Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Bol Gerilimli Kamp Temalı Filmler

Korku filmleri, 80’li yıllarda senaryo bazında kendini tekrarlayan bir döneme tanıklık etti. Özellikle bol gerilimli kamp teması, içeriği açısından korkunun alt türü olan slasher filmlerde sıkça kullanıldı. O dönem slasher türü, bir grup genç arasında geçen olayları, orman ve göl kenarındaki mekanlarda kamp temalı filmler olarak sıkça işliyordu. Senaryo oldukça basitti; kamp ateşi etrafında anlatılan korkunç bir hikâye ve sonrasında yaşanan gerilimli anlar.

Aynı senaryoların tekrar etmesi bir süre sonra klişeye sebep olmuş ve hayranları sıkmıştı. Ancak içlerinde 13. Cuma ve Yanan (The Burning) gibi mekanları başarılı kullanarak, en iyi kamp filmleri arasına giren örnekler de vardı. Dilerseniz, temaları gereği kült haline gelen kamp hikayelerine kronolojik olarak bir bakalım.

Friday the 13th, 1980 (13.Cuma)

Yaşanmış gizemli cinayetlerin ardından metruk bırakılan Camp Crystal Lake, yıllar sonra tekrar açılır. Ziyaretçiler, yaşanan yağmur fırtınası sonucu kampta mahsur kalır. Dış dünya ile iletişimi kopan kampçılar gizemli bir katilin saldırısına uğrar ve değişik şekillerde cinayete kurban gitmeye başlar. Yapım, ormanda kamp filmleri temasını sır ve dehşet dolu unutulmaz bir klasik şeklinde sunar.

Evil Dead, 1981 (Şeytanın Ölüsü)

Ash, Linda, Scotty, Shelly ve Cherry Tennessee Ormanı’ndaki kulübelerden birine hafta sonu kamp yapmak için giderler. Mekanı gezerken ölüler kitabı Necronomicon’u ve yanında bir ses kaydı bulurlar. Ölüler kitabındaki sözleri içeren ses kaydını dinlediklerinde aslında intikam isteyen şeytanları çağırırlar. Geri gelen şeytanlar gruptakilerden bazılarını etkisi altına alacak ve ormanda kamp yapan arkadaşları doğaüstü korkularla baş başa bırakacaktır.

Madman, 1981 (Deli)

Bir grup genç, kampta ateş başındayken Madman Marz’ın hikayesini konuşurlar. Kendisi kampa yakın alanda yaşayan bir çiftçidir ve bir gece eşini iki çocuğuyla birlikte baltayla öldürür. Cesetlerle ortadan kaybolan Marz’ın, hikayesi anlatıldığı zaman, adını söyleyen kişinin katili olacağına inanılır. Ancak gençlerin ona hakaret etmelerinin ardından, kampın etrafında dolaşmaya başlar ve gençleri birer birer avlamaya başlar.

Just Before Dawn, 1981 (Şafaktan Hemen Önce)

Dağlık bir alanda ormana kampa giden beş genç, bir mülkü ele geçirmek için çalışır. Ancak gençleri iri yarı pala kullanan bir psikopat takip eder. İzlendiklerinin farkında olmayan gençler, psikopatı gördüklerinde kendilerini bir hayatta kalma savaşı içinde bulur.

The Burning, 1981 (Yanan)

Cropsey isimli bekçi, yaz kampında çalışmaktadır. Tüm zamanını kampta geçiren bekçi, kamptaki gençlerin acımasız şakasına maruz kalır. Ancak bu şaka, adamın yanmasına ve hayatının kararmasına neden olur. Uzun bir tedavinin ardından, elinde büyük bir makasla gençlerden intikam almak için kampa geri döner. The Burning, ormanda geçen korku filmleri içerisinde mekanı en iyi kullanan filmlerden biri olmayı başarmıştır.

Sleepaway Camp, 1983 (Ölüm Kampı)

Angela tekne kazası sonucu ailesini kaybederek, teyzesinin yanına taşınır. Kuzeniyle birlikte Arawak Kampı’na gider ve kamptaki diğer gençlerle tanışır. Bir süre sonra tuhaf ve şiddeti artan kazalar sonucunda yaşanan ölümler kampın huzurlu atmosferini bozar. Olaylara kimin sebep olduğu bulunamazken Angela’nın sessizliği ve tuhaf davranışları, kamptakileri rahatsız etmeye başlar. Bir grup genç temalı gerilim filmleri kategorisinde yer alan yapımın, sonraki yıllar devamı da çekilmiştir.

Campfire Tales, 1997 (Kamp Ateşi Masalları)

Araba kazası sonrası ormanda mahsur kalan dört arkadaş kamp ateşinin etrafında birbirlerine üç korku hikayesi anlatır. İlk hikâye, ormanda kaybolan gençlerin başından geçen doğaüstü bir olayı içerir. İkincisi, yol kenarında yardım isteyen bir çiftin karşılaştığı korkunç bir duruma odaklanır. Üçüncü hikâye ise bir grup gencin terkedilmiş bir evde başlarına gelen tüyler ürpertici bir olayı konu alır.

The Blair Witch Project, 1999 (Blair Cadısı)

Üç genç belgeselci, Blair Cadısı söylemlerini araştırmak için Black Hills Ormanı’na kameralarıyla yola çıkar. Ormana girdiklerinde ise kaybolurlar ve doğaüstü olaylara tanıklık ederler. Yaşanan olaylar zamanla yorgunluk, korku ve açlık durumu ortaya çıkarken, grup içindeki gerilim de artmaya başlar.

Wrong Turn, 2003 (Korku Kapanı)

Dağ yolu kapandıktan sonra bir grup genç başka yol bulmak için ormana girer. Yolda bırakılmış bir araç bulduklarında, dağda kanunsuz yaşayan sakinler tarafından kovalanır. Onlardan kaçmaya ve hayatta kalmaya çalışan gençler, kanunsuzlar tarafından avlanarak teker teker ortadan kaybolur.

Black Water, 2007 (Karanlığın Dişleri)

Avustralya kıyılarında geçen bu gerilim filmi, bir ailenin piknik için mangrovlara gittiklerinde uğradıkları timsah saldırısını konu alır. Çalılıklarda hayatta kalmaya çalışan aile, suların derinliklerinde saklanan tehlikeli timsahlarla başa çıkmak zorundadır.

Eden Lake, 2008 (Kan Gölü)

Eski bir taş ocağının yakınındaki göl, yapılacak bir proje sonrası kapatılacaktır. Bu manzaranın keyfini çıkaracakları bir kamp planlayan Steve, sevgilisi Jenny’e emrivaki yaparak yolculuğa ikna eder. Sevgililerin tatlı atışmaları eşliğinde başlayan kamp, yerleşimdeki serseri çocuklarla yaşadıkları anlaşmazlık sonucunda kabusa dönecektir.

A Lonely Place to Die (2011)

Dağcı beş arkadaş, İskoçya’nın dağlarında kamp yaparken ormanda kaçırılmış bir kız çocuğu bulur. Ekip üyeleri hapsedildiği yerden kızı kurtarıp polise teslim etmek üzere plan yapar. Ancak kızı kaçıran çete durumu fark eder ve iki taraf arasında bir kovalamaca başlar.

The Cabin in the Woods, 2012 (Dehşet Kapanı)

Beş arkadaş birlikte vakit geçirmek adına izole bir barakaya gider ve bilmeden korkunç bir deneyin içine girer. Kabinin etrafında kontrol odası ve gizemli bir yapı vardır. Kontrol odası, korku ve gerilim unsurları bulunan bir oyun gibi kabinde çeşitli kurgular oluşturuyordur. Gençler ise gerçek gibi görünen bu olaylardan endişe ve korku içinde kaçmanın yollarını arıyordur.

Engelleyen Erkek Psikolojisi hakkında içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Summer Camp, 2015 (Yaz Kampı)

Amerikalı dört öğrenci çocuklara İngilizce öğretmek için İspanya’ya tuhaf olayların yaşandığı bir kampa gider. Gizemli bir hastalığın hızla yayılıyor olması, kamptakilerin hayatını kabusa çevirir. Yaşanan gerilim gençleri hayatta kalmak için bir araya getirir. Kabuslardan kurtulmak içinse yapmaları gereken şey ise sırları çözmektir.

The Final Girls, 2015 (Son Kızlar)

Max’ın annesi düşük bütçeli korku filmi yıldızıdır ve bir gün vefat eder. Ölümü üzerine üzüntü duyan Max, arkadaşları ile birlikte aniden annesinin kampta çekilmiş olan korku filminin içinde bulur. Burada annesini yeniden gören Max ve arkadaşları, filmde yer alan palalı ve maskeli manyak katile karşı savaşmak zorunda kalır.

The Ritual, 2017 (Ritüel)

Yakın arkadaşlarının vefatının ardından tekrar buluşan dört eski arkadaş, İskandinavya’nın keşfedilmemiş doğasında yürüyüşe çıkar. Bu esnada yanlış bir yola dönüş, onları İskandinav efsanelerindeki karanlık ve gizemli ormanlara yönlendirir. Ormanda var olan eski bir bela, dört arkadaşın her hareketini takip ediyordur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu