Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Borsa Nasıl Oynanır?

Son dönemlerde küçük veya büyük sermayesi olan kişiler borsaya yönelmeye başladı. Yatırım yapmanın iyi bir seçeneği olan borsa her geçen gün önem kazanınca birçok insan “Borsa nasıl oynanır?” sorusunu soruyor. Çünkü, borsaya yatırım yapmak isteyen pek çok kişi nasıl borsa oynayacaklarını bilmiyorlar. Borsayı nasıl oynayacağınızı öğrenmekten ziyade borsanın ne olduğunu öğrenmek daha önemli olacaktır. Kısaca bahsetmek gerekirse, şirketlere ait olan hisse senetlerinin veya çeşitli materyallerinin alımı ve satımının yapıldığı yere borsa diyebiliriz. Borsa kendi içerisinde de pek çok piyasaya ayrılmaktadır. Bu piyasalar ise şunlardır:

  • Hisse senetleri piyasası
  • Emtia piyasası
  • Döviz piyasası

Bir diğer deyişle, alıcı ve satıcıların hisseler aracılığı ile satış yapmak için bir araya geldikleri bir ticaret platformu olarak da borsayı tanımlayabiliriz. Hisseleri alıp satmak için ise bir aracı belirlemeniz gerekir. Bu aracıları ise dilediğiniz gibi seçebilirsiniz. Bu bir banka veya bir şirket olabilir.

Borsa Yatırımı Nasıl Olur?

Borsada yatırım gerçekleştirmek için ilk olarak resmi bir yatırımcı olmanız gerekiyor. Bunun için ise ülkemizdeki borsa işlemlerini yöneten ve belirleyen şirket olan Borsa İstanbul A.Ş. hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Aynı zamanda, belirlediğiniz aracı bankayı ve şirketi de iyi araştırmalısınız. Çünkü, bu aracılar borsadaki işlemlerinizi sizin için yürütürler. Bu noktada, bu şirketlerin veya bankaların güvenilirliklerini, yatırım komisyonlarını veya şartlarını iyi bir şekilde araştırmanız gerekiyor.

Borsa Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha önce de belirtildiği gibi, borsaya başlamak için ilk olarak resmi bir yatırımcı olmalısınız. Sonrasında şu adımlara dikkat ederek başarılı olabilirsiniz:

  • Borsada oynamak için bir borsa hesabı açmanız gerekiyor.
  • Temel olarak dikkat etmeniz gereken nokta ise bir hisseyi düşük fiyattan alarak yüksek fiyattan satmak olacaktır.
  • Bunun için ise borsada işlem gören araçları iyi bir şekilde takip etmeniz gerekiyor.
  • Bu takibin sonunda ise fiyatında değişiklik olabilecek hisseleri önceden tahmin edebilirsiniz.

Burada mantık şöyle işlemektedir; bir şirket hissesinin yükseleceğini tahmin ettiğinizi varsayalım. Daha sonra ise belirli bir fiyat skalasında bu hisseye satış emri verdiğinizi düşünelim. Hisse fiyatı belirlediğiniz limite gelince borsaya iletilir ve hisseniz satın alınır. Daha sonra ise hissenin fiyatı yükseldiğinde hisseyi satarak kar elde edebilirsiniz.

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsa nasıl oynanır?, borsaya girmeden önce daha önce belirtildiği gibi borsa hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmalısınız. Bunun için kendiniz araştırma yapacağınız gibi, borsa hakkında tecrübeli olan kişiler ile de iletişime geçebilirsiniz. Bir borsaya girmeden önce gireceğiniz borsayı ve veya hangi ürünlere yatırım yapacağınızı belirlemelisiniz. Ayrıca, mobil olarak veya bilgisayarda kullanabileceğiniz çok sayıda borsa oyunu bulunmaktadır. Bu oyunları oynayarak borsa hakkında tecrübe edinebilirsiniz.

Borsaya girerken alabileceğiniz yardımlar arasında borsa için danışmanlık ve aracılık hizmeti veren şirketler de bulunmakta. Bu şirketler arasından güvenilir olan şirketleri seçerek borsa hakkında danışmanlık alabilirsiniz. Ancak, bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise iletişime geçtiğiniz şirketin legal olması olacaktır. Çünkü piyasada çok sayıda legal olduğunu iddia eden ve güvenilir olmayan kişiler yer alıyor. Bu noktalar hakkında karar verdikten sonra yatırım yapmak için bir yatırım hesabı açmalısınız. Sonrasında ise hangi hisseye veya ürüne yatırım yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor.

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsada yatırım yapmak için öncelikle Sermaye Piyasası Kurulu lisansına sahip olan bir aracı kuruluşta bir yatırım hesabı açmanız gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirmeden önce Sermaye Piyasası Kurulu’nun web sitesine girerek SPK lisansına sahip olan aracı şirketlerin veya bankaların listesine bakmanızı öneriyoruz. Böylelikle borsada işlem gerçekleştirebilecek şirketlerin veya bankaların listesini görebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise aracı kurumların hizmet politikalarını ve işlem ücretlerini öğrenmek olacaktır. Bu işlemler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra aracı kurumlar arasında araştırma yaparak size en uygun olanını seçebilirsiniz.

Borsa için seçeceğiniz aracı kurum oldukça önemlidir. Çünkü, borsa için yapacağınız tüm işlemleri aracı kurum sayesinde gerçekleştireceksiniz. Bu nedenle, aracı kurum seçme işlemini titiz bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Bunun için seçmeyi düşündüğünüz aracı şirketin şubesine giderek yüz yüze görüşmenizi ve bilgi almanızı öneriyoruz. Aracı kurumu belirledikten sonra belirli belgeleri doldurup teslim ettikten sonra yatırım hesabınız aktif olacaktır. Borsa nasıl oynanır? sorusuna bu şekilde cevap vermiş olduk, güncel içerikler için bizleri takip etmeye devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu