Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Alka Seltzer Nedir? Ne İçin Kullanılır?

İlaç ve sağlık sektörünün günümüzdeki gelişimi sayesinde herhangi bir soruna medikal bir çözüm bulunabilmektedir. Bunlardan birisi de fazla alkollü gecelerin ardından gelen akşamdan kalma ağrılarıdır. Sorunu yaşayan insanlar genellikle internet üzerinden araştırmalar yapmaktadır. ”Alka Seltzer nedir? Ne için kullanılır?” sorularına konu içerisinde karşılaşmak mümkündür.

Sağlık sektörü hiçbir zaman hafife alınacak ve uzman görüşler dışında olan yorumların dikkate alınmayacağı bir sektördür. İlaçlar ve medikal ürünler bireyin kendi başına kullanabileceği şeyler değildir. Bu makalede Alka Seltzer ilacının ne ilacı olduğunu, etkin maddelerini ve ne durumlarda kullanılabilir olduğunu cevaplamaya çalışacağız. Ancak bu makale ile birlikte bir adım atmak yerine hekimlerle görüşerek medikal ürünleri kullanmak her zaman daha sağlıklı bir yoldur.

Alka Seltzer Nedir?

Genel olarak fazlaca alkol tüketilmesinin sonrasında Alka Seltzer ilacı tercih edilebilmektedir. Tercih edilmesinin en büyük sebebi, aşırı alkol tüketiminden sonra akşamdan kalma diye tabir edilen ertesi günde oluşan belirtileri önlemektir. Bu belirtiler içinde en sık rastlananlar aşağıda verildiği gibidir:

  • Baş ağrısı
  • Hafif ya da ağır bir ateşlenme
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • İshal
  • Işığa ve sese duyarlılık
  • Yorgunluk

Benzer belirtileri çoğaltmak mümkündür. Alka Seltzer tüm bu belirtilerin ortadan kalkması ve alkollü bir gecenin ertesi sabah normal yaşantıya devam edebilmek için kullanılan bir ilaçtır. Etkin madde olarak asetilsalisilik asit kullanılan Alka Seltzer tableti, vücut içerisinde iltihap, ateş ve ağrı sebebi olan biyolojik etkenleri azaltmak için ya da tümden ortadan kaldırmak için kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü olan bir ilaçtır. Anjin, göğüs ağrıları, felç ve kalp krizi ataklarını önlemek adına hafif ve orta şiddette olan ağrı ya da ateşin tedavisi içinde önerilmektedir.

Alka Seltzer Ne İşe Yarar?

İnsan vücudunda birçok ağrı ve birçok hastalık bulunabilir. Bu yüzden belirli grup ağrılar ve hastalıklar için özel ilaçlar bulunmaktadır. Alka Seltzer ilacı da tam olarak genel ağrıların tamamını bünyesinde toplayarak, bir grup değil genel ağrılar için kullanılan bir ağrı kesici ilacıdır. Özellikle baş, omuz, boyun, kas ya da kol ağrıları, diş ve diş eti ağrıları, romatizmal hastalıkların ve eklem iltihabının sebep olduğu ağrılı vakalar için Alka Seltzer ilacı kullanılmaktadır. Ek olarak birçok kadın adet dönemi ağrılarını rahatlatması adına bu ilaca başvurabilmektedir.

İlk bahsettiğimiz akşamdan kalma etkisini geçirmek için kullanılmakta olan Alka Seltzer ilacı, direkt olarak alkolün etkilerini azaltma amacı ile suda eritilerek içilir. İlaç etkisini her bünyede değişen bir sürede belli etse bile ortalama 25 dakika içinde kullanan kişiyi kendisine getirmekte ve alkol kaynaklı yıkıcı nitelikte etkileri ortadan kaldırmaktadır.

Alka Seltzer Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ilaç içerisinde farklı kimyasallar barındırmasından dolayı bazı dezavantajları ya da başka bir deyiş ile bazı yan etkileri bulunmaktadır. Alka Seltzer ilacının eczanelerden reçetesiz bir şekilde alınmasından dolayı bilinçsizce kullanılması geri dönülmez sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden kullanırken son derece dikkatli olunması gerekmektedir.

İlacın çok fazla tüketimi mide kanamasına sebebiyet vermektedir. Amerika Gıda ve İlaç Departmanı (FDA), üç kadeh alkolden sonra alınmakta olunan aspirin ya da Alka Seltzer’in mide içerisinde kanama yaptığına dair yaptığı araştırmalarda durumun gerçek olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca Vermidon ve Gripin gibi ağrı kesici grubunda sayılmakta olan ilaçlar da alkol ile birlikte tüketildiği taktirde karaciğer içerisinde geri dönülmeyecek hasarlara sebep olmaktadır.

Alka Seltzer İçeriği

Vücutta bulunan asit dengesini sağlamaya da yardımcı olan ilaç, doğası gereği birçok kimyasalı içerisinde barındırmaktadır. Alerjik insanların ilaç içeriklerine dikkat etmesi ve buna göre ilaç kullanması gerektiğini uzman görüşler onaylamıştır. Bu yüzden  ”Alka Seltzer nedir? Ne için kullanılır?” sorularına cevap verdikten sonra içeriklerine de göz atmak mühim bir durumdur.

Dilerseniz Glukozamin nedir? sorusunu cevaplamış olduğumuz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Alka Seltzer ilacı tablet şeklinde olan ve bir tabletinde 324 miligram asetilsalisilik asit, 965 miligram sitrik asit, 1625 miligram sodyum bikarbonat, tatlandırıcı nitelikte olan sakkarin sodyum ve koruyucu özelliğini taşıması adına sodyum benzoat içermektedir. Eğer bu kimyasallara vücut normalden daha fazla alerjik reaksiyon gösteriyor ise ilacı kullanmak kötü sonuçlar verebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu