Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Pomodoro Tekniği Nedir?

Günümüzde çeşitli nedenlerden dolayı birçok konu hakkında teknikler uygularız. Bu teknikler arasında son zamanlarda popüler olan pomodoro tekniği ön plana çıkıyor. Pek, podomoro tekniği nedir?

İtalyanca domates anlamına gelen pomodoro, anlamını domatese benzeyen bir zamanlayıcıdan alıyor. 1980 yıllarında geliştirilen bir teknik olan pomodoro tekniği, çalışma konusunda sorun yaşayan ve dikkat dağınıklığına sahip olan kişiler için oldukça yararlı olmuştur. Kısaca bahsetmek gerekirse, pomodoro tekniğinde kısa süreli çalışmaların ardından kısa molalar yer alıyor.

25 dakika süren bir çalışmanın ardından vereceğiniz 5 dakikalık bir mola bir pomodoro ediyor. Bu da bir pomodoronun 30 dakikaya denk gelmesi anlamına geliyor. 4 pomodoro tamamladığınızda ise 25 dakikalık bir mola vermeye hak kazandığınız anlamına geliyor. Bir günde ise 16 pomodoro ideal bir sayı olarak görülüyor.

Pomodoro Tekniğini Kimler Kullanmalı?

Pomodoro tekniğini kullanan birçok meslek bulunuyor. Ancak kısa bir şekilde anlatmak gerekirse, genellikle yoğun konsantrasyon gerektiren meslekler için pomodoro tekniği yardımcı oluyor. Bu meslekler arasında ise yazılımcılar, tasarımcılar, düzenli olarak bir şey üretmek zorunda olan kişiler yer alıyor. Çünkü bu insanlar sahip oldukları yaratıcılıkları sürekli olarak diri tutmak zorundadırlar. Ancak, uzun çalışma süreleri dikkat dağınıklığına sebep olacağından pomodoro tekniğine başvurmaktadırlar. Bunun dışında ise pomodoro tekniğinin her insan için uygulanabildiğini de belirtmek gerekir. Çünkü pomodoro tekniğinin özünde zamanı iyi kullanmak ve konsantrasyonunuzu sağlamak yer alıyor.

Evden çalışan kişiler için de pomodoro tekniği idealdir. Bu teknik sayesinde freelance olarak çalışan kişiler zamanlarını doğru bir şekilde planlayabilir. Mesleklerin dışında ise ders çalışan ve sınava girmek isteyen öğrenciler için de pomodoro tekniği önerilmektedir. Çünkü ders çalışmak için de odaklanmak gerekir. Pomodoro tekniği sayesinde düzenli bir şekilde ders çalışmak zorunda olan kişiler rahat bir şekilde ders çalışabilir.

Pomodoro Tekniğinin Faydaları Nelerdir?

Pomodoro tekniğinin bireylere birçok faydası bulunuyor. Hemen hemen herkesin uygulayabildiği pomodoro tekniğinin en büyük iki avantajı ise zamanınızı verimli kullanmak ve konsantrasyonunuzu sağlamak oluyor. Pomodoro tekniğinin diğer faydaları ise şöyle sıralanabilir:

 • Zaman kontrolü ve verimlilik
 • Planlar ve hedefler
 • Motivasyon ve üretkenlik

Pomodoro tekniğini kullanarak yaptığınız çalışmanın ne kadar süreceğini ve planlayabilir ve daha iyi bir şekilde odaklanabilirsiniz. Aktivitenizin süresini iyi planlamak çalışmanızın verimini de arttıracaktır. Zaman yönetiminiz sayesinde hem gününüzü hem de işinizi doğru bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Böylelikle kendinize daha net hedefler belirleyerek ne istediğinizin farkına varabileceksiniz. Uzun süreler çalışarak kaybettiğiniz motivasyonunuzu ve odağınızı pomodoro tekniği ile en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Çünkü saatlerce çalışmak yerine 25 dakika çalışmak çok daha verimli olacaktır. Bunun nedeni ise çalışma süresinin çok daha kısa olması. Böylelikle motivasyonunuz artacak ve yaptığınız iş hakkında sıkılmayacaksınız. Böylelikle işinizi severek yaptığınız için üretkenliğiniz artmış olacak.

Hayvan sahiplenmek isteyenler için sizlere en uygun kedi cinslerini listeledik.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Pomodoro tekniğinin ne olduğunu ve faydalarını öğrendikten sonra geriye tekniği uygulamak kalıyor. Basit bir şekilde uygulanan pomodoro tekniğinde ilk olarak bir envanter hazırlamanız gerekir. Sonrasında izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

 • Bu envanter yapmak istediğiniz uzun ve kısa vadeli işlerden oluşmalı.
 • Daha sonra belirlediğiniz bu işler için bir öncelik sırası çıkarın.
 • Sonrasında her gün çalışmadan önce belirlediğiniz aktiviteleri seçerek yapılacaklar listesine ekleyin.
 • 25 dakikalık çalışma sürelerinize 5 dakikalık molalar ekleyin.
 • Mola sürelerinizde farklı şeyler ile ilgilenerek kendinizi işinizden uzaklaştırın.
 • Gününüzün sonuna geldiğinizde tamamladığınız çalışmaları ve süreleri bir kâğıda not edin.
 • Bu çalışmaların süresini not ederek diğer zamanlarda bu süreleri geliştirmeye çalışın.

Pomodoro Saati Nedir?

İtalyanca domates anlamına gelen pomodoro, adını bir zamanlayıcıdan alıyor. Domates şeklinde olan bu zamanlayıcı saatinin tasarımcısı Cirillo, mutfağında yer alan bir domatesten esinlenerek bu tekniğin adını pomodoro tekniği koymuştur. Ancak günümüzde mekanik saatlerin aksine dijital saatler kullanılmaktadır. Hatta çoğu zaman dijital saatler yerine çeşitli eklentiler ve zamanlayıcılar kullanılmaktadır. Bu konuda, pomodoro zamanlayıcısı olarak da birçok uygulama mevcuttur. Pomodoro tekniğine özel olarak tasarlanan bu uygulamalar ile kolay bir şekilde çalışmalarınızın süresini kontrol edebilir ve verimliliğinizi not edebilirsiniz. Pomodoro tekniği için kullanabileceğiniz uygulamalar ise aşağıdaki gibidir:

 • TOGGL
 • Pomodoro Tracker
 • Be Focused
 • Flat Tomato

Yukarıda yer alan uygulamaları pomodoro tekniğini uygularken kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu