Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

En İyi Netflix Dizileri

Ülkemizde dizi izleme alışkanlığı özel televizyon kanallarının gelmesiyle beraber 90’lı yılların başlarından günümüze kadar devam etmiştir. 2010 ve sonrasındaki yıllarda bu alışkanlık teknolojiye ayak uydurarak online platformlarda dizi izlemeye evrimleşmiştir. Günümüzde birçok online dizi izleme platformu bulunmaktadır.

Netflix Dizileri

Özellikle Netflix dizileri gibi platformların ülkemizde kullanılabilir hale gelmesiyle birlikte bu uygulamalarda dizi izleme alışkanlığı artmıştır. Her gün pek çok izleyiciyi de kendi bünyesine katmaya devam eden Netflix, diğer online dizi izleme platformlarına da öncü olmuştur. Biz de size Netflix’te izlemeye değer olduğunu düşündüğümüz en iyi Netflix dizileri içinde öne çıkan 10 yapımı listelik. Gelin hep beraber bu dizilere bir göz atalım.

BoJack Horseman

6 sezondan oluşan bu animasyon durum komedisi 90’lı yılların başında ünlü bir televizyon yıldızı olan ve daha sonra unutulan BoJack Horseman’ın eski şaşalı günlerine duyduğu özlemi ve hayatını anlatmaktadır. Alkolik bir at olan BoJack, hem hayatını düzene sokmak hem de tekrar herkes tarafından tanınmak ve sevilmek ister. İlk bakışta komedi dizisi gibi görünse de ağırlıklı olarak dram içeren BoJack Horseman’ın hayatına kesinlikle yakından bakmalısınız.

Russian Doll

Her gün aynı güne uyanmak ve o günü yaşamak başta kulağa eğlenceli ve farklı gelse de yaşanılan günün bir trajediyle sonuçlandığı düşünülünce bu durum oldukça ürkütücü bir hal almaktadır. Russian Doll dizisi de tam olarak bu konuyu işlemektedir. Komedi-dram türünde olan bu tek sezonluk dizinin ikinci sezonu pandemi sebebiyle henüz çıkmamıştır. Yazarlarından Natasha Lyonne’nin hayat vermiş olduğu Nadia karakteri aynı güne sıkışmış bir kadındır. Dizi boyunca bu durumdan kurtulmaya çalışmaktadır. Sürekli aynı şeylerin yaşanması sıkıcı gibi görünse de bu diziye mutlaka bir şans vermelisiniz.

After Life

Yakında 3. sezonu ile ekranlara geri dönecek olan After Life, Tony adında bir gazetecinin karısı için tuttuğu yas dönemini anlatmaktadır. Dizinin yaratıcısı ve aynı zamanda baş rolü ofansif mizah tarzıyla tanıdığımız Ricky Gervais’tir. Dizi, kara mizah türünün en iyi örneklerinden olup içerdiği duygusal ögeleriyle izleyenleri de zaman zaman ağlatmaktadır.

Stranger Things

1980’li yılların başında Hawkins adlı küçük ve gizemli bir kasabada geçen dizi 4 küçük çocuktan oluşan bir arkadaş grubunu merkezine alır. Bu arkadaş grubundan birinin kaybolarak farklı bir boyut olan Upside Down’a geçmesiyle olaylar şekillenmeye başlar. 4. sezonu 2021 yılının son çeyreğinde gelecek olan bu bilim kurgu dizisi her sezonunda güçlü arkadaşlık bağlarını ve gizemli olayları ele almaktadır. Eğer siz de gizemli bir maceraya atılmak istiyorsanız Stranger Things dizisi tam size göre bir dizi.

Castlevania

Geçtiğimiz aylarda 4. ve son sezonunu yayınlayan bu korku temalı animasyon dizisi Dracula’nın intikamını ele almaktadır. Castlevania dizisi ayrıca bir video oyunu uyarlaması olup 2. sezonundan itibaren konusunu oyundan farklılaştırır. Vampirlere, vampir avcılarına, cadılar, büyücülere, büyülü demir ustalarına ve çeşitli fantastik yaratıklara ev sahipliği yapan dizi bir yandan da izleyiciye soluksuz bir macera sunar.

Queen’s Gambit

Tek sezonluk bir mini dizi olan Queen’s Gambit, yetimhanede büyümek zorunda kalan Beth’in satrançla tanışmasını ve hayatını bu yönde şekillendirmesini anlatır. Bir kitap uyarlaması olan bu dizide ana karakter olan Beth, bir yandan alkol ve ilaç bağımlılığı ile başa çıkmaya çalışırken bir yandan da satranç oyununda kendisini geliştirir. Hayatını satranç oynayarak kazanan Beth’in macerası başta durağan gözükse de inişli çıkışlı hayatı sizi kendisine çekip diziyi bir oturuşta bitirmenize sebep olur.

The Witcher

Aralık ayında 2.sezonu ile sevdiklerine tekrar kavuşacak olan The Witcher dizisi, Polonyalı bir yazar olan Andrzej Sapkowski’nin yazmış olduğu aynı adlı kitap serisinden uyarlanmıştır. CD Projekt Red firmasının bu kitap serisinden sonra piyasaya sürdüğü Witcher oyun serisiyle iyice ünlenen kitaplar bu diziye ilham olmuştur. Dizide, mutasyona uğratılmış olan yaratık avcısı Rivyalı Geralt’ın maceraları anlatılmaktadır. Eğer fantastik türdeki dizilerden hoşlanıyorsanız bu diziyi kesinlikle izlemelisiniz.

Mindhunter

70’li yılların sonunda iki FBI ajanının işlenen cinayetleri araştırmasını konu edinen dizi, tarihteki ünlü seri katillere yer vermektedir. Dizinin ele aldığı cinayetler ve katiller tamamen gerçek hayattan uyarlamadır. Karanlık ve ürkütücü atmosferiyle sizi içine çeken bu suç temalı polisiye dizinin 3. sezonunun ne zaman geleceği ise hala bilinmemektedir.

Sense 8

Sense 8, içinde bilim kurgu, drama, gizem ve macera ögelerini barındıran 2 sezonluk bir dizidir. Dizi, bütçe sıkıntısı çektiği için yeni sezon onayı alamamıştır ve bu yüzden dizinin 2.sezonunun 12.bölümü bize 2,5 saatlik bir macera sunmaktadır. Dizinin konusu ise dünyanın 8 farklı yerinden 8 farklı insanın duyusal ve zihinsel olarak birbirlerine bağlı olmasını anlatmaktadır.

Love, Death & Robots

Love, Death & Robots, yakın zamanda yayınlanan 2.sezonuyla büyük beğeni toplayan bir animasyon dizisidir. Her bölümünde farklı bir hikâye anlatan ve farklı distopyalar ortaya koyan dizinin tüm bölümleri farklı çizerler tarafından yaratılmaktadır. İzleyenlerin diziyle ilgili en büyük hayal kırıklığı ise dizi bölümlerinin çok kısa olmasıdır. Animasyon türünde bir bilimkurgu ve gerilim dizisi izlemek istiyorsanız bu dizi tam size göre!

Konumuzdan çıkmadan önce ailenecek izlenecek film önerilerimize göz atabilirsiniz.

Sizlere sunmuş olduğumuz bu diziler kuşkusuz en iyi netflix dizilerinden oluşmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu