Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Motivasyon Filmleri

Motivasyon filmleri önerileri, hayatta bazen ister istemez enerjimizin dibe vurduğu dönemler olabiliyor. Hatta bu dönemlerde depresyona girebiliyor ve umutsuzluklar içinde savrulabiliyoruz.  Böyle durumlarda, genelde tek yapmak istediğimiz şey koltuğa ya da yatağa uzanıp film izlemek olabiliyor. Hem film izlemek hem de kaybettiğin enerjini geri kazanmak istemez misin? Bu soruya cevabın evet ise senin için sinema tarihinin en iyi motivasyon filmleri içinde öne çıkan bazılarını aşağıda sıraladık:

  • Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)
  • Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)
  • Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)
  • 3 Aptal (3 Idiots)
  • Kurucu (The Founder)

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

IMDb puanı 8.1 olan 1989 yapımı Ölü Ozanlar Derneği motivasyon filmi denilince akla ilk gelen filmlerdendir. Bu film çok eski bir yapım olmasına rağmen günümüzde halen oldukça popülerdir. Ölü Ozanlar Derneği, John Keating adında bir edebiyat öğretmeninin hikâyesini anlatan bir filmdir.

Filmin hikâyesi Keating’in edebiyat öğretmeni olarak Welton Akademi’ye atanmasıyla başlıyor.  John Keating, son derece disiplinli bu okulda baskı altında var olma savaşı vermektedir. Öğrencilerine şiir ve edebiyatı tanıtıyor ve onlara özgürlüğü anlatarak hayata farklı bir bakış açısıyla bakmayı öğretiyor. Fakat Keating’in ders anlatım şekli, okulun eğitim anlayışıyla çelişiyor. Bu yüzden Keating, okul yönetimi tarafından okuldan ayrılmaya zorlanıyor. Öğrenciler ise bu durum karşısında sessiz kalmayıp tepkilerini gösteriyor. İzleyenlere muhteşem bir motivasyon kaynağı olan Ölü Ozanlar Derneği, izlenmesi gereken bir başyapıttır.

Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)

2006 yapımı olan Umudunu Kaybetme adlı film, 10 üzerinden 8 IMDb puanına sahip bir motivasyon filmidir. Bu filmin başrolünde dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Will Smith ve oğlu Jaden Smith yer almaktadır. Bu film, Chris Gardner’ın anılarını anlattığı aynı adı taşıyan kitaptan uyarlanmış bir başyapıttır.

Filmde ana karakterimiz yazar ile aynı ismi paylaşan Chris Gardner karakteridir. Kariyeriyle ilgili bazı problemleri olan Chris iyi bir aile babasıdır. Ancak maddi sorunların da kariyeriyle birlikte çöküşe geçmesiyle eşi Chris’ten boşanır. Ardından daha kötü ne olabilir ki diye düşündüğümüz o anda ev sahibi Chris ve oğlunu evden kovuyor. Chiris oğlunu da yanına alarak sokakta yaşayan ve tuvalet temizliği yaparak para kazanmaya çalışır. Ancak Chris yine de vazgeçmez çünkü oğlunun sevgisi onu ayakta tutar.

Gerçek bir hayat hikâyesi olduğu için film insanı normalden daha fazla etkileyebiliyor. Film bittiğinde ise hayatımızdaki koşulsuz sevginin insana çok büyük bir motivasyon kaynağı olduğu anlayacaksınız.

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

Nobel ödüllü matematikçi John Nash’in hayat hikâyesini anlatan Akıl Oyunları filmi 2001 yapımı bir filmdir. Russel Crowe filmde John Nash’in öğrencilik yıllarını canlandırmaktadır.

Princeton Üniversitesi’nde okuyan Nash, parlak zekâsını her derste göstermektedir. Nash, okul yıllarında inanılması güç olan bir teoriyi kanıtlama aşamasına gelmiştir. Ancak Nash mezuniyetinden sonra paranoid şizofreni sorunuyla baş etmek zorunda kalır. Başlarda kendisi hastalığının farkına tam olarak fark edemez. Ancak hastalığı ileri seviyeye geldiğinde karısı duruma müdahale eder. Bir noktada aklını kullanarak bu hastalıkla savaşmaya başlar. Bundan dolayı bilime daha da yönlenir ve çok başarılı çalışmalar yapar. Bu çalışmaların meyvesi olarak Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazanır. Bu kadar zor bir hastalıkla savaşan bir matematikçinin hayata tutunma çabası seni de motive edebilir.

3 Aptal (3 Idiots)

Bollywood’un süper starı Aamir Khan’ın rol aldığı tüm filmler, izleyicileri motive edecek filmlerdir. 3 Aptal filmi, Hindistan’da ve dünyada çapında da geniş bir kitleye ulaşan motivasyon filmlerinin en başarılısı diyebiliriz.

Hindistan’ın en iyi mühendislik okulunda okuyan Rancho, Farhan ve Raju bu filmin başrolleridir. Raju fakir olan ailesini bu durumdan kurtarmak istiyor. Farhan ise ailesi istediği için bu bölümü okuyor. Rancho da makinelere ilgi duyduğu için mühendis olmak istiyor. Bu üçlü ve Profesör Viju arasında olanlar Hindistan’ın eğitim sistemini eleştiriyor. Siz de filmi izlerken kahkahalar eşliğinde hayata bakış açınızı değiştirebilirsiniz.

Kurucu (The Founder)

Dünyanın en ünlü Fastfood zincirlerden biri olan McDonald’s kurucusunun hikâyesini izlemeye hazır mısınız? Kurucu filminin başrolünde bir milkshake makinesi satıcısı rol almaktadır. Bu satıcının adı ise Ray Kroc’tur. Bu filmde Kroc’un nasıl bir anda dünyanın en çok tanınan restoran zincirini kurduğu anlatmaktadır. Ray Kroc, hayatındakilerle yetinmeyen ve çok çalışkan bir adam olarak karşımıza çıkıyor. Bu azmi sayesinde Kroc, ABD’nin bir ucundan diğerine kadar gidiyor. Gittiği yer olan Kaliforniya’da McDonald kardeşlerle ile karşılaşıyor. McDonald’s markasının kurucusu olan iki kardeşle ne yapıp ne edip tanışıyor.

Ardından restoranın mutfağını geziyor ve aklına harika bir fikir geliyor. McDonald kardeşleri bir yemeğe davet ediyor. Bu yemekte restoranı bir zincir haline getirme fikrini anlatıyor. Muhteşem ikna gücüyle iki kardeşi ikna eden Ray, bir noktadan sonra maddi konularda kardeşlerle anlaşamıyor. Bu noktada hemen kendine yeni bir firma kuruyor ve başka yatırımcılar buluyor. Kurduğu firmayla McDonald kardeşlerin izni olmadan restoranlar açmaya başlıyor. Sonrasında da McDonald kardeşlerin hissesini satın alıp şirketin adını McDonald’s Corporation olarak değiştiriyor. Bu harika motivasyon filmini izleyerek hayata bakış açınızı genişletebilirsiniz. Sizler için hazırladığımız motivasyon filmleri önerilerimiz, genel olarak bu şekilde.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu