Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Harry Potter Film Serisi

Popüler kültürün en bilinen eserlerinden biri olan Harry Potter serisi, hepimizin hafızalarında yer etmiştir. J.K. Rowling’in aynı isimli roman serisinden uyarlanmış olup hızlıca fantastik sinemanın klasiklerinden birisi haline gelmiştir. Warner Bros.’un dağıtımcılığını yaptığı seri, oyuncuları Daniel Radcliffe, Rupert Grint ve Emma Watson’ın da dünya çapında üne kavuşmasını sağlamıştır. Gelmiş geçmiş en çok kazandıran film serisi rekorunu kırmış, unutulmaz bir konuma yükselmiştir. Çocukların sevdiği, ailelerin daha da çok sevdiği Harry Potter film serisini gelin, birlikte inceleyelim. (Dikkat: spoiler uyarısı!)

1. Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001)

Harry Potter film serisinin ilk filmi olan Harry Potter ve Felsefe Taşı, efsanenin başlangıcıdır. Başkarakterimizi, onu hiç sevmeyen Dursley ailesiyle yaşayan yetim bir çocuk olarak görürüz. Bir gün, Harry’nin 11. yaş günü yaklaştığında, eve gizemli mektuplar gelmeye başlar. Harry’nin mektupları okumasına Dursley’ler izin vermez ve yok ederler. Ancak yok edilen mektupların devamı da gelir. Sonrasında mektupların meşhur büyücülük okulu Hogwarts’tan geldiğinin anlaşılması uzun sürmez. Sihirli okula doğru yola koyulan Harry, trende en yakın arkadaşları olacak Hermione Granger ve Ron Weasley ile tanışır. Ünlü film dilimize Harry Potter ve Felsefe Taşı olarak, aynı isimle çevrilmiştir.

2. Harry Potter ve Sırlar Odası (2002)

Serinin ilk devam filmi olan Harry Potter ve Sırlar Odası’nda ise büyücülük evreni genişletmektedir. Harry Potter evreninde karanlık temaları seven seyirciler için bu film, bir şölen sunmaktadır. Uçan arabalar, dev örümcekler ve yılanlarla karşılaşırız. Karakterimiz Harry, okulda olduğu süre boyunca garip sesler duymaya başlar. Yanlış zamanda yanlış yere gitmesi ile başına yeni belalar açar.

harry potter serisi

Sonrasında öğreniriz ki, 50 yıldır kimsenin ulaşamadığı bir “Sırlar Odası” vardır. En çok güvendikleri yetişkinlerden ikisi, Dumbledore ve Hagrid, de okuldan atılınca tüm iş bizimkilere kalır. Okulun kapatılmaması için Ron, Harry ve Hermione Sırlar Odası’ndaki yaratığa karşı mücadeleye koyulur. Harry Potter film serisinin ikincisi olan film, ülkemizde Harry Potter ve Sırlar Odası olarak gösterime girmiştir.

3. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (2004)

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, serinin üçüncü filmidir. Harry’nin Hogwarts’taki üçüncü yılında geçen filmde, okul bahçesinin yeni ziyaretçileri vardır. Bunlar Dementors (Ruhemici) denilen ürkünç yaratıklardır. Bu yaratıklar sihirbaz hapishanesi Azkaban’ın gardiyanlarıdırlar. Harry’nin ailesine ihanet eden ve Azkaban’dan firar eden Sirius Black’i aramaktadırlar. Voldemort ile iş birliği yapan Sirius Black’in Harry’i öldürmeye geleceği düşünülmektedir. Harry ise bir Dementors’u her gördüğünde bayılmaktadır. Harry Potter film serisinin bu üçüncü filminde, Harry kendisini korumanın bir yolunu bulmalıdır.

4. Harry Potter ve Ateş Kadehi (2005)

Harry Potter ve Ateş Kadehi, serinin dördüncü filmidir. Film dikkatli bir şekilde ilerler ve olay örgüsünü dengeler. Her karaktere ekran süresi tanımaya özen gösterir. Hogwarts’ın ev sahipliğinde, Beauxbatons Okulu ve Durmstrang Enstitüsü ile Triwizard Turnuvası düzenlenir. Ateş Kadehi’nin seçtiği yarışmacılar ejderhalarla savaşmalı, Merpeople ile bir saat geçirmeli ve labirentten kaçmalıdırlar. Film, sürekli heyecanlı bir tempo ile ilerler ancak sonunda Harry, acı ve korkuyla yüzleşir.

5. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (2007)

Harry Potter film serisinin beşincisi Zümrüdüanka Yoldaşlığı. Bu filmde Harry Potter’ın büyüdüğünü daha net görürüz. Serinin standartlarına göre bile karanlık olan bu filmde, çocuklar maceradan maceraya sürüklenmeye devam eder, ta ki filmin çarpıcı sonuna kadar. Film boyunca sayısız sorunla karşılaşan ve derslerdeki bürokratik dile mücadele veren kahramanlarımız, sonunda kendilerini korumanın yollarını ararlar. Türkiye’de Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı olarak vizyona giren film, yayınlandığı dönem büyük yankı uyandırmıştı.

6. Harry Potter ve Melez Prens (2009)

Çok sevilen Harry Potter film serisindeki altıncı film, Harry Potter ve Melez Prens’tir. Lord Voldemort’un artmakta olan gücü bu filmde, iyiden iyiye Profesör Dumbledore’un dikkatini çekmeye başlar. Dumbledore ve Harry, Voldemort hakkında bilgi alma peşindeyken ilginç sonuçlarla karşılaşırlar. Diğer yandan Ron ve Hermione’nin aralarındaki hisler değişmeye başlamıştır. Tüm bunların yanında, Profesör Snape hakkında bilinmeyenler gün yüzüne çıkacaktır. En sonunda mücadele başlar ve yeni bir dönem açılır. Orijinal adı Harry Potter and the Half-Blood Prince olan film, Türkiye’de Harry Potter ve Melez Prens vizyona girmiştir.

7. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Part 1 (2010)

Serideki yedinci film, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Part 1’dir. Kitap serisinin son bölümü, 2 part halinde sinemaya uyarlanmıştır. Büyü Bakanlığı’nın Lord Voldemort’un kontrolü altında olmasıyla başlayan film, karanlık bir atmosferde devam eder. Ortalık kaos halindeyken çocuklar, Voldemort’un kayıp ruhunun beş parçasını aramaya koyulurlar. Büyücüler dünyasının geri kalanından uzaklaşmış olan üçlü, zorlu bir göreve atılır. Lord Voldemort’un destekçileri üçlüye saldırmaya başladıkça, umutları tükenir ve genç büyücüler yorulmaya başlar. Ama yardım eninde sonunda beklenmedik şekillerde gelir. En sonunda Voldemort’un kendisi yola koyulur. Sadece Harry’i öldürmek için değil, Seçilmiş Olan’ı öldürmesine yardımcı olacağını düşündüğü şeyi ele geçirmek için.

8. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Part 2 (2011)

Serinin sekizinci ve son filmi Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Part 2 olarak vizyona girmiştir. Tam olarak önceki filmin bıraktığı yerden başlar. Ölüme meydan okuyan karşılaşmaların ardından, Harry aradıklarını bulabilmek için Hogwarts’a geri dönmeleri gerektiğini fark eder. Aberforth Dumbledore ve Neville Longbottom’un yardımlarıyla yola koyulan üçlü, Ölüm Yiyiciler tarafından yönetilen bir Hogwarts ile karşılaşır. Ruhunun kalan parçalarının bulunmasını istemeyen Voldemort, Harry’e büyük çaplı bir savaş ilan eder.

Harry Potter serisi şüphesiz izlenmesi gereken filmler içerisinde yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu