Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş yanığına ne iyi gelir? güneş yanıkları yaz mevsiminin en büyük problemlerinden biridir. Neyse ki evde güneş yanıkları için uygulayabileceğiniz doğal çözümler bulunmaktadır. Yazın sıcakların aşırı olduğu zaman dilimlerinde uzun süre güneşe maruz kalmak güneş yanıklarına sebep olmaktadır. Bunun için önceden önlem almak en doğrusudur.

Güneş yanıklarının oluşmamasını için belirli aralıklarla güneş kremi kullanabilirsiniz. Ancak güneş kremi kullanmayı unuttuysanız ve artık güneş yanığı oluşmuşsa uygulayabileceğiniz birtakım yöntemler bulunmaktadır. Örneğin, güneş yanığı oluştuysa soğuk su ile iyileşene kadar yıkamak hem sizi rahatlatacak hem de güneş yanığının kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır. Ancak soğuk su ile yıkadığınız esnada su kesinlikle az basınçlı bir şekilde geliyor olmalıdır. Sürekli duş imkânınız yoksa bir bez yardımıyla soğuk kompreste yapabilirsiniz.

Güneş yanığı olmuş deriye kimyasal maddelerin kesinlikle değmemesi gerekmektedir. Kimyasal maddeler aşınmış olan derinizin zarar görmesine neden olacaktır. Temelde yapılması gereken işlemden bahsettikten sonra “güneş yanığına ne iyi gelir” sorusuna ayrıntılı bir şekilde bakabiliriz.

Güneş Yanığı Belirtileri

Güneş yanığının en belirgin belirtisi, hareket ettiğinizde acı veren ve kızarık bir cilttir. Bu belirtiyle beraber cildiniz hafif şişmiş ve kaşınıyor olabilir. Daha ileri seviye güneş yanıklarında ise ciltte içi sıvı dolu kabarcıklar meydana gelebilir. Şiddetli bir acı duyuyor ve gözle görülür kabarıklık varsa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Güneş yanığı evde çözümü olan bir sorundur. Ancak şunlar güneş yanığına eşlik ediyorsa mutlaka doktora gitmelisiniz:

  • Bulantı ve kusma
  • Bağ ağrısı
  • Ateş
  • Titreme
  • Boyun tutulması

Eğer bebek veya küçük yaştaki çocuklarda güneş yanığı meydana geldiyse hemen doktora başvurmanız gerekmektedir. Onun dışında hafifi bir güneş yanığı geçiriyorsanız aşağıdaki yöntemlerle tedavi edebilirsiniz.

Papatya Özlü ve Aloe Vera İçeren Ürünler

Papatya özlü ve aloe vera içeren ürünler güneş yanıklarına oldukça iyi gelmektedirler. Bu ürünlerin bilinen en büyük etkisi, iltihap giderici olmalarıdır. Bu nedenle güneş yanıklarının hızlı bir şekilde iyileşmelerini sağlamalarıyla bilinirler. Düzenli aralıklarla güneş yanığı olmuş deriye sürülmesinin ardından, hızlı bir şekilde iyileşme gözlemlemek mümkündür.

Güneş yanığı, insanlarda 48 saat kadar sürebilmektedir. Bu zaman aralığı ise oldukça ağrılı geçebilir. Bundan dolayı güneş yanığı oluşumundan hemen sonra bitkisel ürünler kullanmak acı çekmeden güneş yanıklarını azaltmanızı sağlamaktadırlar.

Deriyi Nemli Tutma

Eğer güneş yanığı belirtilerini gösteriyorsanız, günde en az 3 kere derinizi nemlendirmeniz gerekmektedir. Ancak nemlendiricinizin içindeki bileşenler mutlaka okumalı ve güneş yanığı olan deriye zarar verip vermeyeceğini araştırmalısınız. Nemli tuttuğunuz deriniz kendisini daha hızlı bir şekilde toparlayacaktır. Nemlendirmeden önce soğuk kompres uygulamak acınızı azaltacağı gibi iyileşmeyi hızlandıracaktır. Daha sonra uygulayacağınız nemlendirme işlemi ise büyük ölçüde rahatlamanızı sağlayacaktır.

Yoğurt

Evde uygulanan tedavilerde en sık kullanılan ürün, hiç kuşkusuz yoğurttur. Birçok şeye iyi gelen yoğurt güneş yanıklarına da oldukça iyi gelmektedir. Yoğurt deriyi nemlendirmesi nedeniyle acının yok olmasına yardımcı olacak ve hızlı bir şekilde iyileşme sağlayacaktır. Sabah, öğlen ve akşam olmak üzere günde 3 defa yoğurt kullanmanız derinin kendini yenilemesine yardımcı olacaktır.

Salatalık

Güneş yanıklarının evde tedavisi için kullanılabilecek ürünlerden bir tanesi de salatalıktır. Salatalığın içinde bulunan su özü ve nemlendirici özelliği güneş yanıklarının hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır. İnce bir şekilde kestiğiniz salatalık parçalarını derinizin üzerine koyarak nemlenmesini ve iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Birçok cilt bakım ürünlerinin içinde de kullanılan salatalık derinizin kendini toparlamasına yardımcı olacaktır.

Çay

Korunmasız bir şekilde güneş altında uzun süre kalmak ciddi güneş yanıklarına sebep olmaktadır. Güneş yanıklarını evde tedavi etmenin bir diğer yolu ise çaydır. Demlediğiniz çayı pamuk yardımıyla alarak güneş yanığının oluşmuş olduğu bölgelere uygulayabilirsiniz. Bir diğer uygulama yöntemi ise duş aldığınız suya bir miktar demlenmiş çay eklemektir. Çay içerisinde bulunan bileşenler yardımıyla hem acınızı hafifletecek hem de kısa sürede iyileşme sağlayacaktır.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı rahatlatıcı etkisiyle hepimizin sık sık kullandığı ürünlerden biridir. Güneş yanıklarınız için lavanta yağı kullanmak hem acınızın hafiflemesine yardımcı olacak hem de derinizin onarılmasını sağlayacaktır. Lavanta yağı içerisinde bulunan özler derideki yaraların iyileşmesini inanılmaz ölçüde hızlandırmaktadır. Seyrettiğiniz lavanta yağını derinize güvenle uygulayabilirsiniz.

Cildi Soğuk Tutmak ve Sıvı Tüketimi

Güneş yanıklarında cildin soğuk tutulması belki de en önemli tedavilerden biridir. Cildi soğuk tutmak hem acınızı hafifletecek hem de iltihabın oluşmasını önleyecektir. Ancak buz kipleri gibi aşırı soğuk maddeler kullanmak faydadan çok zarar getirecektir. Bunun yanı sıra güneş yanıklarında sıvı tüketimi çok önemlidir. Bunun nedeni ise, güneş yanığının sebep olduğu sıvı kaybıdır.

Cevapveriyorum.net olarak evde uygulayabileceğiniz yöntemleri sizinle paylaştık. Ancak bu ürünlerin her biri düşük seviyedeki güneş yanıkları için geçerlidir. Daha tehlikeli yanıklarınızın olduğunu düşünüyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız. Güneş yanığına ne iyi gelir? sorusuna bu şekilde cevap vermiş olduk.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu