Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın ağrısı, hayatımız boyunca pek çok kere deneyimlediğimiz bir ağrıdır. Her ne kadar belirli sıklıklarda tekrarlanıyor olsa da karın ağrısına alışmak çok zordur. Gerek ayağımızı üşüttüğümüzde gerek ishal ve benzeri rahatsızlıklar yaşadığımız zaman karın ağrısı ilk belirtilerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Karnın ağrıma nedenine göre değişebilecek çözüm önerileri ve ağrıya bir çare aramaya başlarız. Bu doğrultuda belirli koşullarda ağrı kesici ilaçlar tüketmek gerekli olsa da ağrı kesici içmeye gerek kalmayan durumlar da mevcuttur.

Ağrı kesici içmek istemediğimiz zaman ise karın ağrısına çözüm olarak aklımıza gelen bir takım yiyecek ve içecekler bulunmaktadır. Peki bu besinler nelerdir? Karın ağrısına ne iyi gelir? Kısa sürede karın ağrısı geçirme yöntemleri nelerdir? Bu sorular ve daha fazlasına dair bilgi verme amacı ile bu yazıyı hazırladık. Sizler de üzerinde uzlaşmaya varılmış yöntemleri öğrenmek adına yazımızı okuyabilirsiniz.

Karın Ağrısından Nasıl Kurtulurum?

Karın ağrısı her ne kadar kulağa yaygın bir sorun olarak gelse de varlığı can sıkıcı hale gelen bir ağrıdır. Kimi zaman hafif bir karın ağrısı yaşayabilirken kimi zaman da keskin sancılar eşliğinde karnınız ağrıyabilir. Bu durumda ise önce düşünmeniz gereken unsur karın ağrınızın sebeplerinin neler olabileceğidir. Bu sebepler arasında:

 • Bozuk mide,
 • Kadın doğuma ilişkin ağrılar,
 • Bağırsakta yaşanan sorunlar,
 • Böbrek taşı,
 • Stres ve kaygı,
 • Şeker hastalığı gibi çeşitli nedenler bulunmaktadır.

Pek çok enfeksiyonun sonucu olabilecek karın ağrısı, şiddetlendiği ve giderilemediği durumda mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Doktorun kararı doğrultusunda belirli dozlar eşliğinde ağrı kesici almak faydalı olacaktır. Fakat karın ağrısı ön görülebilir bir sebepten olduğu zaman, ilaca olan gereksinim bir nebze ortadan kalkabilir. Ancak bu durumda karın ağrınızı oldukça yakından gözlemlemeniz gerekecektir.

Karın ağrısının yanı sıra dışkıda bir tuhaflık, karın bölgesinde şişkinlik ya da bir kitle hissi gibi sorunlar gözlemlendiği durumda mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Karın Ağrısında İyi Gelen İçecekler

Karın ağrısına ne iyi gelir? karın ağrısı çektiğimizde aklımıza hızla gelen bazı içecekler bulunmaktadır. Karın ağrısının nedeni ile değişebilecek bu içecekler arasında:

 • Tarçın çayı,
 • Rezene çayı,
 • Nane limon,
 • Papatya çayı,
 • Ilık limonlu su,
 • Ballı su gibi pek çok doğal içecek bulunmaktadır.

Bağırsakların çalışma hızını artıracak bir müshil olan bal, karın ağrınızın geçmesine büyük oranda yardımcı olmaktadır. Bu nedenle nane limon gibi bitki çaylarınıza da bal koymayı düşünebilirsiniz. Balın yanı sıra pekmez, özellikle kabızlık kaynaklı karın ağrılarını geçirme konusunda oldukça işlevlidir. Pekmezi yalnızca sıcak su ile karıştırarak tüketebilir, karın ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Önerilen içecek ve bitki çaylarının yanı sıra, suyun gücünü unutmayın. Gün içinde bol bol su içerek pek çok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz. Boşaltım sisteminizin hızlanması, karın ağrınıza da iyi gelecektir.

Kısa Sürede Karın Ağrısı Geçiren Besinler

Karın ağrısı çektiğiniz sırada katı yiyeceklerden, kızarmış yemeklerden ve fazla yağdan uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra karın ağrısına iyi geldiği bilinen belirli içerikte besinler bulunmaktadır. Bu besinler arasında şunlar sayılabilir:

 1. Karın ağrısına iyi gelen ve faydalı besinler listesinde ilk sırada yoğurt Yoğun bir probiyotik olan yoğurun pek çok faydası bulunmaktadır. Bağırsak florasını düzenleyen yoğurt, sindirim sisteminizi de yatıştırmaktadır. Hal böyle iken en çok önerilen çözümlerden biri de yoğurt yemektir.
 2. Muz yemek, çoğu durumda karın ağrınızı azaltacak ve bağırsak sorunu kaynakları ağrıları kesecektir. Muz ayrıca mide hastalıklarına karşı tedavi edici özelliği ile bilinmektedir.
 3. Sindirime yardımcı olduğu bilinen haşlanmış patates, regl dönemi ağrıları dahil pek çok mide ya da bağırsak sorununda önerilmektedir. İçerdiği yüksek lif oranı nedeni ile haşlanmış patates, vücudunuza iyi gelecektir.
 4. Pirinç lapası; çeşitli bağırsak enfeksiyonlarında ve ishalde en hızlı karın ağrısını kesen besinlerden biri olarak bilinmektedir. İçerdiği nişastanın doğrudan bağırsaklara ulaşması ile pirinç lapası faydalı bakterilerin oluşumunu hızlandırır.

Karın Ağrısı Sırasında Uzak Durulması Gerekenler

Karnınız ağrıdığında tüketebileceğiniz yiyecek ve içecekler mevcut. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli bir unsur da tüketmemeniz gereken yiyecek ve içecekler. Öyle ki asitli içecekler karın ağrınızı azaltmak bir yana, süresini uzatabilmektedir. Bu nedenle, uzak durmanız gereken kısım oldukça önemlidir. Karın ağrısı çektiğiniz süre boyunca:

 • Kola, fanta gibi asitli içecekler,
 • Kahve ve kafein,
 • Nikotin ve alkol,
 • Yağlı yiyecekler,
 • Kızarmış, fast food tipi yiyeceklerden uzak durmanız şiddetle tavsiye edilmektedir.

Sağlıksız beslenme ve alışkanlıklardan uzaklaştığınız zaman, karın ağrınızın şiddetlenme olasılığı da düşecektir.

Son olarak, karın ağrısını kısa sürede geçirmek için yapabileceğiniz birtakım aktiviteler mevcuttur. Vücudunuzu esnetmek, sıcak bir duş almak, biraz uzanarak dinlenmek bu aktivitelerin bir kısmıdır. Strese bağlı karın ağrılarını meditasyon ve yoga gibi sakinleştirici etkinlikler eşliğinde kesme imkânınız bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ayaklarınıza sıcak su, sıcak havlu gibi araçlarla ısı sağlamak pek çok durumda işe yarayacaktır. Karın ağrısına ne iyi gelir? sorusunu bu şekilde cevaplamaya çalıştık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu