Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Çit Filmi Konusu, Oyuncuları ve Analizi

Yönetmen koltuğunda Phillip Noyce’in bulunduğu 2002 yapımı Çit filmi, çalınmış bir jenerasyonu konu alır. Orijinal adı “Rabbit-Proof Fence” olan film, Doris Pilkinton Garimara’nın “Following the Rabbit-Proof Fence” isimli romanının sinema adaptasyonudur. Oyunculukları ve manzaralarıyla dikkat çeken bu film, büyük tepki toplamıştır.

Tarihte yaşanan acımasızlıklar, ayrımcılıklar ve ırkçılık, uzun süredir sinema dünyasında işlenen popüler konular arasındadır. Bu kadar çok eserin bulunduğu bir alanda öne çıkan yapımlar, izleyicide iz bırakabilen ve duyguları karşı tarafa aktarabilen eserlerdir. Çit filmi, bu kadar popüler bir konuyu işlemesine rağmen gerek prodüksiyonu gerek oyuncuları ve hikayesiyle izleyiciyi soluksuz bırakan, etkileyici bir film olmayı başarmıştır. Phillip Noyce, 2003 yılında bu filmle en iyi yönetmen ödülünü almıştır.

Peki, Rabbit-Proof Fence konusu nedir? Oyuncular, film analizi ve daha fazlası için okumaya devam edebilirsiniz.

Çit Filmi Konusu

Çit filmi, 1931’in Batı Avustralya’sında evlerinden alıkonularak hizmetçilik yapmak zorunda bırakılan 3 yarı beyaz yarı yerli kızın kaçış öyküsünü konu alır. O zamanın devlet politikaları, yerli halkı bir tehdit olarak görmektedir. Melezleri yeniden eğitme ve batılılaştırma amacıyla alıkoyma ve zengin hanelerde çalıştırma siyaseti uygulanmaktadır.

Yerli hayatlarından binlerce kilometre uzağa, “kurtarma” amacıyla kaçırılmış olan Molly, Daisy ve Grace, durumdan hiç de memnun değillerdir. İki kardeş olan 14 yaşındaki Molly, 8 yaşındaki Daisy, 10 yaşındaki kuzenleri Grace, gerçek yuvalarına dönme hayallerinin peşinden gitmeye karar verir. Yolculukları, yaklaşık üç bin kilometre uzunluğundaki tavşan geçirmez çiti baştan sona yürümelerini gerektirir. Ancak bu kaçış, beyaz bir devlet yetkilisi ve siyahi bir izcinin onları takip etmeye başlamasıyla farklı engellere neden olur.

Gerçek olaylardan esinlenen Çit filmi, Avustralya’nın tarihindeki karanlık gerçeklerini gözler önüne serer. Yerli insanların yaşadığı zorluklar, çekmek zorunda kaldıkları sıkıntılar harika bir sosyolojik çerçevede inceleyen eser, film eleştirmenleri tarafından oldukça beğenilmiştir.

Çit Filmi Oyuncuları

Çit filmini bu kadar etkileyici yapan faktörlerden biri de casting tercihleri ve oyuncuların sıradışı başarılarıdır. Filmde Daisy, Grace ve Molly’i sırasıyla Tianna Sansbury, Laura Monaghan ve Everlyn Sampi canlandırır. A. O. Neville rolünde Kenneth Branagh, Modoo rolünde David Gulpilil yer alır. Filmde yer alan diğer oyuncular, aşağıdaki gibidir:

  • Myarn Lawford
  • Jason Clarke
  • Ningali Lawford
  • Tracy Monaghan
  • Molly Craig
  • Deborah Mailman

Çit filmindeki performansıyla Everlyn Sampi, FCCA ve IFA tarafından en iyi aktris ödülünü kazanmıştır. David Gulipilil, AFI ödüllerinde en iyi yardımcı karakter adaylığında gösterilmiştir. Rabbit-Proof Fence filminin, Avustralya yapımı kült filmler arasında bulunmasında başarılı performansların  rolü büyüktür.

Minecraft’ta Tavuklar Ne Yer? Evcilleştirme ve Çiftleştirme başlıklı içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Çit Filmi Analizi

Avustralya tarihinin sosyolojik unsurlarını ele alan Çit filmi, kolonizasyon sonrası batılı halk ve yerliler arasındaki çatışmayı hikayeleştirmiştir. Tutarlı olmayan devlet politikaları, bu çatışmaları ayrıştırma ve asimilasyon gibi iki zıt uygulamayla daha da kötü hale getirmiştir. Literatürde “kayıp jenerasyon” olarak bilinen Avustralya yerlilerinin yaşadıkları, tarihin en çarpıcı, yaralayıcı olaylarından biridir. Çit filmi, bu trajediyi üç küçük kızın gözünden; aile, kültür, asimilasyon gibi kavramlarla beraber anlatır.

Rabbit-Proof Fence, farklı temaları işleyen bir filmdir. Kimlik ve aidiyet çerçevesinde karakterlerin evlerine dönme kararlılığı gözler önüne serer. Yüzyıllardır farklı toplumlarda gözlemlenen asimilasyon politikalarının gerçekleri, farklı kültürlere olan hoşgörüsüzlüğün nasıl götürüleri olduğu, gerçek hayattan esinlenen bu hikayeyle izleyiciye sunulmuştur.

Bastırılma, sömürgecilik, özgürlük ve aile bağları, Çit filmi temaları arasındadır. Kayıp Jenerasyon hakkındaki dar literatürü aydınlatmak adına, oldukça değerli bir eserdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu