Rastgele Konular Hakkında BilgilerTeknoloji'ye Dair Haberler

Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir?

Günümüzde belgelerimizi, fotoğraflarımızı, videolarımızı ve buna benzer daha birçok ögeyi bilgisayarlarımızda depolarız. Sevdiğimiz filmlerden oluşan arşivler, e-kitaplar, albümler, şarkılar, ödevler, işle ilgili belgeler gibi pek çok içerik oldukça önemli ve de değerlidir. Ancak zaman zaman bunların silinmesi ile ilgili sorunlar yaşayabiliriz. Örneğin bir dosyayı silerken yanlışlıkla “shift” tuşuna bastığınızda kalıcı olarak silebilirsiniz. Bunun yanı sıra bilgisayarınıza sızan virüsler veya zararlı yazılımlar da dosyalarınızın kalıcı olarak silinmesine sağlayabilir. Böyle durumlarla karşılaşınca da internette “Silinen dosyalar nasıl geri getirilir? Sildiğim dosyayı geri dönüşüm kutusunda bulamıyorum ne yapmalıyım?” gibi  sorunların cevaplarını aramaya başlayabilirsiniz.

Kalıcı olarak silinen dosyalarınızı geri getirebilmenin birkaç farklı yöntemi bulunmaktadır. Sizlere daha çok yardımcı olabilmek adına bu yöntemleri ve nasıl uygulandıklarını aşağıda anlattık.

Silinen Dosyaları Kurtarma Yöntemleri

Silinen dosyaları kurtarma, bilgisayarınızdan bir dosyayı yanlışlıkla ya da bilerek sildiğinizde onu geri getirebilmenin en bilinen yolu geri dönüşüm kutusunu kullanmaktır. Ancak bazı durumlarda bu dosyaları geri dönüşüm kutularında da bulamayabilirsiniz. Bu durumda ise başka yöntemlere başvurmayı denemeniz gerekir. Kalıcı olarak silinen dosyaları geri getirmenizi sağlayacak en pratik üç yöntem şunlardır:

  • Windows sisteminizi geri yükleme
  • Yedeklemeleri kontrol etmek
  • Ücretsiz geri yükleme programları kullanma

Bu yöntemlerin her biri ile sorunlarınıza pratik çözümler bulabilirsiniz. Ayrıca unutmadan ekleyelim; eğer dosyanızı geri dönüşüm kutusundan silmediyseniz onu geri yükleyebilmek için geri dönüşüm kutusunu açmanız şart değildir. “Ctrl ve Z” tuşlarına aynı anda basarak yaptığınız herhangi bir işlemi geri alabilirsiniz. Bu şekilde sildiğiniz dosya da geri dönüşüm kutusundan geri gelecektir.

Windows Sisteminizi Geri Yükleme

Windows sisteminizi istediğiniz tarihe geri yükleyerek silinen dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir.

silinen dosyaları geri getirme

  • Başlat penceresini açınız, ardından burada yer alan arama çubuğuna denetim masası yazınız ve denetim masasını açınız.
  • Denetim masasında yer alan “kurtarma” sekmesine gidiniz ve sistem geri yüklemeyi seç
  • Buradan bilgisayarınızı geri yüklemek istediğiniz tarihi seç
  • Ardından geri yükleme işleminizi başlatın.

Bu işlem biraz uzun sürebilir. Ancak biraz bekledikten sonra silinmiş olan dosyalarınıza geri ulaşabileceksiniz.

Yedeklemeleri Kontrol Etmek

Bilgisayarınıza bazı hesapları bağladığınızda dosyalarınızı yedekleme işlemlerinizi gerçekleştirmiş olursunuz. Bahsettiğimiz hesaplar bunu siz fark etmeden bile gerçekleştirmiş olabilir. Örneğin; onedrive, ı-cloud, fbackup gibi programlarda yer alan hesaplarınız sizin adınıza yedekleme işlemleri gerçekleştirebilir. Bu nedenle eğer böyle bir hesabınız varsa, dosyalarınızı sildikten sonra bunları kontrol edebilirsiniz. Muhtemelen dosyanız yedeklenmiş olacaktır.

Ücretsiz Geri Yükleme Programları Kullanmak

Silinen dosyalar nasıl geri getirilir? pek çok ücretsiz yazılım kalıcı olarak silinen dosyalarınıza tekrar ulaşabilmenizi sağlayabilmektedir. Bu işlem için üretilmiş ücretli programlar da elbette ki bulunmaktadır. Ancak ücretsiz olarak edindikleriniz de hemen hemen aynı işlemi yapacak ve size istediğiniz çözümü sağlayacaktır. En sevilen ücretsiz geri yükleme programları şunlardır:

  • Recuva
  • FreeUndelete
  • EaseUS

Bu programlardan herhangi birini güvenle kullanabilirsiniz. Böylece dosyalarınızın silinmesinden kaynaklı sorunları çözebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu