Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?, özellikle de kış aylarında en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Bu boğaz ağrılarına tipik olarak soğuk algınlığı, grip ve bunlara benzer diğer enfeksiyonlar neden olabilir. Oldukça ağrılı olma eğiliminde olan bu durum genellikle bir hafta içinde tamamen geçer. Ancak çalışan, okula giden ya da başka bir şekilde meşgul olarak dinlenmeye vakit ayıramayan kişiler için bu bir hafta oldukça zorlu bir sürece dönüşebilir. Bu süreç içerisinde meydana gelen boğaz ağrısı belirtileri oldukça şiddetli ve zorlayıcı olabilir.  Her yutkunmanız ve her öksürmeniz canınızın yanmasına sebep olabilir. Ve bu durumda da düşünebileceğiniz tek şey ağrınızdan kurtulmanızı sağlamak olur.

Boğaz ağrısı ve benzeri sağlık sorunlarında en uygun koşul doktora danışmak ve uygun tedavi yöntemini uygulamaktır. Ancak bazen doktora ulaşmak zor olabilir ya da buna vaktiniz olmayabilir. Bu gibi durumda evde yapabileceğiniz birkaç şey ağrınızı hafifletmenize yardımcı olacaktır. Bu yazıda da boğaz ağrınıza iyi gelebilecek yöntemler derlenmiştir. Bu yöntemleri öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Boğaz Ağrısını Hafifletmek İçin Tüketilebilecek Yiyecek ve İçecekler

Boğaz ağrınızı hafifletebilecek en etkili stratejilerden biri doğal yöntemlere başvurmak olacaktır. Bazı yiyecekler ve içecekler ağrınızı azaltarak kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Bu işe yarayabilecek ve boğaz ağrısına iyi gelecek besinlerden bazıları şunlardır:

 • Soğuk ya da buzlu su için: Burkulan bir ayak bileğine buz ve benzeri soğuk nesnelerle baskı yapmak ağrıyı dindirip şişmeyi önleyecektir. Buzlu sıvılar içmek de boğazınızı uyuşturabilir ve ağrıya neden olan iltihabın bir kısmını sakinleştirebilir.
 • Bitki çayı için: Zerdeçal, nane, rezene ve benzeri bitkileri kaynatarak çayını demleyin. Bu bitkilerin çayları boğaz ağrınıza iyi gelecektir.
 • Bal tüketin: Balın öksürük pastillerinde popüler bir içerik olmasının bir nedeni vardır; antibakteriyel özelliklere sahiptir. Tahrişi azaltmanıza yardımcı olabilir ve karışımı tatlandırır. Ilık suya veya çaya bir çorba kaşığı ekleyin ve semptomlarınızın hafiflediğini hissedene kadar bu karışımı yudumlayın. Asit reflünüz varsa bunu aklınızda bulundurun; bal asidik olabilir bu nedenle bu rahatsızlık ile uğraşan kişilerin boğaz ağrıları için ideal olmayabilir.
 • Zencefil ve karabiber tüketin: Bir su bardağı sıcak suyu birer çay kaşığı zencefil ve karabiber ile karıştırın. Eğer bu karışım sizin için fazla acı olacaksa içerisine dilediğiniz miktarda bal ekleyebilirsiniz.

Boğaz Ağrısına İyi Gelebilecek Diğer Öneriler

Faydalı yiyecek ve içecekleri tüketmek şüphesiz ki boğaz ağrısına ve benzeri diğer sağlık problemlerine karşı oldukça etkilidir. Ancak bunların yanı sıra uygulayabileceğiniz başka yöntemler de ağrılarınızı hafifletebilir. Etkili olabilecek yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Kuru havadan uzak durun: Kuru hava boğaz ağrısını daha fazla tahriş ederek iyileşme sürenizi uzatabilir. Buharlı bir duş almak veya nemlendirici spreyler kullanmak , nemi havaya geri getirebilir ve böylece boğaz ağrınızın iyileşme süreci yeniden hızlanır.
 • Sesinizi dinlendirin: Uzun bir süre boyunca bağırdıktan sonra boğaz ağrınız olduysa, muhtemelen ses tellerinizi zorlamışsınızdır. Aşırı çalışan herhangi bir kas için en iyi tedavi yöntemi o kası dinlendirmektedir. Yine de bu fısıldamanız gerektiği anlamına gelmez. Çünkü fısıldamak aslında sesinizi konuşmaktan daha fazla zorlar. Bunun yerine ağrı geçene kadar normalden daha düşük bir sesle konuşmayı deneyebilirsiniz.
 • Diş fırçanızı değiştirin: Bakteriler diş fırçasındaki kıllarda toplanır. Fırçalama sırasında diş etlerinde herhangi bir yaralanmanın oluşması bu mikropların sisteminize girmesine yol açar. Kendinizi hasta hissetmeye başlar başlamaz diş fırçanızı yenisiyle değiştirmeniz sizin için iyi olacaktır.

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Boğaz ağrısı pek çok farklı nedenle meydana gelebilir. Bu nedenler çok fazla sigara içmek, çok bağırmak, soğuk yiyecek ya da içecekler tüketmek gibi durumlar olabilir. Ancak bunlara ek olarak bazı enfeksiyonlar da boğaz ağrısının oluşmasına sebep olabilir. Yani başka hastalıklar da beraberinde boğaz ağrısı getirebilirler. O hastalıklardan bazıları şunlardır:

 • Yüksek ateş
 • Öksürük
 • Burun akması
 • Hapşırma
 • Vücuttaki kas ve eklem ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı ya da kusma

Bu gibi durumlarda meydana gelen boğaz ağrılarını bu yazıda bahsettiğimiz yöntemleri kullanarak hafifletebilirsiniz. Ancak eğer bu yöntemler sizin için yeterince iyi sonuçlar vermiyorsa mutlaka bir doktora gözükerek profesyonel yardım almalısınız. Doktorunuz sizin için en uygun olan tedaviyi belirleyecektir. Boğaz ağrısına ne iyi gelir? bu şekilde cevaplamaya çalıştık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu