Evde Yapılan Hamilelik Testleri

Evde hamilelik testleri genellikle büyük oranda güvenilirdir. Bu testler, küçük bir test çubuğu üzerine idrar damlatma yöntemi ile yapılır. Bu yöntemin uygulanmasının ardından sonuç penceresinde bir sembolün görünmesini beklersiniz ve oluşan sembole göre hamile olup olmadığınız belli olur. Hamile olduğunuzu gösteren sembol genellikle yan yana olan iki paralel çizgidir. Bu çizgilerden önce bir tanesi belirir ve testin çalıştığı anlaşılır. Eğer hamile iseniz bir süre sonra yanında ikincisi de belirir. Testin doğru çalıştığından emin olabilmek için mutlaka ambalajını, kullanma tarihini ve talimatlarını kontrol etmeniz gerekmektedir.

hamilelik belirtileri nelerBazı testler ise yukarıda anlattığımızdan farklı olarak bir kelime veya kelime öbeği (hamile veya hamile değil) göstererek sonuç verebilir. Ancak bu testlerin yanılma payı da bulunmaktadır. Bu nedenle en kesin yanıtı veren yöntem olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. %100 doğru sonuç elde edeceğiniz testi uygulayabilmek için doktorunuzdan size kan testi yapmasını istemelisiniz. Testin bu versiyonu kanınızda hCG hormonunun bulunup bulunmadığını arar. Eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız sizin için en uygun olan test yöntemini söylemesi için doktorunuza da danışabilirsiniz.

Hamileliğin En Yaygın Belirtileri Nelerdir?

Yaşayabileceğiniz çok sayıda çeşitli erken gebelik belirtisi vardır. Bu belirtilerin tamamı herkeste görülmeyebilir. Hatta bazı kadınlar bunlardan hiçbirini hissetmeyebilir. En yaygın olarak görülen erken gebelik belirtileri şunları içerebilir:

 • Adet gecikmesi : Gebeliğin en yaygın ve kesin belirtisi adet gecikmesidir. Gebe kaldıktan sonra, vücudunuz yumurtlamayı ve rahminizin zarının dökülmesini durduran hormonlar üretir. Bu, döngünüzün durduğu ve bebek doğana kadar bir daha adet görmeyeceğiniz anlamına gelir.
 • Sık tuvalete gitme: Adet gecikmesinden daha önce, çok sık idrara çıkmanız gerektiğini fark edebilirsiniz. Bu aslında eskisinden daha fazla kan sahibi olduğunuz için olur. Vücudunuzdaki kan ne kadar fazlaysa, o kadar çok idrara çıkmanız gerekecektir.
 • Yorgunluk (yorgunluk hissi) : Birçok kadın hamileliğin erken döneminde aşırı derecede yorgun hisseder. Bu hamilelik belirtisi, progesteron hormonunun yüksek seviyeleri nedeniyle olur.
 • Mide bulantısı : Bu hamilelik belirtisi sabahları veya gecenin herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Bulantı, hamileliğin iki haftası kadar erken bir tarihte ortaya çıkabilir veya gebe kaldıktan birkaç ay sonra başlayabilir.
 • Ağrıyan, büyüyen göğüsler : Göğüsleriniz hamilelik sırasında hassaslaşabilir. Göğüs uçlarınız da koyulaşmaya ve genişlemeye başlayabilir. Bu durum geçicidir ve vücudunuz artan hormonlara alışınca kaybolur. Ayrıca göğüslerinizin büyüdüğünü fark edebilirsiniz.

Hamileliğin Yaygın Olmayan Belirtileri Nelerdir?

Erken gebelikte görülen ve yukarıdakiler kadar yaygın olmayan bazı ek belirtiler de vardır. Tıpkı en yaygın belirtilerde olduğu gibi, bu hamilelik belirtilerinde de kişiden kişiye değişiklikler olabilir. Herkesin farklı bir yapıya sahip olduğunu ve benzersiz semptomlar yaşayacağını hatırlamak önemlidir. Erken gebelik belirlitileri döneminde daha az yaygın olarak görülen belirtiler şunları içerebilir:

 • Lekelenme: Kötü bir işaret gibi görünse de, hafif kanama (lekelenme), embriyonuzun rahminizin iç kısmına yerleştiğinin bir işareti olabilir. Bu durum, gebe kaldıktan birkaç gün sonra gerçekleşebilir. Yerleşme kanaması, vajinadan küçük kan damlaları veya kahverengimsi bir akıntı gibi görünecektir.
 • Yiyecek istekleri, sürekli aç hissetme: kadınlar belirli yiyecekleri yemeye ihtiyaç duyabilir veya sürekli aç hissedebilir. Bazı yiyecekler ve tatlar hamileliğin erken döneminde harika görünse de, diğerleri aniden tatsız olabilir.
 • Ağızda metalik tat : Kadınlardan bazıları, hamileliğin erken dönemlerinde ağızlarında metalik bir tat hissedebilir.
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi : Bu belirtinin nedeni hem vücudunuzdaki hormonal değişiklikler hem de artan kan hacminizdir.
 • Kramp : Adetiniz başlamak üzereymiş gibi hissedebileceğiniz kramplar yaşayabilirsiniz. Bu kramplar çok şiddetliyse, sağlık uzmanınıza başvurmanız gerekebilir.
 • Hamilelik belirtilerinde ruh hali değişimleri: Hormonlarınız değiştikçe, ruh hali değişimleri yaşayabilirsiniz. Bu normaldir ve hamilelik boyunca sürebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu