Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Diş Fırçası Ne Kadar Zamanda Bir Değiştirilmelidir?

Kişisel temizliğin en önemli adımlarından biri olan ağız bakımı; diş fırçalama, gargara ve diş ipi gibi çeşitli rutinleri içerisinde barındırır. Bu ağız bakımının temelinde yer alan diş fırçalamayla ilgili birçok kişi “diş fırçası ne kadar zamanda bir değiştirilmelidir?” sorusunun cevabını merak eder. Uzmanların bir kısmı, konuyla ilgili olarak farklı görüşler ortaya koymuştur.

Diş fırçalarının değişim süreleri hakkında birçok diş hekimi, üç ayda bir değişim yapmanın önemli olduğunu belirtir. American Dental Association’a  (ADA-Amerikan Diş Hekimleri Birliği) göre ise bu süre 3-4 ay olarak belirlenmiştir. Bakım ürününü değiştirme süresi; fırça kıllarının yıpranması, aşınması ya da kullanılamaz durumda olmasına göre belirlenir.

Uzman araştırmalarına göre fırçaların değiştirilmesi, diş yüzeyinin detaylı olarak temizlenmesi adına önemlidir. Yıpranan ürünler, uzun vadede beklenen etkiyi göstermez ve diş temizliğinde yetersiz kalır. Bu sebeple kullandıktan sonra iyice temizlenmesi ve düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerekir.

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir ?

Diş sağlığı vücut sistemi için oldukça önemlidir. Bu yüzden çeşitli bakterileri bünyesinde barındıran bakım ürünleri düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Dikkatli ve özenli temizlenmeyen ağız bakım ürünleri, birçok farklı hastalığa sebep olabilir. Peki, kişisel bakım ve sağlık açısından böylesine önemli olan diş fırçası nasıl temizlenir?

American Dental Association tarafından belirtilen ağız bakım önerilerine göre; dişlerinizi fırçaladıktan sonra ürünün kıllarını iyice durulamalısınız. Durulama işlemi sırasında, sapından tutarak diğer eşyalara değdirmeden yerine koyabilirsiniz. Bu şekilde bakım ürününün kirli alanlarla temasını önleyebilir ve oluşabilecek bakterileri önleyebilirsiniz.

Buji ne zaman değişir? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Diş Fırçası Kıllarını Dezenfekte Etmenin Yolları Nelerdir ?

Ağız bakım ürünlerinin temizliğinde sadece durulama yeterli değildir. Durulama ile birlikte ürünün kıllarını da düzenli olarak dezenfekte etmelisiniz. Diş fırçası kıllarının dezenfekte edilmesi için Dimensions of Dental Hygiene, bazı önerilerde bulunur. Bu öneriler aşağıdaki gibidir;

  • Antibakteriyel suda 30 saniye döndürerek çalkalayabilirsiniz.
  • 2 çay kaşığı karbonat ve ılık su karışımı, dezenfekte etmek için etkili bir çözümdür.
  • Dilerseniz ürünü sirkeli suyla da temizlemeniz mümkündür.
  • Protez temizleme tableti de kullanabilirsiniz.

Bu önerileri uygularken zaman ve miktar unsurlarına da dikkat edebilirsiniz. Bununla birlikte hastalık gibi durumlarda kullandığınız ürünü mutlaka yenileriyle değiştirmelisiniz.

Diş Fırçası Nasıl Saklanmalı?

Diş fırçalarının bakımı kadar saklama yolları da oldukça önemlidir. Bakım ürünlerini saklarken, tozlanmasını önlemek ve bakterilerden korumak için koruyucu kılıf kullanabilirsiniz. Eşyalarınızı uygun bir şekilde muhafaza ederek ağız bakımını daha hijyenik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu