Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısına ne iyi gelir?, genellikle kusmaya neden olan huzursuz ve oldukça rahatsız edici bir sağlık sorunudur. Günlük hayatımızda fazla stres, korku, üzüntü ya da heyecan gibi duygular mide bulantısına yol açabilir. Ancak pek çok tıbbi durum da mide bulantısı semptomunu gösterebilir. Aşırı miktarda yemek tüketmek, bozulmuş ya da tadı kötü yemekler yemek gibi durumlar da mide bulantısına sebep olabilir. Oluşacak mide bulantısını tamamen önlemek çoğu zaman zor olabilir. Ancak bununla birlikte, bu yöntemlerden bazılarını kullanarak mide bulantısını hafifletebilirsiniz.

Mideniz bulandığı zamanlarda, sadece yemek yeme düşüncesi bile kendinizi daha kötü hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle iyi gelebilecek besinler tüketmek ve midenizi yatıştırmak oldukça önemlidir. Bol bol dinlenmek ve sıvı almak mide bulantısını yönetmenize yardımcı olabilir, ancak bazı spesifik yiyecekleri yemek de etkili olacaktır. Bu yazıda, hangi yiyeceklerin mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabildiğini anlatacağız.

Mide Bulantısından Kurtulmanın Yolları

Mide bulantınızı hafifletmenize ve rahatsızlığınızı en aza indirmeye yarayan birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en etkilileri genelde mideye iyi gelen yiyecekleri tüketmektir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Zencefil Tüketmek: Zencefil mide bulantısını azaltmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Zencefil taze olarak yemeklere katılarak tüketilebilir ya da tek başına yenebilir. Ayrıca zencefil çayı demleyerek tüketmek de etkili olacaktır:
 • Nane Tüketmek: Yapılan çalışmalar nane tüketmenin mide bulantısına iyi geldiğini göstermektedir. Nanenin çayını demlemek, su ile karıştırıp tüketmek ya da nane yağı kullanmak mide bulantısına iyi gelecektir.
 • Protein İçeren Besinler Tüketmek: Protein açısından zengin içeriğe sahip yiyecekler mide bulantısı ile mücadele etme konusunda yardımcınız olabilir. Yapılan araştırmalar da bunu destekler niteliktedir.
 • Tarçın Tüketmek: Tarçın, yemeklere tatlandırıcı olarak katılarak mide bulantısının etkilerini azalmaya yarayabilir.
 • Bol Bol Su Tüketmek: Bulantıya kusma eşlik ediyorsa, düzenli olarak küçük yudumlar halinde su alarak susuz kalmamak önemlidir.
 • Tuzlu Yiyecekler Yemek: Çubuk kraker gibi tuzlu atıştırmalıklar mide bulantınızı yatıştırmanıza yardımcı olabilir.
 • Baharatlı ve Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durmak: Mide bulantısına sahip olduğunuz durumlarda baharatlı ve yağlı yiyecekler tüketmek bulantı miktarınızı arttırabilir. Bu nedenle böyle anlarda bu tarz yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Mide Bulantısına İyi Gelen Fiziksel Aktiviteler

Mide bulantısı nasıl geçer? yukarıda bahsettiğimiz yiyecekleri tüketmek mide bulantısına iyi gelecektir. Aynı şekilde bazı zararlı yiyeceklerden uzak durarak da mide bulantısını engelleyebilirsiniz. Bunların yanında bazı fiziksel aktiviteler de mide bulantısı ile baş etmenizi sağlayabilir. O aktivitelerden bazıları şunlardır:

 • Öne eğilmekten ve yüz üstü yatmaktan kaçınmak: Bunun gibi bazı günlük aktiviteler ve duruşlar mide bulantısını artırabilir. Öne eğilmekten kaçınmak mide üzerinde oluşan baskıyı azaltabilir ve böylece semptomlar iyileşebilir.
 • Dik oturmak: Vücudu dik tutmak sindirimi destekleyebilir ve mide bulantısının geçmesine yardımcı olabilir.
 • Daha az hareket etmek: Çok fazla hareket etmek, özellikle ani olduğunda mide bulantısını kötüleştirebilir.
 • Nefes almayı kontrol etme: Yavaş ve sabit bir hızda alınan derin nefesler mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Mide Bulantısını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

İnsanlar pek çok farklı sebeplerden dolayı mide bulantısı yaşayabilir. Bazı zamanlarda mide bulantısının sebebi diğer tıbbi durumlardan kaynaklı olabilmektedir. Ancak bazen de yaşam standartlarındaki olumsuzluklardan dolayı da mide bulantısı oluşabilir. Bu nedenle bu durum ile sık sık karşılaşmamak adına yaşantımıza ve alışkanlıklarımıza dikkat etmek oldukça önemlidir. Günlük hayatımızda yediğimiz besinlere, yeme şeklimize ve yaptığımız aktivitelere dikkat ederek mide bulantısı ile karşılaşma ihtimalimizi en aza indirebiliriz. Mide bulantısını önlemek için yapabileceğimiz aktivitelerden bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Yemek yedikten sonra dik oturmak, hemen yatmamak
 • yemekten sonra çok fazla hareket içeren aktivitelerden mümkün olduğunca kaçınmak
 • Yemek yerken televizyon izlemek, kitap okumak veya biriyle konuşmak gibi dikkat dağıtıcı unsurlara yer vermemek
 • Sindirime yardımcı olmak için yavaş yemek yemek
 • Gün boyunca her yemekten sonra ağzı çalkalamak ve dişleri fırçalamak

Eğer bütün bunlara dikkat ettiğiniz bir yaşantınız varsa mide bulantısına sahip olmanızın sebebi tıbbi durumlardan kaynaklanabilmektedir. Soğuk algınlığı, migren ya da gıda zehirlenmesi bu tıbbi durumlara örnek olarak gösterilebilir. Bu nedenle şiddetli bir mide bulantısına sahip olduğunuzda bir doktor ile görüşerek tedavi olmanız en mantıklısı olacaktır. Mide bulantısına ne iyi gelir? sorusunun cevabını bu şekilde cevaplamış olduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu