Teknoloji'ye Dair Haberler

Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur?

Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur? Instagram ile aranıza belli bir mesafe koymak mı istiyorsunuz? Özellikle kendinizi sürekli Instagram’da dolanırken buluyorsanız, bu istek tamamen mantıklı. Fakat illaki hesabınızı silmek veya uygulamayı kaldırmak zorunda değilsiniz. Instagram hesabınızı istediğiniz süre kadar dondurabilme şansına sahipsiniz. Üstüne üstlük hesabınızı geri açtığınızda her şey yerli yerinde kalacak şekilde! O zaman gelin hep beraber, Instragam hesabı nasıl dondurulur, öğrenelim.

Instagram Dondurma

Instagram hesabınızı geçici olarak devre dışı bıraktığınız zaman profiliniz, Instagram’da istediğiniz süre kadar ulaşılamaz ve görünmez olur. Instagram için sahip olduğunuz URL’niz geçersiz hale gelir. Size ulaşmak isteyen kullanıcılar sizin için arama kısmında sonuç bulamayacaktır.  Ve böylece Instagram üzerinden sizinle alakalı bir bilgiye ulaşamayıp sizinle iletişime geçemezler. Fakat bunların hepsi geçicidir. Eğer ki hesabınızı yeniden etkinleştirmek isterseniz tüm bu özellikler normal haline geri yüklenecektir. Ayrıca Instagram hesabınızı kapatmak için herhangi bir sınırlamaya tabi tutulmazsınız. Kişisel hesaplar, içerik veya ticari hesap olması önemli değildir. Instagram, her türden hesabı geçici olarak dondurabilmenize olanak sağlamaktadır.

Fakat Instragram, nedeni bilinmeyen bir şekilde, hesap kapatma ve hesap silme seçeneklerini uygulama üzerinden kullanılmasına izin vermez. İlginç bir şekilde hesabınızı IOS ve Android işletim sistemine sahip Instagram uygulamasından devre dışı bırakmanıza izin vermiyor. Ayarlar kısmında bunun için bir seçenek bile yok! Instagram hesabını kapatmanız ancak uygulama dışından hesabınıza giriş yaptığınız zaman mümkün oluyor. Bunun için yapmanız gereken şey mobilden veya bilgisayar üzerinden Instagram web sitesini kullanmanız.

Instagram Hesabımı Nasıl Dondurabilirim?

Instagram hesabını dondurmak istiyorsanız, bilgisayarınızdan veya akıllı telefonunuzdan herhangi bir tarayıcı üzerinden işlem yapabilirsiniz. Bunun için;

 • Instagram’ın web adresini ziyaret edin ve hangi hesabı devre dışı bırakmak istiyorsanız onunla giriş yapın.
 • Sonrasında yapmanız gereken profil kısmına gitmek. Ardından “Profili Düzenle” butonunu seçmelisiniz.
 • “Profil Düzenle” kısmına geldikten sonra ekranının en aşağı kısmına gelmelisiniz. Çünkü en aşağıda “Hesabımı Geçici Olarak Devre Dışı Bırak” seçeneği ile karşı karşıya kalacaksınız.
 • Seçeneğe tıkladıktan sonra Instagram karşınıza bir tablo çıkacak. Böylece Instagram neden hesabınızı devre dışı bırakmak istediğinizin verisini almak isteyecek. Burayı cevaplamak zorundasınız.  Karşılaştığınız menüden herhangi bir nedeni seçebilirsiniz. Eğer ki neden belirtmek istemiyorsanız Instagram “Başka bir neden” diye bir seçenek sunacaktır. Onu işaretleyin.
 • Instagram, hesap kapatma sürecinde sizden 3 farklı şekilde hesabınızın dondurulma işleminin onayını isteyecektir. Instagram’ın “Hesabınızı dondurmak üzeresiniz, devam edelim mi?” sorularına “Evet” diyerek devam edin.
 • Sonrasında Instagram hesabınız devre dışı kalacaktır. Eğer ki herhangi bir uygulama üzerinden giriş yaptıysanız, o hesaptan otomatik çıkış gerçekleşecektir.
 • Hesabınızın gerçekten devre dışı kalıp kalmadığını denemek için giriş yapmayın. Giriş yaparsanız hesabınızı yeniden açarsınız. Bunun yerine Instagram kullanıcı adınızı aratın veya Instagram hesap URL’inizi girin.
 • Instagram hesabınız donuk olduğu sürece kimse verilerinizi, yorumlarınızı ve fotoğraflarınızı göremez.

Instagram Hesabımı Nasıl Silebilirim?

Eğer ki Instagram dondurmak sizin için yeterli değilse Instagram hesabınızı komple silebilirsiniz. Instagram hesabınızın silinmesi için 30 gün gerekmektedir. Bu süreç içerisinde, isterseniz, hesabınızın silinmesi talebini geri çekebilirsiniz. Fakat pişman olmak istemiyorsanız, süreyi geçirmeyin. Çünkü hesap silme işlemi gerçekleştikten sonra geri alınamaz. Tüm bilgileriniz, fotoğraflarınız ve verileriniz tamamen ve kalıcı olarak silinir. Instagram hesabınızı silmek için;

 • Akıllı telefonunuz veya bilgisayarınız üzerinden herhangi bir tarayıcıyı açın. Instagram sayfasına gelerek silmek istediğiniz hesaba giriş yapmalısınız.
 • “Hesabınızı silin” seçeneğine gelin.
 • Hesabınızı neden silmek istediğinizi öğrenmek için Instagram karşınıza bir menü çıkaracak. Size en uygun nedeni belirleyerek seçin. Hesap silme işlemine, siz nedenini belirtene kadar izin verilmez.
 • “Hesabımı kalıcı olarak sil” seçeneğine tıklayın.

Instagram Hesabımı Nasıl Yeniden Etkinleştirebilirim?

Instagram hesabınızı yeniden etkinleştirmek mümkündür. Bunun için herhangi bir koşul ve zaman yoktur. Zamansız ve koşulsuz bir şekilde istediğiniz zaman Instagram hesabınızı yeniden aktifleştirebilirsiniz. Bunun için gerekli olan tek şey doğru bir şekilde kullanıcı adınız ve şifreniz ile Instagram hesabınıza giriş yapmaktır. Eğer şifrenizi unuttuysanız mail üzerinden sıfırlayabilirsiniz.

Diğer içeriğimiz olan instagram hesap silme konumuza da göz atabilirsiniz.

Hesabınıza giriş yaptığınız gibi her şey eskiden kullandığınız gibi normale dönecektir. Bir süreliğine 0 takipçi ve 0 takip edilen hatası alabilirsiniz. Bu gayet normaldir ve en geç 1 saat içinde düzelecektir. Onun dışında, tüm verileriniz ve fotoğraflarınız aynı olduğu gibi kalacak ve görünecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu