Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız?

Zayıflamak için ne yapmalıyız?, vücudunuzda rahatsız olduğunuz kilolardan kurtulmak, kendinizi daha iyi hissedebilmek için uygulamanız gereken bazı adımlar vardır. Bu adımlar hayatınızda yapacağınız sizi zorlamayacak belli başlı değişikliklerdir. Bu değişikliklerin temelinde “Sağlıklı Beslenmek” bulunmaktadır. Sağlıklı beslenmeyle hem zorlanmadan istediğiniz kiloya ulaşmak hem de daha sağlıklı olmanız mümkün. Çünkü sağlıklı beslenmenin sadece zayıflamakta değil; hastalıklardan korunmak için de gerekli olduğu birçok araştırmada kanıtlanmıştır. Bu yazımızda “Zayıflamak için ne yapmalıyız?” sorusunun cevabına rahat bir şekilde ulaşabileceksiniz.

Yazımızda bahsedeceğimiz adımları uygulamaya başlamadan önce yapmanız gereken şey, bu süreçten vazgeçmeyeceğinize inanmaktır. Kendinize inanmadığınız, kararlı olmadığınız sürece bu adımları uygulamak sizin için oldukça zor olacaktır. İnandıktan sonra ise kendinize günlük rutin oluşturmanız gerekir. Bu rutin uyandığınız andan uyuyacağınız ana kadar atacağınız adımları içermelidir. Örneğin, uyandığınızda iki bardak su içerek güne başlamak. İsteğe göre limon suyu da katabileceğiniz bir suyla güne başlamak metabolizmanızı hızlandırmak için çok önemlidir. Şimdi uygulayabileceğiniz diğer adımlara madde madde bakalım.

Zayıflamak İçin Yapabilecekler Nelerdir?

Bu listede aç kalmadan, çok sıkı bir program uygulamadan kilo vermenin yollarına ulaşabileceksiniz. Listedeki maddelerin hızlı sonuç vermeyeceğini, bunları hayatınızın bir parçası haline getirip sürece yaymanız gerektiğini unutmamalısınız.

Düzenli Uyumaya Özen Gösterin

Kilo vermenin temelinde düzenli uyku vardır. Düzenli uyku uyunmaması ertesi gün vücutta ödem birikmesine neden olmaktadır. Gece geç saatlere kadar uyumamanın vücuda zarar verdiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Uykunun hangi saatlerde olması gerektiğiyle birlikte, bu uykunun süresi de çok önemlidir. Sağlıklı bir vücut için günde en az 8 saat uyumaya dikkat etmek gerekir.

Yeşil Çay İçmeye ve Bol Su Tüketmeye Dikkat Edin

Zayıflama yöntemleri, yeşil çay, metabolizmanın hızlanmasında ve bağışıklık sistemini güçlendirmekte oldukça önemlidir. Bu yüzden hazır içecekler tüketmek yerine yeşil çayı alışkanlık haline getirmek oldukça faydalı olacaktır. Su içmek ise, vücuttaki ödemden kurtulmakta en büyük yardımcıdır. Su aynı zamanda yağın vücuttan atılmasında da etkilidir. Günde ortalama 2-2,5 litre su tüketmeye dikkat etmelisiniz. Bu miktarı yaş, kilo durumuna göre belli oranlarda artırıp azaltabilirsiniz. Su içme alışkanlığınız yoksa kendinize sık sık bunu hatırlatacak yöntemler bulabilirsiniz. Kendinize uyarı notları bırakabilir ya da alarm kurabilirsiniz.

Şeker Kullanımını Azaltın

Beyaz şekeri vücudumuz için en zararlı madde olarak nitelendirebiliriz. Her yaş için oldukça zararlı bir maddedir fakat tatlılarda en çok tercih edilen madde de yine kendisidir. Fakat kilo vermek istiyorsak yapmamız gereken şeylerden biri şekeri hayatımızdan çıkarmak olmalıdır. Bunu yaptığınızda kilolardan kurtulmanın ne kadar kolaylaştığını siz de göreceksiniz.

Yemeğinizi Uzun Sürede Tüketmeye Çalışın

Her ne kadar çoğu iş temposu bunu yapmayı zorlaştırsa da bu şekilde yemek yemeye kendimizi alıştırmamız gerekmektedir. Yemeklerinizi büyük büyük lokmalarla hızlı bir şekilde yemek yerine, lokmalarınızı küçültmeye çalışmalısınız. Çünkü vücudumuz ilk lokmadan itibaren 20 dakika içinde tokluk hissini oluşturmaktadır. Bu süre içerisinde hızlı bir şekilde çok fazla yemek, zayıflamak konusunda önümüzdeki en büyük engeldir. Bu nedenle yavaş yiyerek yemek süresini 20 dakikaya yaymak çok daha az yemekle tok hissetmenizi sağlayacaktır.

Akşam Yemeklerinde Hafif Yemekler Tercih Edin

Akşam yemeklerinde kızartılmış, yağlı, ağır soslu yemekler yerine daha hafif yemekleri tercih etmelisiniz. Bunu tercih etmek büyük ölçüde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ağır yemekler yerine lif oranı yüksek sebze yemekleri yemek sizi hedefinize çok daha hızlı ulaştıracaktır.

Yemeklerden Önce Çorba Tüketin

Yemeklerden önce lif içeriği yüksek sebze çorbaları tüketmek, daha çabuk tokluk hissine ulaşmanızı sağlayacaktır. Sebze çorbaları dışında mercimek, tarhana ve ezogelin çorbaları da size bu konuda yardımcı olabilecek besinlerdir. Burada dikkat etmeniz gereken hususlar, çorbanın hazır olmaması ve tuz miktarının fazla olmamasıdır.

İçeceklerinizi Kendiniz Hazırlayın

Hazır içeceklerin çoğunda şekersiz olduğu belirtilse bile bol miktarda şeker bulunmaktadır. Bu süreçte hayatımızdan şekeri tamamen çıkarmak gerekiyorken, hazır içecekleri tüketmenin bu süreci olumsuz etkileyeceği kesindir. Bu yüzden sağlıklı beslenmek için uğraşıyorken, içeceklerimizi kendimizin hazırlaması en doğrusu olacaktır. Evde hazırlanmış limonatalar, meyve suları vb. içecekleri tüketmek bu süreçte en sağlıklı yöntemdir. Hazır içeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız.

Dar Kıyafetler Tercih Edin

Bu madde için olmazsa olmaz demek doğru olmayacaktır fakat sizi motive etmek için oldukça önemlidir. Dar kıyafetler giymek, kontrolü kaybedip kilo aldığınızda sizi uyaracak bir yöntemdir. Bu şekilde bir uyarı aldığınızda, kontrolü elinize almak ve o an yaptığınız yanlış neyse onu bırakmak çok daha kolay olacaktır.

Yemeklerinizin Porsiyonunu Küçültün

Yediğiniz yemeklerin zararlı olup olmaması dışında miktarları da oldukça önemlidir. Zararlı yemekleri hayatımızdan çıkarmakla birlikte, yediğimiz miktarı da azaltmamız gerekiyor. Çünkü kilo vermenin bir yolu da vücudumuza aldığımız kalorilere de bir sınır koymaktır. Bir besini sırf sağlıklı diye ihtiyacımızdan fazla tüketmemiz de kilo almamıza neden olacaktır. Bu nedenle porsiyonlara da mutlaka dikkat etmelisiniz.

Mümkünse Her Gün 30 Dakika Yürüyüş Yapın

Kilo vermenin yolu sadece aldığımız besinlerden geçmemektedir. Besinleri azaltmak ya da dönüştürmekle birlikte hareketi de hayatımızın vazgeçilmezi haline getirmeliyiz. Az yesek bile hareketsizlik bizim kilo almamıza neden olur. Çünkü sağlıklı bir vücudun en çok istediği şey hareket etmektir. Bu nedenle spor konusunda zorlansanız bile hayatınıza mutlaka yürüyüşü katmalısınız. Her gün 30 dakika yürüyüş yapmak metabolizmanızı hızlandıracak, yağ yakımını artıracaktır.

Paketlenmiş Yemeklerden Uzak Durmaya Çalışın

İçecek tüketiminde dikkat ettiğimiz bu durum yemekler için de geçerlidir. Hazır yemeklerde, atıştırmalıklarda bol miktarda şeker, yağ ve tuz bulunmaktadır. Gün içerisinde bu paket yemeklerden az miktarda tüketmek bile sizin bol kalori almanıza neden olacaktır. Bu nedenle bu paketlerden uzak durmak, her öğününüzü kendinizin hazırlaması çok daha doğru olacaktır. Zayıflamak için ne yapmalıyız? sorusunu bu şekilde cevaplamış olduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu