Yaşam Tarzı'na Dair Popüler Başlıklar

Aseksüel Ne Demek?

Aselsüel ne demek? aseksüellik, cinsel anlamda yaşanan eksiklik veya cinsel etkinlikteki yokluğu ifade etmektedir. Bu durum herhangi birine karşı yaşanabilir. Bir tür cinsel yönelim eksikliği olarak tanımlamak mümkündür. 2004’te yapılan bir araştırmaya göre aseksüeller dünya nüfusunun %1’ini oluşturmaktadır. Aseksüellik, cinsel etkinlikten kaçınma ve bekarlıktan tamamen farklıdır. Cinsel davranış geçici olsa da cinsel yönelimin kalıcı olduğu bilinmektedir. Bazı aseksüel bireyler, partnerlerini memnun etmek veya çocuk sahibi olmak için cinsel etkinlikte bulunabilir. Oysa cinsel eksiklik veya yokluk yaşamaktadırlar.

Bir cinsel yönelim olarak aseksüelliğin kabul edilmesi ve bilimsel araştırmalara konu olması henüz çok yenidir. Sosyolojik ve psikolojik alanda araştırmalar son dönemlerde oldukça artmış durumdadır. Bu araştırmalardan bazıları aseksüelliğin bir cinsel yönelim olduğunu kabul etseler de bazıları bunun aksini söylemektedirler.
Sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte birtakım aseksüel topluluklar oluşmaya başlamıştır. Bu toplulukların en bilineni ve en hızlı büyüyeni ise David Jay tarafından kurulmuştur. 2001 yılında kurulan bu topluluğun adı ise, Aseksüel Görünürlüğü ve Eğitimi Ağı’dır.

Romantik İlişkiler ve Cinsel Kimlik

Aseksüel bireyler cinsel anlamda bir şey hissetmeseler de romantik ilişkiler yaşayabilmektedirler. Cinsel yönelim ya da cinsel kimliğin duygusal yönleri bakımından kendilerini; lezbiyen, gey, eşcinsel, heteroseksüel olarak tanımlayabilirler. Tanımalanan kimlikler şöyle sıralanabilir:

 • Aromantik: Tüm bireylere yönelik romantik çekimin yokluğu
 • Biromantik: Erkek ve kadın bireylere karşı duyulan romantik çekimdir. Çiftcinselliğin romantik boyutunu ifade eder.
 • Heteroromantik: Karşı cinse duyulan romantik çekimdir. Heteroseksüelliğin romantik yönünün ifade eder.
 • Homoromantik: Bireyin kendi cinsinden olan bireylere karşı hissettiği romantik çekimdir. Eşcinselliğin romantik yönünü ifade eder.
 • Panromantik: Tüm cinsiyetlere karşı duyulan romantik çekimdir. Panseksüelliğin romantik yönünüdür.
 • Poliromantik: Birden fazla cinsiyete duyulan romantik çekimdir. Poliseksüelliğin romantik yönünüdür.
 • Andromantik: Sadece bireyin maskülenliğine, feminenliğine veya interseks olmasına duyulan çekimdir. Androfili, gaynefili, ambifilinin romantik yönünü ifade eder.
 • Demiromantik, demiseksüel: Gri romantik, gri aseksüel olarak tanımlanabilir. Bu bireyler yalnızca büyük duygusal ilişki içerisinde romantik veya cinsel olarak bir şey hissederler.

Aseksüel Bayrağı Nasıldır?

Yapılan oylama ve fikir alışverişinde, aseksüellik nedir? ile ilgili bir farkındalık oluşturmak amacıyla şu anki bayrak kabul edilmiştir. Bu oylama Ağustos 2010’da AVEN hariç ve İngilizce ‘ye bağlı kalınmadan yapılmıştır. Bayrak AVEN dışında bir web sitesinden seçilmiştir. Oylamada %41,1 oyla seçilen bayrak birinci olmuştur. %10,4’lük bir kesim ise bayrağın bu olmasını istemediğini belirtmiştir.  Bayrak 4 yatay şeritten oluşmaktadır. Görünüş itibariyle diğer seksüel yönelim bayraklarına benzemektedir. 2010 senesinden beri aseksüelliğin simgesi olarak kabul edilmektedir. Bayraktaki sembol ve renklerin anlamı ise şöyledir:

 • Siyah: Aseksüelliği ifade etmektedir.
 • Gri: Gri-aseksüelliği ve demiseksüelliği temsil etmektedir.
 • Beyaz: Seksüel kesimi temsil etmektedir.
 • Mor: Aseksüel topluluğu ifade etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu