Yaşam Tarzı'na Dair Popüler Başlıklar

Renklerin Anlamları

Renklerin anlamları; doğa ile ve dolayısıyla hayatımız ile bütünleşmiş olsa da tahmin ettiğimizden çok daha derin anlamlara sahipler. Sokakta yürürken ya da bulunduğumuz herhangi bir mekânın içinde karşılaştığımız pek çok renk, aslında zihnimizi etkilemekte. Psikolojik olarak insanları etkilediği, kimi zaman sakinleştirirken kimi zaman huzursuzlaştırdığı kanıtlanan renkler, duygu durumumuzu da belirlemektedir. Fiziksel çevremizin bizi etkilediği gibi, bizler de pek çok insanı renk temsili ile etkiliyor olabiliriz. Hal böyle olunca, giydiğimiz kıyafetten tutun da odamızdaki eşyaların rengi bile önemli bir nitelik kazanıyor. Renklerin anlamları ve bizlere hissettirdikleri, düşünmeye değer bir konu haline geliyor. O halde gelin hep birlikte renklerin anlamları nedir, bizlere hissettirdikleri ne olabilir, bir bakalım.

Siyah Rengin Anlamı

Siyah, belki de tüm renkler arasında anlamı en tartışmalı olan renktir. Anlamı toplumdan topluma ve kişiden kişiye göre değişse de belirli çağrışımları konusunda uzlaşma sağlanmıştır. Pek çok kişi siyahın:

 • Ciddiyet
 • Yas ve
 • Gücü temsil ettiğine inanır.

Bu anlayışın nedenleri arasında, çok sayıda kültür içinde cenazelerde siyah giyilmesi yer almaktadır. Hal böyle olunca siyah rengi ve yas özdeşleşmektedir. Buna rağmen, siyah rengine yalnızca olumlu anlamlar yükleyen kişilerin de sayısı az değildir.

Toplumun bir bölümü tarafından siyah rengin özgüvenin rengi olduğu düşünülmektedir. Ağırbaşlı, ciddi ve kendine güveni yüksek görünmek isteyen kişiler tarafından siyah kıyafet seçimi sık sık tercih edilmektedir. Öte yandan, sayıları az da olsa kimi insanlar siyah rengini batıl inançlar ve karanlık güçler ile ilişkilendirmektedir.

Beyaz Rengin Anlamı

Siyah renginin tam aksine beyaz, yalnızca olumlu çağrışımları olan bir renktir. Pek çoğumuzun iç açıcı bulduğu beyaz rengi, birbirinden farklı anlamlara sahiptir. Bu anlamlar arasında öne çıkanlardan biri ise tarafsızlıktır. Beyaz bayrak göstermek kalıbı da bu anlayışı yansıtmaktadır. Tarafsızlık anlamının yanı sıra beyaz:

 • Masumluk
 • Temizlik
 • Saflık gibi anlamlara sahiptir.

Düğünlerde gelinliğin beyaz olması, beyaz güvercin gibi simgeler saf ve masumluğu kanıtlar niteliktedir.

Hastanelerde doktorlar, hemşire ve diğer sağlık personelleri beyaz önlükler giymektedir. Beyaz bu noktada temizlik anlamına gelmekte, steril bir ortam çağrışımı yapmaktadır. Öte yandan, Japon kültüründe beyazın ölüm rengi olduğuna dair inançlar mevcuttur.

Yeşil Rengin Anlamı

Renklerin anlamı konusunda büyük bir uzlaşı olan, pek çok toplumda benzer anlamlara gelen renklerin başında yeşil gelmektedir. Muhtemelen her birimiz zihnimizde, ağaçların ve yaprakların rengi olan yeşili, doğa ile bütünleştiririz. Ekolojik, doğa dostu ve huzurlu bir renk olan yeşil, insan psikolojisini etkileyerek sakinleştirmektedir. Yeşil rengin ağırlıklı olduğu mekanlarda insanlar kendilerini doğal ve dingin hissetmektedir. Yeşil renginin bilinçaltımıza verdiği en önemli mesajlardan biri ise şüphesiz umuttur. Bunlara ek olarak;

 • Gençlik
 • Dinamizm
 • Yenilenme ve sürdürme gibi anlamlar da taşımaktadır.

Çok sayıda olumlu duygu yansıtan yeşil, renk seçimlerimizde yapabileceğimiz verimli tercihlerden biridir.

Mavi Rengin Anlamı

Mavi kelimesinin kendisini duymak bile insana huzur ve iç rahatlığı verir. Dünya genelinde pek çok kültür ve inanç maviyi, beraberinde pozitif duygular ile anmaktadır. Öyle ki, Doğu’dan Batı’ya ve şairlerden filozoflara çok sayıda kişi ve toplum mavi rengine dair yazıp çizmiştir. Mavi renginin anlamlarına ve hissettirdiklerine ilişkin en çok kabul edilen görüşlerden biri, insanı sakinleştirdiğidir. Bu görüşün yanı sıra bu rengin olumlu anlamları arasında:

 • İnsanın tansiyonunu düzenleyerek rahatlattığı
 • Güvenilirlik hissi sağladığı
 • Dikkat çekerek fark yarattığı gibi olumlu etkiler yer almaktadır.

Mavi renge yönelik algının bu denli olumlu olmasının fiziksel birtakım etkileri olmuştur. Bazı ülkelerde intihar oranını düşürme amacı ile köprü kenarlarının maviye boyandığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra, mavi renginin sağlığa da olumlu etki ettiği ve nazar boncuğunun bu nedenle mavi olduğunu düşünen inançlar da mevcuttur.

Kırmızı Rengin Anlamı

Pek çoğumuz, kırmızı rengine dair olumlu hisler beslesek de aslında kırmızının çağrıştırdıkları değişken olabiliyor. Bunun nedeni, çeşitli şirket ve markaların kırmızının anlamını verimli şekilde kullanmak adına izlediği reklam yöntemleri olabilmekte. Kırmızı renginin başlıca çağrıştırdıkları:

 • Heyecan
 • Arzu
 • İştah
 • Enerji ve daha pek çok olumlu his.

Bu doğrultuda yemek firmaları, kırmızı rengini sık sık kullanıyor. Rengin etkisi ile iştahı açılan kişiler de daha çok yemek istemektedir.

Ayrıca kırmızı, birçok insanı dinamik hissettirmekte ve enerji verir. Kırmızı ağırlıklı dekorasyonlar bu şekilde motivasyonu artırabilmekte ve bizleri harekete geçirebilmektedir.

Sarı Rengin Anlamı

Sarı rengi, dikkatleri oldukça başarılı bir şekilde çekebilir. Gördüğümüz andan itibaren çok kısa bir süre içinde sarı renkli eşyaları fark etmekteyiz. Fakat bu çarpıcı etki, insanların bir kısmının gözünü yorabiliyor. Benzer şekilde canlı sarı renkleri andıran Güneş’e de uzun süre çıplak gözle bakamıyoruz. Bu nedenle sarı renk, insan zihni üzerinde geçicilik hissi bırakabiliyor. Taksilerin sarı renkte olması ise bu geçiciliği destekler nitelikte karşımıza çıkıyor. Soluk sarı tonları huzur verse de parlak sarı renklerin verdiği özgürlük duygusuna çok fazla kapılmayıp ayarında kullanmak faydalı olacaktır. Renklerin anlamlarını ve insanlarda nasıl izlenimler bıraktıklarını bu şekilde incelemiş olduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu