Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Kekik Çayı Faydaları

Kekik, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından bir bitkidir. Ayrıca Thymus Vulgaris olarak da bilinir. Kekik bitkisi, 20 cm boyunda ve küçük yeşil yaprakları ve kendisine özel kokusu vardır. Sapları üzerindeki tohumlar, yaz aylarında mor, pembe beyaz çiçek açar. Tüketimi genelde çay şeklinde olur. Çünkü kekik çayı faydaları oldukça fazladır. Kekik çayı içerisinde antioksidan bileşenler, vitamin ve mineral bulunur. Yemeklerde lezzet katması için kullanılsa da kekik çay olarak da tüketilmektedir.

Kekik Çayı Ne İşe Yarar?

Kurutulmuş kekik yaprakları ile hazırlanan kekik çayı, kendine özgü aroması ile faydalı bir besindir. Kekik çayının etkileri arasında şunlar sayılabilir:

 • Kekik çayı faydaları arasında ilk olarak cilt sorunlarına faydası yer alır. İçerisindeki aktif bileşenler skleroz, vertigo, kulak çınlaması gibi birçok hastalığa faydalıdır.
 • Vücuttaki genel oksidatif stresin azalmasına yardımcı olur.
 • Antibakteriyel özellikleri ile solunum yolu sorunlarında etkilidir.
 • Öksürük veya boğaz tıkanıklığının azalmasına yardımcı olur.
 • Kekik çayının iştah açısı özelliği bulunur. Metabolizma hızını artırır.
 • Yağ yakma ve kilo vermede etkili rol oynar.
 • Kekik çayı krampların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Adet ağrısında ağrının azalmasında etkilidir.
 • Ruh hali değişimlerinde ve ilaç yan etkilerin azalmasına yardımcı olabilir.
 • İçerisindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.
 • Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde oldukça etkili bir çaydır.
 • Mide şişkinliklerinin azalmasına katkı sağlar.
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Bulantının giderilmesine etkisi oldukça fazladır.
 • Kekik çayı antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu durum mide ağrılarında iyi yönde etkiye neden olur.
 • Kekik çayı bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Kekik Çayının Cilde Faydaları

Kekik çayı faydaları arasında en önemlisi cilde olan faydalarıdır. Kekik çayı her gün düzenli olarak içildiği zaman toksinlerin atılmasını sağlar. Ayrıca cilt hücrelerinde yüksek miktarda besin ve oksijen taşınmasında etkilidir. Kekik çayı içerisinde kalsiyum, potasyum gibi mineraller ve B, C vitaminleri bakımından zengindir. Bu besinlerle beslenen cilt hücreleri kendisini yeniler ve pürüzsüz bir cilt ortaya çıkar.

Cildin temizlenmesinde önemli etkiye sahip olan kekik çayının arındırıcı etkisi vardır. Ayrıca makyaj temizliği sonra kalıntıları, kirleri ve yağları temizler. Ciltteki patojen bakterilerin kaybolmasında etkili rol oynar. Aynı şekilde sivilce ve aknelerin kaybolmasında etkilidir. Daha etkili olması için kekik yağı sivilcelere sürülebilir. Bu sayede sivilcelerin daha hızlı kurumasında etkili olur.

Kekik çayından ziyade kekik yağı, yaraların iyileşmesinde oldukça faydalıdır. Ciltteki çatlakların, kızarıkların tedavisine yardımcı olur. Kekik çayının cilde faydaları arasında egzama tedavisine etkisi de yer alır. Son olarak cilt lekelerinin giderilmesinde etkilidir. Tüketimi çay olarak yapılan kekik çayı yapımı hakkında detaylara bakalım.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Bir bardak kekik çayı yapmak için 1 tatlı kaşığı kuru kekik yeterlidir. Aynı zamanda taze kekik dalı da kullanılabilir. Bir bardak suyu kaynatıp içerisine kuru kekik veya taze keki dalı eklenir. Sonrasında 10 dakika demlenmesi için bırakıldıktan sonra tüketilebilir. Yaptığınız kekik çayı sayesinde faydalarını hızlıca görmeye başlarsınız. Kekik çayı faydaları düzenli tüketimde daha hızlı etki sağlar.

Kekik Çayı Tüketimi

Kekik çayının faydalarından en etkili şekilde yararlanmak için haftada birkaç defa tüketmeniz tavsiye edilir. Düzenli kekik çayı tüketimi sayesinde özellikle cildinizde gözle görülür değişiklik fark edersiniz.

Kekik Çayı Kullanımı ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kekik çayını tavsiye edilen miktarda tüketmek gereklidir. Aşırı kekik çayı tüketimi sonrasında az da olsa sindirim sistemi rahatsızları ortaya çıkabilir. Aynı zamanda baş ağrısı veya baş dönmesine neden olabilir.

Çocuklar içinde kekik çayının kullanımı tavsiye edilir. Aşırı tüketime dikkat ederek çocuklara da haftada bir kez içirilebilir.

Hamile Olanlar Kekik Çayı İçebilir mi?

Tüm bitkisel çayların kullanımında hamile olanlar doktora başvurması gereklidir. Bu yüzden kekik çayı tüketmek isteyen anne adayları da doktorlara danışmaları gereklidir.

Kekik Çayı Yan Etkisi Var mıdır?

Kekik çayının aşırı tüketiminde baş ağrısı ve baş dönmesi görülebilir. Herhangi bir bitkiye alerjisi olanlarda doktora danışmaları gereklidir. Kekik yağı içerisindeki maddeler kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu yüzden aşırı tüketmemek gereklidir.

Bu çayın yanında gündelik olarak papatya çayıda kullanabilirsiniz.

Kekik çayı yan etkileri arasında alerjik reaksiyon haricinde fazla bir etkisi yoktur. Sadece dikkat edilmeli ve tavsiye edilen miktarda kullanılması gereklidir.

Kekik Çayı ile Zayıflama

Kekik çayı faydaları arasında saydığımız iştah baskılama özelliği sayesinde zayıflama mümkündür. Haftalık düzenli kekik çayı kullanımda gözle görülür zayıflama imkanına sahip olursunuz. Zayıflama için kullanılırsa yemeklerden 1 saat önce kullanımı tavsiye edilir. Ancak sadece kekik çayı tüketerek zayıflama bazen metabolizmaya göre değişiklik gösterir. Düzenli diyet programı ile kekik çayı tüketerek ayda en az 3 kilo verebilirsiniz.

Kekik Çayı Önemli Uyarılar

Kekik çayı kullanımda bazı önemli uyarılar bulunur. Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahip olan kişilerin tüketmeden önce uzmana danışması tavsiye edilir:

 • Her gün düzenli ilaç kullananlar,
 • Ciddi kronik rahatsızlığı olanlar,
 • Alerjik sorunları olanlar,
 • Hamilelik ve emzirme dönemindeki anneler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu