Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Hayatta Kalma Filmleri

Hayatta kalma filmleri, hayatta kalma (survivor) birçok farklı filme konu olmuş, sinema ve edebiyat dünyasını en çok besleyen konulardan biridir. Bazen bir adada, bazen uzay boşluğunda, bazense medeniyetten uzak zorlu hava koşullarında insanlar hayatta kalmak için mücadele verebilir. Bu durum hem insanın doğayla ve evrenle savaşarak yaşamını devam ettirmesi hem de kendi var oluşuyla yüzleşmesini sağlamaktadır. Hayatta kalma filmleri de bu konular üzerinde durarak, insanın medenileşen yapısının dünyanın zorlu koşullarıyla tekrar nasıl uyum sağlayabileceğini anlatmaya çalışmaktadırlar.

Hayatta Kalma (Survivor) Nedir?

Hayatta kalma yani bilinen evrensel adıyla Survivor, bir ya da birçok insanın zorlu yaşam koşullarıyla mücadele ederek yaşamlarını sürdürme çabasıdır. Hayatta kalma konusu sanatın birçok alanında kullanılmıştır. Bunun sebebi, modernleşen insanın doğayla olan bağlarının zayıflaması sonucu ait oldukları ekosisteme yabancılaşmalarıdır.

Bundan yaklaşık 1500 yıl önce büyük ihtimalle ekstrem bir durum söz konusu olmadıkça hayatta kalma olgusundan bahsedemezdik. Çünkü o zamanlar hayatta kalmak bir insan için normal hayatını devam ettirmekti. Yani insanlar hayatlarını devam ettirebilmek için sanayileşmenin araçlarını kullanamıyorlardı. Sonuç olarak hayatta kalma konusu, büyük oranda modernleşmenin ortaya çıkardığı bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hayatta Kalma Filmleri Hangi Türe Dahil?

Hayatta kalma filmleri birçok farklı türe dahil olabilir. Bu, yönetmenin bu konuyu hangi tarzda ele aldığına bağlı olarak değişir. Mesela klasik bir Hollywood filminde hayatta kalma konusunu doğayla mücadele bağlamında ele alınmaktadır. Bu durumda, bu filmler gerilim ya da macera türüne dahil olabilir.

Başka bir filmde de hayatta kalma bir korku ögesine karşı sağlanabilir. Yani bir ve daha çok insan bir canavar ya da katil tarafından kovalanıyor olabilir. Bu durumda da hayatta kalma filmleri korku türüne dahil edilebilir. Bu örneklerin dışında hayatta kalma filmleri, komedi, savaş, dram, tarihi gibi birçok farklı türe de dahil edilebilmektedir.

Hayatta Kalma Film Önerileri

Hayatta kalma filmleri sinemada 80’li yılların sonuna doğru yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak bu konuda filmler altın çağını 2000 ve 2020 yılları arasında altın çağını yaşamaktadırlar. Gerek uzayda olsun gerek dünyada birçok film hayatta kalma temasını kullanarak birçok farklı konuya değinmişlerdir. İşte sizin için listelediğimiz bazı hayatta kalma filmleri.

Into The Wild (2007)

Gerçek hayattan uyarlanan bu filmde başroldeki karakterimiz Christopher McCandless modernleşmenin getirdiği tüm o yorucu sığlıklardan bıkmış durumdadır. Kapitalistleşmenin etkisiyle yozlaşan birçok toplumsal kurumu reddeden McCandless bir karavan ile yola çıkıp doğanın derinliklerinde insanlardan uzak hayatta kalmaya çalışmaktır. Onu bekleyen birçok zorlu doğa koşulu ve psikolojik stres ögesiyle karşılaşacaktır.

 • Oyuncular: Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt, Jena Malone.
 • Yönetmen: Sean Penn
 • Yayın Tarihi: 21 Eylül 2007

The Revenant (2015)

Leonardo Di Caprio’ya yıllardır beklediği Oscar ödülünü getiren film, 2015 yapımı. The Revenant, Türkçe adıyla Diriliş, kürklerine sahip olmak için vahşi hayvan avlayan avcı Hugh Glass’ı merkez alıyor. Bir ayı tarafından yaralanan Hugh Glass arkadaşları tarafından ölüme terk edilmiştir. Ancak bölgeyi iyi bilen Glass, hayatta kalmak için zorlu bir mücadele verecektir. Yaralandığı bölgede birçok yerli ile de iletişim kurması gerekecektir.

 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Domhnall Gleeson
 • Yönetmen: Alejandro González Iñárritu
 • Yayın Tarihi: 22 Ocak 2016

Cast Away (2000)

İş için sürekli seyahat etmek zorunda kalan bir adamın Güney Pasifik açıklarında uçağının düşmesini konu alan bir film. Issız bir adada mahsur kalan adam, modernlikten fersah fersah uzakta hayatta kalmayı başarabilecek mi?

 • Oyuncular: Tom Hanks, Helen Hunt, Nick Searcy
 • Yönetmen: William Broyles Jr.
 • Yayın Tarihi: 23 Şubat 2001

127 Hours (2010)

Genç bir dağcının macera aramak üzere yola çıktığı bu filmde baş karakterimiz iki kayanın arasında sıkışıp kalmaktadır. Acı ve yardım bekler halde 5 saat geçiren genç dağcının hem psikolojik hem de fiziksel çöküşüne tanıklık ederiz.

 • Oyuncular: James Franco, Amber Tamblyn, Kate Mara
 • Yönetmen: Danny Boyle
 • Yayın Tarihi: 18 Şubat 2011

The Martian (2015)

Bir görev için Marsa giden genç astronot, bir kum fırtınasıyla karşılaşır. Ekip arkadaşları tarafından öldü zannedilerek terk edilen genç astronot, Mars’ta hayatta kalma mücadelesi verecektir. Elinde ise sadece kısıtlı imkanlar ve Mars’ın getirdiği zorlu fizik koşulları vardır.

 • Oyuncular: Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig
 • Yönetmen: Ridley Scott
 • Yayın Tarihi: 2 Ekim 2014

Life Of Pi (2012)

Hindistan’dan Kanaya gitmek üzere olan yük gemisinde birçok farklı canlı ve insan bulunmaktadır. Talihsiz bir kaza sonucu batan gemiden bir sırtlan, bir zebra, bir orangutan, bir Bengal Kaplanı ve bir de çocuk kurtulur. Bir filikanın üzerinde yaşam mücadelesi veren bu 5 canlının aralarında kurdukları bağa tanık oluruz. Hayatta kalma filmleri tavsiyelerimiz genel olarak bu şekildeydi.

 • Oyuncular: Suraj Sharma, Irrfan Khan, Adil Hussain
 • Yönetmen: Ang Lee
 • Yayın Tarihi: 28 Aralık 2012

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu