Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Nane Limonun Faydaları

Sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmezi olup sık sık tüketilen nane limon, hastalıklara karşı en etkili bitki çaylarından birisidir. Vücuda sağladığı faydaları ve güzel tadı ile halsizlik, stres, bitkinlik gibi durumlarda çoğu insanın bir numaralı tercihidir. Özellikle boğazda oluşan herhangi bir enfeksiyon, bademcik şişmesi veya alerji kaynaklı rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Eğer sık sık hastalanıyor, enfeksiyonlardan kolayca kurtulamıyorsanız ya da bitkilerin şifası ile kendinizi daha iyi hissedeceğinizi düşünüyorsanız nane limon tam size göre. O zaman gelin birlikte nane limonun faydalarını birlikte inceleyelim!

1. Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Annelerimizin her hastalandığımızda ya da burnumuz birazcık bile akmaya başladığında koşa koşa nane limon yapmalarının birçok nedeni varmış meğerse! Bu sebepleri inceleyecek olursak;

 • Grip, nezle veya soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda bitmeyen bir öksürükle karşı karşıya kalabiliriz. Bu tip durumlarda, nane limon tüketmek yapılacak en iyi hamle olur. Nane limon neye iyi gelir?, akciğeri ve bronşları rahatlattığı için öksürüğü azaltır. Böylece, huzurlu bir şekilde dinlenebilirsiniz.
 • Naneden gelen o hoş ama keskin mentol kokusu, burun tıkanıklıklarını açarak balgam gibi problemleri etkili bir şekilde çözüme ulaştırabilir.
 • Bademciklerin şişmesi veya boğazda kuruluk olması durumlarında, nane limonu bal ekleyerek tüketmek kuruluğu azaltacak ve acıyı şişmeden kaynaklı acıyı hafifletecektir.
 • İçerisinde mentol bulunan nane sayesinde, yüksek ateş gibi durumlarda nane limon çayı terlemeyi tetikler. Bu şekilde, ateşin direnci kırılır ve iyileşme süreci hızlanır.
 • Kişilerin soğuk algınlığını zor atlatmalarındaki bir diğer sebep de bağışıklıklarının yeterince güçlü olmamasıdır. Böyle durumlarda nane limon tüketerek bitkilerin şifasından yararlanmak. Kişilerin ayağa daha çabuk kalkmasını sağlar.

2. Baş Ağrılarına İyi Gelir

Günümüz dünyasında gerek yoğun iş hayatı olsun gerek şehir gürültüsü en çok rastlanan rahatsızlıklardan biri baş ağrısı. Özellikle, sinüziti olan bireylerde baş ağrısı en büyük sorunlardan biridir. Böyle durumlarda nane limon birçok açıdan ağrının geçmesine fayda sağlamasının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Naneden gelen keskin koku sayesinde sadece bitki çayını koklamak bile kişinin sinüslerinin açılmasını sağlar. Böylece, sinüzit kaynaklı baş ağrılar nane limon ile giderilebilir.
 • Stres kaynaklı baş ağrılarında, nane limon etkilidir. Bitki çayları stresi yüksek oranda azalttıkları için nane limon bu tip durumlarda bire birdir. Özellikle, düzenli tüketimde beyindeki damarlar gevşediği için vücut rahatlar. Böylece stres kaynaklı baş ağrısı geçer.
 • Nane özü, kişilerde ağrı eşiğini arttırdığından migren gibi ağrılarda nane limon çayı etkilidir.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemimiz ne kadar güçlü olursa hastalıkları atlatmamız o kadar kolay olur. Fakat maalesef ki bağışıklık sistemi bir gecede güçlendiremeyiz. Bunun için uzun vadede doğru takviyeleri kullanmamız gerekir. Bu takviyelerden biri ise nane limon çayıdır. Nedenini incelersek;

 • Nane limon çayı, vücudu zararlı toksinlerden temizler.
 • Nane limon çayı, beyaz kan hücrelerine takviye sağlar. Bu şekilde, kan hücreleri güçlenerek hastalıklara karşı savaşabilir.
 • Nane limon çayının içinde kanser tedavilerinde kullanılan kompozit ve flavonoid maddeleri olduğundan bağışıklık güçlendirmede oldukça etkilidir.

4. İrritabl Bağırsak Sendromuna İyi Gelir

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) yaygın görülen sindirim sistemi bozukluklarından biridir. Gaz, şişkinlik, mide ağrısı gibi yan etkileri bulunmaktadır. Bu gibi bir hastalığın tedavi sürecinde nane limon çayı destekleyici olarak tüketilebilir. Nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Zararlı toksinler zamanla vücutta birikerek sindirimde rahatsızlıklara yol açar. IBS rahatsızlığı da bunlardan biridir. Nane limon çayı zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Diğer bir değişle, nane limon çayı tedavide destekleyici olabileceği gibi hastalık olmadan kullanıldığında da önleyicidir.
 • Bunun yanı sıra nane gastrit boşalmayı arttırdığı için klinik ortamlarda medikal alanda kullanılmaktadır. Bu yüzden, kişiler çayın içinde gündelik yaşantısında tüketirlerse yine fayda görebilirler.
 • Papatya Çayının Faydalarını sıraladığımız içeriğimiz de yine bağlantıda mevcut.

5. Regl Sancısını Azaltır

Regl sancıları kadınların her ay düzenli olarak yaşadığı doğal döngünün yan etkilerinden biridir. Birçok kadının günlük yaşatışını bile yarıda kesecek kadar yoğun regli sancılarına bazen ağrı kesiciler bile iyi gelmeyebilir. Bu tip durumlarda kadınlar alternatif çözümler ararlar. Bitki çayı tüketmek özellikle nane limon tüketmek bunlardan bir tanesidir. Gelin nane limonun neden regli ağrılarına iyi geldiğini birlikte inceleyelim:

 • Nane özü, bireylerde ağrı eşiğini arttırabilme gibi bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayı, regli sırasında var olanın acıya katlanmayı kolaylaştırır.
 • Nane limon çayı, kas gevşetmeye ve rahatlatmaya faydalı olduğu için sancıya neden olan kasılan kasları rahatlatır. Kaslar gevşediği için ağrının şiddeti azalır. Nane limonun faydalarını incelediğimiz içeriğimiz bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu