Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

İzlenmesi Gereken Filmler

Sinema, pek çoğumuzun hayatında önemli bir yer kaplamakta. Kimi zaman sinema salonlarında, kimi zaman evde atıştırmalıklarımızı hazırlayıp keyifle izlediğimiz filmler bulunmakta. Özellikle pandemi sonrasında dünyanın her yerinde film izleme oranı artmış durumda. Hal böyle olunca, izlenmesi gereken filmler, unutulmaz filmler gibi listeler internette sık sık aratılır oldu. Bizler de bu yazıyı, film keyfi yapmaya karar veren fakat izleyeceği filmi henüz seçmemiş sinema severler için hazırladık. Şimdiden keyifli izlemeler!

Pi’nin Yaşamı

2012 yılında ekranlara gelen film, kısa sürede kült filmler arasına girmeyi başardı. Filmin afişinde de yer alan filika, simgesel bir mekan olarak karşımıza çıkmakta. Hikaye, Hindistan’dan Kanada’ya seyahat eden bir geminin batışı ile başlıyor. Bacağı kırık bir zebra, orangutan, sırtlan, dev bir Bengal kaplanı olan Richard Parker  ve Pi isimli 16 yaşında bir Hintli çocuk gemi kazasından sağ çıkanlar olur. Pi, hayvanat bahçesi sahibi bir ailenin çocuğudur ve bu nedenle hayvanlara dair bilgisi çoktur. Fakat dev bir Bengal kaplanı ile aynı can kurtaran botunda hayatta kalabilecek midir? Konunun işleniş biçimi ile çok sevilen bu film, mitoloji ve dine dair de pek çok motif bulundurmakta. Sıradan film konseptlerinden sıkılanlar için Pi’nin Yaşamı, bir ilaç gibi gelecek.

Son Samuray

2004 yapımı Son Samuray filmi, bizleri 1870ler Japonya’sına götürmekte. Başrolde yer alan Tom Cruise ise filme ayrı bir heyecan katmakta. Film, izlerken aynı zamanda öğrenme ve keşfetmek isteyenler için dört dörtlük. Japonya’da sönmeye yüz tutmuş samuray kültürü ve bu kültürün yok oluşunun arkasında yatan nedenler başarılı bir şekilde beyaz perdeye yansıtılmış. Bir yandan Japonya’nın modernleşme sürecinin iç yüzünü izlerken bir yandan da karakterle duygusal bağ kurmanız mümkün. Japon tarihine ve kültürüne meraklı olanlar, Son Samuray’ı mutlaka izlemeli.

V For Vandetta

Aranızda filmi hala izlememiş olanlar varsa, acele etmeli. 2005 yılında perdeye yansıyan film, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya ortak yapımı. Filmin yönetmeni ise dünyaca ünlü Matrix serisinin yönetmeni. Hikayenin özeti, geleceğin İngiltere’sinde tek kişilik bir demokrasi mücadelesi olarak başlar.

izlenmesi gereken filmler listesi

“5 Kasımı hatırla” cümlesi filmin sloganı haline gelmiştir. Pek çok dizi ve filmde sonradan referans olarak kullanılacak bu cümle, filmde muhtemelen dikkatinizi çekecektir. Çok fazla spoiler almadan izlemeye başlamanızı tavsiye ederiz.

Dünyalı

Orijinal adı Man From Earth olan film, tüm dünyada bir sarsıntı yarattı denilebilir. Zihninin sınırlarını zorlamayı sevenler için bire bir diyebileceğimiz bu film, 2007 yapımı. Tek mekanda geçen filmlerden hoşlanmayan birçok insan var, fakat Dünyalı, bir odada yaşanabilecek tüm heyecan ve gerilimi bizlere yaşatmakta. Binlerce yıldır hayatta olan John Oldman, üniversitede bir profesör. Kendisi gibi üniversitede hoca olan, çeşitli uzmanlık alanlarına sahip olan arkadaşlarının ise ölümsüzlüğe inanması o kadar kolay değil. Peki John Oldman arkadaşlarının ısrarlı soruları üzerine neler anlatacak? Bilim kurgu sevenler, bu filmi izlemek için bir dakika bile tereddüt etmemeli.

Beyaz Melek

Beyaz Melek, Türkiye yapımı bir filmdir. 2007 yılında sahneye çıkarak o yılın en fazla izlenen filmi olma başarısı elde etmiştir. Yıldız Kenter, Mahsun Kırmızıgül ve Sarp Apak gibi pek çok ünlü oyuncu filmin kadrosunda yer almaktadır. Konu, huzurevine bırakılmış yaşlı insanlar etrafında dönmektedir. Uyarmadan geçmeyelim, Beyaz Melek izlemeye karar verdiyseniz mendillerinizi hazırlayın. Bol gözyaşı içeren iki saat geçirmek üzeresiniz.

Çizgili Pijamalı Çocuk

Bir kitaptan uyarlanan Çizgili Pijamalı çocuk, gerçek hayat hikayeleri temel alınarak yazılmıştır. Film, pek çoğumuz tarafından bilinen tarihi olayları, oldukça başarılı bir şekilde hikayeleştirmiştir. Dram ve savaş temalarına odaklanan Çizgili Pijamalı Çocuk, izleyenlerin kalplerinde ayrı bir yer edinmeyi başarmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen film, iki çocuğun arkadaşlığı üzerinden ilerlemektedir. Bu çocuklardan biri, Nazi ordusunda yer alan bir askerin oğludur. Diğeri ise Yahudilerin işkence gördüğü Auschwitz “toplama ve yok etme” kampında yaşayan bir Yahudi çocuktur.

Sil Baştan

Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind), izlenmesi gereken filmler konu olunca es geçilemeyecek bir filmdir. Pek çok eleştirmen ve sinema sever tarafından listelere alınmış film, 2004 yapımıdır. Romantik film severler için önerilen Sil Baştan, karakterlerin aktarılış biçimi ile büyük bir başarı kazanmıştır. Clementine (Kate Winslet) ve Joel (Jim Carrey), yaşadıkları ilişkinin hikayesi ile pek çoğumuzun aklında kalacak.

Bonus: 12 Öfkeli Adam

Usta oyuncu kadrosu ile öne çıkan 2 Öfkeli Adam (12 Angry Men), Sidney Lumet’in ilk filmidir. 1957 yapımı bu film, dönemin şartlarında bir başyapıt niteliği taşımaktadır. Siyah beyaz bir film olması ve tek mekanda geçmesi ile de dikkatleri çekmektedir. Sinema eleştirmenlerine göre tüm zamanların en iyi  filmleri arasında yer alan 12 Öfkeli Adam, eleştirel hikayesi ile pek çok noktaya parmak basmaktadır. Özelikle dönemindeki hukuk sistemini ve ırkçılık konularını çarpıcı bir şekilde   eleştirmektedir. Film, bir cinayet davasında 12 kişiden oluşan jüri üyelerinin karar verme süreçlerine odaklanıyor.

Sizler için seçtiğimiz kültleşmiş izlenmesi gereken filmler genel olarak böyle.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu