Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Türk Komedi Filmleri

Geçmişten günümüze komedi alanında birçok başarılı Türk komedi filmleri gördük. Türk sinemasının en başarılı türleri arasında komediyi düşünmeden koyabiliriz. Her yıl vizyona giren birçok komedi filmini düşündüğümüzde en iyi komedi filmleri listesini yapmak da kaçınılmaz oluyor. Cem Yılmaz’dan Şahan Gökbakar’a, Yılmaz Erdoğan’dan Kemal Sunal’a birçok başarılı aktör de komedi filmlerine hayat veriyor. Her filmde toplumumuzdan bir parça gördüğümüz komedi filmlerinde gündelik hayattan da enstantaneler bulmak mümkün. Bu yazımızda en iyi Türk komedi filmlerini bir araya getirdik.

Aile Arasında

En başarılı Türk komedi filmleri arasında gösterilen Aile Arasında filmi, başrollerinde Engin Günaydın ve Demet Evgar gibi oyuncuları barındırıyor. Harika oyunculukları ile dikkat çeken filmin senaryosunu ise Gülse Birsel kaleme almakta. 2018 yılında vizyona giren film, vizyona girdiği tarihte en çok izlenen Türk filmi olmuştu. Eğer daha önce izlemediyseniz, en komik Türk filmleri arasında yer alan Aile Arasında filmini izlemenizi öneriyoruz.

Eyvah Eyvah

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde çekilen filmin başrollerinde Ata Demirer ve Demet Akbağ yer alıyor. Oldukça sevilen filmin senaryosunda ise Ata Demirer’in canlandırdığı Hüseyin adlı karakter dedesi ve nenesi ile birlikte köyde yaşamaktadır. Müzisyenlik yaparak geçimini kazanan Hüseyin, babasının kim olduğunu merak eder ve babasını aramak için yola koyulur. Çıktığı bu yolda ise Demet Akbağ tarafından canlandırılan Firuze karakteri ile tanışarak maceradan maceraya adım atar.

Ay Lav Yu

Türkiye’nin kültürel açıdan en zengin bölgelerinden olan güneydoğu bölgesinde geçen filmde olaylar Tınne adı verilen köyde geçer. Kürtçe dilinde “yok” anlamına gelen Tınne köyü, resmi olarak devlet tarafından bilinmeyen bir köy. Durum böyle olunca birçok sıkıntıyı da beraberinde getirmekte. Haritada bile yer almayan köyde yaşayan yaklaşık 100 kişi kendi varlıklarını ispat etmek istemektedir. Köylülerin köyü Tınne’yi resmi olarak ispatlama çabasını içeren bu filmde başrolde ise Sermiyan Midyat’ı görmekteyiz.

Pardon

Türk sinemasının en komik filmleri arasında yer alan Pardon, başrollerinde usta isimler Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin’in yer aldığı bir komedi filmi. Birçok kişi tarafından başyapıt olarak gösterilen film, mükemmel oyunculukların yanı sıra konusu ile de izleyenleri büyülüyor. Filmin konusu ise asker kaçağı olan İbrahim’in yakın arkadaşı Muzaffer ve Aydın’ın başına gelenleri ele almaktadır. Yönetmenliğini Mert Baykal’ın yaptığı Pardon filmi, en komik Türk filmleri arasında yer alıyor.

Vizontele

Sadece komedi dalında değil, aynı zamanda en iyi Türk filmleri arasında da yer alan Vizontele, önemli oyuncu kadrosu ile de dikkat çekiyor. Filmin kadrosunda Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Cem Yılmaz ve daha birçok ünlü isim yer alıyor. Oldukça komik olan filmde aynı zamanda dram ve gerçek hayattan olayları da deneyimleyeceksiniz. Birçok kişi tarafından en iyi Türk filmleri arasında gösterilen Vizontele filminin yönetmenliğini ise Yılmaz Erdoğan üstleniyor.

Organize İşler

Yine geniş ve önemli oyuncu kadrosu ile dikkat çeken bir film. Başrolleri arasında Yılmaz Erdoğan, Tolga Çevik gibi isimleri bulunduran filmin kadrosunda Cem Yılmaz da yer alıyor. Suçluların dünyasında Süpermen kostümü ile hayatını kazanmaya çalışan bir adam, dolandırmaya çalıştığı genç bir kıza âşık olur. Komedi ve aksiyonun bir arada olduğu Organize İşler filminde İstanbul sokaklarının suç halini de net bir şekilde görebilmektesiniz. Türk sinema tarihinde önemli bir yer edinen film aynı zamanda 7.4 IMDB puanı ile de seyircilerin dikkatini çekmekte.

Hababam Sınıfı

İlk filmi 1975 yılında çıktıktan sonra birçok devam filmi çekilen Hababam Sınıfı, Türk komedi filmi denildiğinde akla ilk gelen isimler arasında yer alıyor. Özel bir lisede okuyan tembel öğrencilerin, öğretmenleri bezdirdiğini izlediğimiz bu filmde birçok usta oyuncu da yer alıyor. Filmin kadrosunda Kemal Sunal, Tarık Akan ve Münir Özkul gibi usta isimler yer almakta. Yılların eskitemediği komedi filmi Hababam Sınıfı en komik Türk filmleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda, filmin günümüzde de birçok uyarlaması çekilmişti.

Recep İvedik

Şahan Gökbakar’ın canlandırdığı Recep İvedik karakteri, yurt insanımızı temsil eden ve başına türlü olaylar gelen bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. İlk çıktığı zamanda birçok kişi tarafından tepki toplayan Recep İvedik, daha sonra ise birçok sinema sever tarafından oldukça beğenildi. Yolda yürürken bir adamın cüzdanını düşürdüğünü gördükten sonra cüzdanı sahibine teslim etmek için yola çıkan Recep İvedik, bu yolda birçok olaya şahit olur. Şahan Gökbakar tarafından canlandırılan Recep İvedik serisi en komik Türk filmleri arasında yer alıyor.

Yabancı film sevenler için hayatta kalma filmlerini sizlerle birlikte inceledik.

G.O.R.A

Cem Yılmaz’ın hepimizi kırıp geçirdiği G.O.R.A filminde Arif adında bir halı kilim satıcısını görüyoruz. Uzaylılar tarafından G.O.R.A adlı gezegene götürülen Arif’in başına gelenleri izlediğimiz bu filmde birçok ünlü oyuncu da yer alıyor. Kendine has replikleri, konusu ve oyunculukları ile birçok kişinin beğenisini kazanan G.O.R.A, en komik Türk filmleri denildiğinde akla ilk gelen filmler arasındadır.

Türk komedi filmleri arasında parmakla gösterilen 9 filmi sizlere derledik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu