Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayının faydaları, papatya, dünya çapında kullanılan ve birçok faydası olduğu bilinen yabani bir bitkidir. İçeriğinde; azülen, tanen, flavon glikozitleri, bisabolol, terpenler ve salisilik asitler bulunur. Ayrıca antioksidan bakımından da oldukça zengindir. Pek çok alanda insan sağlığına katkıları olan bu bitki, yağ ve çay formunda karşımıza çıkar. Ülkemizde de çay olarak sıkça tüketilir. Güzel bir tada sahip olan bu papatya çayı, çiçeklerin kurutulması ile elde edilir. Uzmanların da önerdiği bu çay günde iki fincanı geçmeyecek şekilde tüketilmelidir.

Papatya Çayı

Papatya çayının bilinen birçok faydası vardır. Özellikle uyku problemi çekenler için çok kıymetli olan bu içecek, regl sancılarını da yatıştırmada kurtarıcıdır. Ayrıca; romatizma tedavisi, arpacık tedavisi ve karaciğer sağlığı için de tüketilir. Çok geniş bir kullanım alanı olan bu çayın diğer faydaları da şu şekilde sıralanabilir:

Rahat Bir Uyku İçin Birebir

Uyku problemi günümüzde en çok karşılaştığımız sorunlardan biri. Birçok farklı sebepten ötürü yaşanılan uyku sorunları hayat kalitemizin düşmesine sebep olur. Bunun üstesinden gelebilmek için başvurabileceğiniz en sağlıklı yollardan biri papatya çayı olabilir. Papatyanın içerisinde bulunan ve apigenin adı verilen antioksidanlar rahat bir uyku çekebilmenize olanak tanır. Ayrıca kronik uyku bozukluğunuz varsa apigenin buna da iyi gelecektir.

Sindirimi Kolaylaştırır

Sindirim sisteminiz genel sağlığınız için son derece önemlidir. Papatya çayı da bulantı, ishal ve gaz gibi oluşabilecek sindirim sorunların önlenmesinde kullanılır. Ayrıca, yapılan araştırmalar papatya çayının mide asidini azaltmada etkili olduğuna işaret ediyor. Bu da ülser oluşumunu tetikleyen bakterilerin çoğalmasını engelleyerek bu sayede bazı mide rahatsızlıklarının önüne geçilebileceğini gösteriyor.

Kanserle Savaşır

Papatya, özellikle belirli kanser türleri ile savaşmada tercih edilebilecek bir bitkidir. İçerisinde bulunan apigenin antioksidanının göğüs, deri, tiroid, sindirim sistemi, prostat ve rahim kanseri hücreleri ile savaştığı bulunmuştur.

Kan Şekerini Düşürücü Etkiye Sahiptir

Papatya çayının kan şekeri seviyesini düşürücü etkisi vardır. Bunun yanında antienflamatuar özelliği de bulunur. Bu nedenle diyabet hastaları için kullanımı önerilir. Fakat tek başına yeterli değildir. Bu nedenle ilaçlara ek olarak tüketilmelidir.

Sinüzite İyi Gelir

Papatya çayı sinüzit için başvurabileceğiniz etkili bir yoldur. Bunun için kurutulmuş papatyalarınızı kullanabilirsiniz. Bir tencerenin içerisinde kaynattınız suyun üzerine papatyanızı ekleyin. Ardından, Başınızı örtmek için bir havludan yardım alın ve yüzünüzü buhara tutun. Bu sürede hem burnunuzdan hem de ağzınızdan nefes alıp verin. Beş dakika boyunca bu işlemi uygulayın. Bunu, akıntının geldiği güne kadar aralıklarla tekrar edebilirsiniz.

Cildiniz İçin Birçok Faydası Vardır

İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde oluşabilecek aknelerin önüne geçer.  Bunun için sinüzitte kullandığımız yönteme başvurabilirsiniz. Ayrıca cilt bariyeri için oldukça etkili olan papatya; egzama, kızarıklıklar ve güneş yanığı için de kullanılabilecek basit ve etkili bir yöntemdir.

Regl Ağrılarını Hafifletir

Adet dönemi bazı kadınlar için oldukça sancılı geçer. Özellikle adet kramplarını azalttığı ve mental olarak da etkileri olduğundan bu süreçte tüketebileceğiniz en güzel içeceklerden biri de papatya çayı olacaktır.

Kemik Erimesini Önlemek İçin Kullanılabilir

Osteoporoz olarak bilinen kemik erimesi hastalığının sürecini yavaşlatmak veya önlemek için papatya çayı kullanılabilir. Bazı çalışmalar, bu bitkinin kemik yoğunluğunu arttırmaya yönelik etkilerinin olduğunu göstermiştir.

Anti-Enflamatuar Özelliği Taşır

Vücudunuzda oluşan iltihabın tedavi edilememesi sonucu ortaya birçok rahatsızlık çıkabilir. Papatya, anti-enflamatuar özelliği taşıdığı için bu konuda size yardımcı olacaktır. Bu şekilde iltihabın azaltılmasını sağlayarak doğabilecek sorunların önüne geçilecektir.

Depresyon ve Anksiyete ile Savaşır

Kesin olmasa da papatyanın depresyon ve anksiyeteyi önlemede yardımcı bir kaynak olduğu bilinir. Ayrıca özellikle rahatlatma özelliği ile bilindiği üzere, kişinin stresten uzaklaşabilmesini sağlar. Bu, halk arasında yaygın olarak bilinse de net bir bilimsel dayanağı olmadığı unutulmamalıdır.

Diş Sağlığı için Önerilir

Demlenmiş papatya çayından ayırdığınız bir kaşık, dişeti sağlığınız için önemli bir rol oynayacaktır. Bunun için yapmanız gereken, diş fırçanızı ayırdığınız çaya batırarak dişinizi fırçalamak. Haftada bir kullanılması önerilen bu yöntem dişeti çekilmesini önleyecektir. Bunun yanında, papatya çayınızı gargara olarak kullanmanız apse tedavisinde tercih edilebileceğiniz bir yol olacaktır.

Papatya Çayının Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Papatya çayı tüketmek, kullanımı aşırıya kaçılmadığı sürece birçok kişi için bir risk oluşturmayacaktır. Ancak yine aynı aileden olan yakup otu ve krizantem gibi bitkilere alerjisi olanların kullanması sorunlara yol açabilir. Ayrıca hem hamile veya emziren kadınlarda hem de karaciğer veya böbrek hastalığı olan kişilerde papatya çayının bir sorun olup olmayacağı üzerine yeterli bir araştırma yok. Bu yüzden eğer siz de bu grupta yer alıyorsanız, kullanmadan önce doktorunuza danışılmalısınız. Papatya çayının faydalarını listelediğimiz içeriğimiz bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu