Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Film Önerileri (Muhakkak İzlenmesi Gerekenler)

Muhakkak izlenmesi gereken film önerileri, film ve sinema, yaşamlarımızın içerisine renk katan ve olmazsa olmazlarından olan aktivitelerdir. Özellikle son dönemde yaşanan pandemi süreci, sinema sektörü üzerinde büyük bir etki yaratmıştır. Evlerde olduğumuz süre içerisinde sinemalardaki film izleme durumumuz aksasa da bu süreçte pek çok kişi zamanını film izleyerek değerlendirdi. Durum böyle olunca film piyasadaki hareketlilikle beraber, pek çok kişi yeni film arayışına girdi. Farklı yaş gruplarından ve farklı film zevkine sahip birçok film tutkunu, çeşitli film önerilerini araştırmaya başladı. Bu noktada öne çıkan film önerilerini ve mutlaka izlenmesi gereken filmleri sizler için derledik. Bu filmler, eski unutulamayan filmlerden yeni çıkan ve yüksek IMDb puanına sahip filmlere kadar geniş bir listeyi kapsamaktadır. Gelin hep birlikte muhakkak izlenmesi gereken film önerilerine birlikte göz atalım.

Mutlaka İzlenmesi Önerilen Efsane Filmler

Yıllar geçse de etkisini yitirmeyen ve film önerisi denildiğinde ilk akla gelen birçok film bulunmaktadır. Dakikalarca etkisinden çıkılmayan bu filmler, aldıkları ödüller ve ulaştıkları kitlelerle başarılarını kanıtlamışlardır. Pek çok kişinin beğenisini kazanan mutlaka izlenmesi önerilen efsane filmler listesi şu şekildedir:

Esaretin Bedeli (1994)-IMDb: 9,3

Dram kategorisinde listenin en başına yerleşen ve hemen herkesin tekrar tekrar izlediği Esaretin Bedeli, en başarılı filmler arasında yer almaktadır. Yönetmen koltuğunda Frank Darabont isminin oturduğu film,7 dalda Oscar adaylığına sahiptir. Filmin konusu, Andy Dufresne isimli kişinin karısını ve onun sevgilisini öldürme suçundan yargılanmasına ve suçsuz olmasına rağmen hapishaneye girmesine odaklanır. Burada yaşadığı zorlukların yanında tanıştığı Red, en iyi arkadaşı olarak tüm durumu değiştirecektir. Oldukça etkileyici yapıtlardan biri olan Esaretin Bedeli, başarısıyla izlenmesi gereken filmlerin başında yer almaktadır.

Leon (1994)-IMDb: 8.6

En başarılı filmlerden biri olan Leon, pek çok yerde dünyanın en iyi filmi unvanıyla anılmaktadır. Suç, dram ve gerilim türünde yer alan bu film, mutlaka izlenmesi önerilen filmlerdendir. Konu olarak bir baba-kız hikayesini konu alan bu baş yapıt, ünlü yönetmen Luc Besson tarafından yönetilmiştir. Leon isimli tetikçinin Mathilda adındaki küçük kızla birlikte yaşadığı olayları ele alan film, sevginin gücünden yola çıkan bir hikâyeden oluşmaktadır. Bu noktada sinema dünyasında büyük bir başarı elde eden ve hala adından söz ettiren bu film, mutlaka izlenmesi önerilmektedir.

Yeşil Yol (1999)-IMDb: 8.5

Fantastik ve polisiye kategorilerinde yer alan Yeşil Yol, yine Frank Darabont’in yönetmenliğinde çekilmiştir. Etkileyici filmlerden biri olan bu film, konu olarak bir hapishanedeki görevli ve mahkûm arasındaki hikâyeden oluşmaktadır. Hapishanedeki idam görelisi olan Paul Edgecomb ve oldukça sert görünümlü mahkûm Coffey arasındakiler filmin hikayesini oluşturmaktadır. Filme konu olan Coffey karakterinin görünümünün altında yatan saf ruhu, gün geçtikçe farklı yönlerini de ortaya çıkmasıyla etkileyici bir hal almaktadır. İzlenmesi gereken etkileyici filmler arasında bulunan bu film, pek çok kişinin en favorileri arasındadır.

The Departed(2006)-IMDb: 8.5

2006 yılında 2 dalda Oscar getirmeyi başaran The Departed, Leonardo DiCaprio’nun başrol olduğu bir filmdir. Bir casusluk hikayesini konu alan bu film, suç çetesine ve polis teşkilatına sızan iki köstebeğin oyunlarını ele almaktadır. Suç ve gerilim türünde öne çıkan The Deperted, izlenmesi sıklıkla önerilen filmler arasındadır.

3 Idiots (2009)-IMDb: 8.4

Başarılarıyla öne çıkan ve sevilen pek çok filme imza atan Aamir Khan, bu filme de kendisini kanıtlamıştır. Komedi-dram türünde yer alan film, her yaş grubundan izleyiciden büyük beğeni toplamıştır. Filmde baş rol oynayan Aamir Khan ile birlikte 3 çocuğun hikayesi konu alınmaktadır. Eğitim sistemi üzerinde değişiklik yapmak isteyen 3 öğrencinin mücadelesi anlatılmaktadır. Oldukça eğlenceli ve etkileyici olan bu film, muhakkak izlenmesi gereken filmlerden birisidir.

Interstellar (2014)-IMDb: 8.6

Bilim kurgu severlerin ismini sıklıkla duyduğu Insterstellar, bir uzay macerasını konu almaktadır. Zengin kadrosu ile öne çıkan bu yapıt, 5 dalda Oscar’a aday olan oldukça etkileyici bir filmdir. Yıldızlar arası yolculuğu ve uzay kaşiflerinin maceralarını konu alan film, yakın geleceği baz almasıyla bilim kurgu sevenleri adeta büyülemektedir. Oldukça başarılı olan bu film, listede olmazsa olmazlardandır.

Parasite (2019)-IMDb: 8.6

Oscar tarihini deyim yerindeyse sallayan ve her yönden ses getiren bir filmle devam ediyoruz. Parasite, başarısını ödüllendiren ve en iyi filmler arasına giren 2019 yapımlı bir filmdir. Farklı iki sosyal yapıdan oluşan ailelerin hayatlarının kesişmesini konu alan film, zengin ve zekâ sahibi kişilerin hikayesini anlatmaktadır. Park ailesini zenginliği, Kim ailesinin zekâsı film içerisinde konu alınırken, bu iki ailenin farklı maceraları da dikkat çekmektedir. Gerilim, dram ve komedi türlerinin ağır bastığı film, son yıllarda çıkan izlenmesi gereken yapıtlardan birisidir.

Palmer (2021) IMDb: 7.3

Bu yıl içerisinde en çok izlenen yapımlardan birisi olarak öne çıkan Palmer, dram türünde bir yapıttır. Justin Timberlake’in oynadığı filmde yönetmen koltuğunda Fisher Stevens oturmaktadır. Eddie Palmer isimli karakterin hayatını konu alan film, cinayetten hapis yatmış ve yeni hayata başlamak isteyen Eddie için farklı maceralardan oluşmaktadır. Oldukça başarılı bulunan film, yakın zamanda pek çok kişinin beğenisini kazanmıştır.

Paper Lives (2021)-IMDb: 6.7

Yine bu yıl çıkış yapan ve ses getiren filmlerden biri olan Paper Lives, başrolünün Çağatay Ulusoy’un oynadığı yapımdır. Başarılı birçok filme imza atan Can Ulkay, yönetmen koltuğunda oturmaktadır. Hayatın zorluklarına kâğıt toplayarak direnen Mehmet’in hikayesini konu olan film, ansızın gelen 8 yaşındaki Ali’yle farklı bir iletişim kurmasını anlatmaktadır. Birçok kişi tarafından beğenilen bu film, yakın dönemde şans verilmesi gerekenlerden birisidir.

Nuh Tepesi (2020)

Son olarak SİYAD ödüllerinde en iyi film seçilen ve harika kadrosuyla dikkat çeken yine bir Türk yapımından bahsedeceğiz. Ali Atay, Haluk Bilginer gibi isimlerin yer aldığı film, dijital platform olan Netflix’te yayınlanmıştır. Dram türündeki film, babasının ölmeden önce son dileğini gerçekleştirmek isteyen bir baba-oğul hikayesini konu almaktadır. Oldukça başarılı olan Nuh Tepesi, izlenmeye değer filmler arasındadır.

İzlenmesi Gereken Efsane Film Serileri

Bahsettiğimiz filmlerin yanında, tekrar tekrar izlenen ve unutulmayan film serileri, her dönem popülerliğini korumaktadır. Her biri baş yapıt sayılan bu seriler, heyecanla beklenen filmlerden oluşmaktadır. Bu açıdan film gecelerinde vazgeçilmezler arasında bulunan film serileri önerileri başlıca şu şekildedir:

 • Karayip Korsanları,
 • Yüzüklerin Efendisi,
 • Harry Potter,
 • Hızlı ve Öfkeli,
 • Açlık Oyunları,
 • Hobbit,
 • Buz Devri,
 • Avengers,
 • Testere,
 • Ölümcül Deney,
 • The Godfather,
 • Görevimiz Tehlike,
 • James Bond,
 • Sherlock Holmes.

Saymakla bitmeyen ve yüzlerce başarılı filmin bulunduğu bu seçenekler, ayrı türlerde ve oldukça başarılı sayılabilecek yapıtlardan oluşmaktadır. Bu noktada, unutulmaz filmlerden birkaçını detaylarıyla sizlerle paylaştık. Eşsiz bir film keyfi yaşatan bu öneriler, başarılarını her noktada kanıtlayan filmleri içeriyor. Farklı kategorilerde film önerileri için cevapveriyorum.net sayfamızı takip edebilirsiniz. Hazırladığımız farklı film önerilerine göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu