Yaşam Tarzı'na Dair Popüler Başlıklar

Sapyoseksüel Ne Demek? Kime Denir?

Sapyoseksüel ne demek? Sapyoseksüel terimi, tanım olarak zekayı ve zeki kişileri cinsel olarak çekici ya da tahrik edici bulan kişileri kapsamaktadır. Bu kelime Latincede bilge anlamında gelen “Sapien” ve cinsellik anlamına gelen “Sexualis” kelimelerinin köklerinin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Sapyoseksüel terimi ilk olarak 2004 senesinde Merriam Webster tarafından kullanılmıştır. Bu nedenle günümüzde hala yeni bir terim olarak kabul edilebilir. Dolayısıyla henüz sapyoseksüeal terimi ile karşılaşmamış ve sapyoseksüel birini görmemiş kişilerin var olması da oldukça olasıdır. Üstelik tam da bu sebepten dolayı sapyoseksüel olduğunuz farkında olmama ihtimaliniz bile mevcuttur. Bu nedenle bu yazımızda sizlerle birlikte sapyoseksüelin ne olduğunu ve kimlere denildiğini konuşacağız.

Hem hetereseksüeller hem de LGBTQIA+ bireyler kendilerini sapyoseksüel olarak tanımlayabilir. Bu durumdan da çıkarabileceğiniz gibi aklınıza gelebilecek herkes sapyoseksüel olabilir. Bu durum tıpkı diğer cinsel yönelimler gibi kişinin cinsiyetinden ve karakteristik özelliklerinden bağımsızdır. Dilerseniz şimdi sapyoseksüelliğin nasıl olduğunu daha yakından inceleyelim.

Sapyoseksüellik Nedir?

Sapyoseksüel yönelime sahip kişiler için her şey tamamen beyinde başlar ve orada biter. Bu kişiler zekice söylenmiş sözler, akıllı hamleler ve benzeri unsurlar aracılığı ile cinsel olarak uyarılabilir. Bu nedenle bir sapyoseksüel karşısındaki kişiyi çekici bulabilmek için estetik bir görüntüye sahip olmasını beklemez. Onlar için yalnızca önemli olan kişinin zekasıdır. Eğer bir kişi sürekli olarak zekice cümleler kuruyor ve pek çok kişinin akıl edemeyeceği fikirler üretiyorsa, sapyoseksüel kişiler tarafından kolayca çekici bulunabilirler. Bununla beraber sapyoseksüelliğinizi daha kolay anlamlandırabilmenizi sağlayacak birkaç noktaya değinebiliriz.

Sapyoseksüellik Beyin ile Başlar

Sapyoseksüel kişiler zekaya ilgi duymaktadırlar. Bu nedenle kişinin beyni tetiklenmeden sapyoseksüel olabilmesi mümkün değildir. Bu kişilerin beyinleri yeterli düzeyde uyarılmadıkça herhangi bir şehvet, hoşlanma, istek ya da cinsel haz meydana gelmez. Bu durumda kişinin sapyoseksüel olduğunu iddia etmek de pek doğru olmayacaktır.

Herkes Sapyoseksüel Olabilir

Sapyoseksüellik söz konusu olduğunda cinsiyetlere özgü kısıtlamalar söz konusu değildir. Kişi erkek, kadın, trans ya da diğer herhangi bir cinsiyete sahip olsa da sapyoseksüel olabilir. Buna ek olarak sapyoseksüel olan kişinin cinsel açıdan çekici bulduğu bireyler de bu cinsiyetlerden herhangi birine sahip olabilmektedir. Çünkü sapsyoseksüel kime denir? kişiler bireylerin dış özelliklerini ya da cinsiyetlerini tanımlayan kriterlerini çekici bulmazlar. Bu kişilerin çekici buldukları bütün ögeler tamamen iç süreçlerden oluşmaktadır.

Görünüş Önemli Değildir

Eğer çevrenizdeki bir sapyoseksüel sizinle romantik olarak ilgileniyorsa bu kişinin sizi zeki bulduğundan ve sizin düşüncelerinizden etkilendiğinden emin olabilirsiniz. Çünkü sapyoseksüel kişiler vücut şekli. Boy, kilo ya da yüz hatları gibi unsurlarla hiç ilgilenmezler. Bu nitelikler sapyoseksüeller için fazlasıyla arka planda yer almaktadır. Onlar için zekâ ve fikirler, dış görünüşten çok daha değerlidir.

Sapyoseksüel Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Eğer bir sapyoseksüel olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, bundan emin olmanız için kendinizi biraz gözlemlemeniz gerekebilir. Yazının buraya kadarki kısmında sapyoseksüel kişilerin sahip olduğu pek çok nitelik hakkında bilgi edindiniz. Bu bilgilerden yola çıkarak kendi davranışlarınız hakkında bir değerlendirme yapabilirsiniz. Buna ek olarak şu özelliklere sahip olup olmadığınızı da değerlendirebilirsiniz:

  • Yüzeysel bir konuşma içerisinde yer almaktansa çok daha derin sohbetler gerçekleştirme
  • Potansiyel partnerde zekâ oranının yüksek olmasını isteme
  • Bir kişinin dokunmasına gerek kalmadan söylediği akıllıca sözler ile uyarılabilme
  • Seksi bir bedenden daha çok zeki bir zihin arzu etme
  • İletişim kurulan kişinin iyi bir dilbilgisine sahip olmasından etkilenme
  • Entelektüel sohbetlerin kurulabileceği yerlerde vakit geçirme (örneğin; kitapçı, kütüphane vb.)

Bu özelliklerin pek çoğuna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız büyük bir ihtimalle sapyoseksüel olabilirsiniz. Ancak bu özellikleri sergileyen herkes sapyoseksüel değildir. Çünkü yalnızca zeki kişilerden hoşlanan biri de olabilirsiniz. Sapyoseksüel olduğunuzdan emin olabilmeniz için oldukça etkileyici bir dış görünüşe sahip olan ancak pek de zeki olmayan birini asla çekici bulamayacağınızdan da emin olmanız gerekir. Dilerseniz Aseksüel Ne Demek? sorusunu cevapladığımız içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Sapyoseksüel Kişiler Nasıl İlişki Yürütür?

Kendilerini sapyoseksüel olarak adlandıran kişiler genellikle oldukça entelektüel bir ilişkinin içerisinde yer alırlar. Bu ilişkilerde sık sık derin sohbetler, fikir paylaşımları ve çeşitli kültürel aktiviteler mevcuttur. Sapyoseksüel kişilerin kurdukları ilişkilerde duygusal bağ ve cinsel aktiviteler, enetelektüel aktivitelerden bağımsız olarak düşünülememektedir. Çünkü bu kişilerin cinsel olarak uyarılması da yine çoğunlukla bu aktiviteler sayesinde gerçekleşir. Bu nedenle sapyoseksüel bir kişi ile ilişki yürütmek bir miktar zor olabilir. Ancak kişilerin birbirlerinin ihtiyaçlarını anlaması ve yardımcı olmaya çalışması durumunda ilişki daha kolay bir hale getirilebilir. Sapyoseksüel ne demek? sorusunun cevabını bu şekilde cevaplamış olduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu