Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Keanu Reeves Kimdir?

Dünyanın en çok Wachowski kardeşlerin yönetiminde çekilen Matrix film serisi ile tanıdığı aktör Keanu Charles Reeves, gerek iş hayatı gerekse özel hayatıyla oldukça dikkat çeken bir isimdir. 1964 Eylül’ünde Lübnan’da dünyaya gelen oyuncu, İngiliz bir anne ve Çin asıllı Hawaiili bir babanın en büyük çocuğudur. Hayatındaki trajik olaylara karşın kariyerindeki yükselişi hiçbir zaman sekteye uğratmayan Reeves, hem çalışkanlığıyla kaliteli işlere imza atmış hem de mütevazı kişiliği ile milyonlarca insanın kalbini kazanmıştır. Peki, Keanu Reeves kimdir ve ününü nasıl kazanmıştır? Sevilen oyuncunun hayatına dair ayrıntılar yazımızda…

Keanu Reeves’in Kişiliği

Keanu Reeves, kişiliği ile ön plana çıkan nadir aktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Gündelik yaşamında mütevazı halleriyle pek çok karşılaşılabilen Reeves, adını sıkça toplu taşıma araçlarını kullanması ve koltuğunu insanlarla paylaşması gibi haberlerle anılmaktadır. Oyuncunun iş çevresinde de oldukça nazik ve uzlaşmacı bir duruşa sahip olduğu, birçok kez çalışma arkadaşları tarafından dile getirilmiştir.

Sık sık metro gibi toplu taşıma araçlarında fotoğrafları ortaya çıkan Keanu Reeves, film ekiplerinde sıkça dile getirilen mütevaziliğinin yanında cömertliğiyle de adından söz ettiriyor. Öyle ki, oyuncu John Wick 4 filminin çekimleri bittikten sonra ekip arkadaşlarının her birine 9 bin dolar değerinde kol saati hediye etti.

Keanu Reeves’in Yaşadığı Trajik Olaylar

Keanu Reeves, mütevazılığı kadar yaşadığı trajik olaylarla da sıkça adı anılan bir sanatçı. Ünlü oyuncunun neredeyse çocukluğundan beri yaşamadığı acı kalmamış durumda. Üzücü olaylarla da çocuk yaşta yüzleşmeye başlayan Reeves, 3 yaşında iken babası tarafından annesi ile birlikte terk edilmiş. Babası ile en son 13 yaşındayken görüşen oyuncu annesine ve kardeşlerine ise çok düşkün.

Keanu Reeves, eğitim hayatında da büyük zorluklar çekmeye devam etti. Lise döneminde tam 4 okul değiştirmek zorunda kalan oyuncu, disleksi yüzünden okuma ve öğrenme zorluğu yaşadı. Eğitim hayatında yaşadığı bu sorunlar yüzünden yılgınlığa kapılmadığı gibi hayallerinin peşinden koşmayı da hiçbir zaman bırakmadı.

Yaşadığı birçok zorluğun yanında sanatçı iki kez de motor kazası geçirdi. İlk olarak 1988 yılında geçirdiği kazada öleceğini düşünen Reeves, yaklaşık yarım saat olay yerinde hareketsiz beklemek zorunda kaldı. İkinci kazada ise ayak bileğini kırdı.

Keanu Reeves En Çok Sevdikleriyle Sınandı

Keanu Reeves, sevdiği insanların kayıplarından çok etkilenen bir insan olarak bilinmektedir.  Oyuncunun can dostu olan ve aynı zamanda Joaquin Phoenix’in kardeşi oyuncu River Phoenix’in ölümü, onu en çok etkileyen olayların başında geliyor. Arkadaşına çok düşkün olan ve sinema sektöründe onun kariyerini kendisinden daha fazla düşünen koca yürekli aktör, Phoenix’i bir rolü almaya ikna etmek için 1600 kilometre yol gitmiş.

Arkadaşının kaybından hemen sonra Jennifer Syme ile tanışan oyuncu, kısa sürede büyük bir aşka dönüşen bu ilişkisinden beklediği çocuğunu anne karnındayken kaybetti. Üstelik bu kaybın etkisini bile üzerinden atamamışken 2001 yılında Jennifer Syme trafik kazasında hayatını kaybetti.

Reeves, bu acı kayıplarından sonra insanların acı karşısındaki acizliğini örtme çabalarını anlamsız bulmaya başladı. Bütün bunların yanında sevdikleriyle sınanmaya devam eden Reeves lösemi hastası olan kız kardeşi Kim’in de yıllardır bakımını üstlenmektedir.

Sinema Kariyeri ile Keanu Reeves

Keanu Reeves, bütün acılarına rağmen kendini sürekli geliştirmeyi başarmış ve oyunculuk kariyerini zirveye taşımayı başarmıştır. En büyük çıkışını Matrix filmi ile yapan oyuncu sayısız yapımda farklı seviyelerde oyunculuklar sergiledi.

En Sevilen Keanu Reeves Filmleri

Adını en çok Matrix, John Wick, Kasımda Aşk Başkadır gibi filmlerle duyuran oyuncu, 90’lı yılların başından beri durmadan üretmeye devam ediyor. Oyuncunun rol aldığı ve parlattığı sayısız yapımdan bazıları ise şöyle:

  • Sokağın Kralları (2008)
  • Replikalar (2018)
  • The Whole Truth (2016)
  • Bulutların Ötesinde (1995)
  • Constantine (2005)
  • Tehlikeli İlişkiler (1989)

Keanu Reeves’in Aldığı Ödüller

Ünü aktör oynadığı yapımlarda parlarken aynı zamanda bu başarılarını ödüllerle de taçlandırmıştır. Keanu Reeves’in aldığı başlıca ödüller ise şöyle:

Dilerseniz Sadri Alışık Kimdir? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

  • Teen Choice En Sıkı Öpüşme Ödülü (2006)
  • En İyi İkili Dalında MTV Film Ödülü (1995)
  • En İyi Dövüş Sahnesi Dalında MTV Ödülü (2000)
  • En İyi Erkek Oyuncu Dalında MTV Ödülü (2000)

Keanu Reeves için bu kadar şeyin sonrasında söylenebilecek en doğru şey, insan olmak konusunda oldukça erdemli ve yaşamın sırrını çözmüş bir birey olduğudur. Oyuncu ne elde ettiği büyük başarıların sarhoşluğuna kapılıp büyüklenmiş ne de kayıplarıyla kendini karanlığa gömmüş. Reeves daha uzun yıllar bu başarısını sürdürecek gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu