Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Dwayne Johnson Filmleri

Çoğumuzun The Rock ismiyle tanıdığı, bilmese bile mutlaka bazı filmlerde ya da dizilerde yüzüne aşina olduğu Dwayne Johnson ve filmlerine bakacağız bu yazımızda. Kendisini Warner Bros. sayesinde birçoğumuzun takip ettiği çizgi roman filmleri içerisinde Black Adam karakteri olarak göreceğiz. Ancak Dwayne Johnson bu rolden önce de birçok insanın sevdiği yapımlar içerisinde rol almış ve kendisini sevdirmiş bir isimdir. Birçoğunuzun bir film yıldızı olarak tanımasının aksine, aktörün kariyerinin filmleri öncesinde güreş şovları ile başladığını biliyor muydunuz? Bundan daha öncesinde de profesyonel bir futbol kariyeri olduğundan haberdar mıydınız? Önce sevilen aktörün hayatına kısa bir bakış atacağız, sonrasında da sevilen Dwayne Johnson filmleri içinden hazırladığımız bir listeyi sizlere sunacağız.

Dwayne Johnson Kimdir?

2 Mayıs 1972 yılında Kaliforniya’da doğmuş olan Dwayne Johnson meslek kariyerine ilk olarak Amerikan futbolu ile başlamıştır. Johnson Doğu Penn Konferansı Bethlehem Özgürlük Lisesi’nde futbol oynamaya başlaması ve spora karşı ilgisinin artması sebebiyle 90-95 seneleri arasında profesyonel olarak futbolculuk yapmıştır. Ancak hem babasının(Rocky Johnson) hem de dedesinin(Peter Maivia) profesyonel güreşçiler olması sebebiyle kariyeri güreşçilikle devam etmiştir. 2004 yılında da güreşi bırakıp oyunculuk kariyerine başlamasına rağmen 2011 ve sonraki senelerde ara ara güreşçilik yaptığı dönemler de bulunmaktadır. 2016 senesinden sonra sadece oyunculuk kariyerine devam eden aktör şu an hala aktif olarak film ve dizilerde oynamaktadır.

1- Red Notice (2021)

Red Notice, Rawson Marshall Thurber tarafından yazılan ve yönetilen, Dwayne Johnson’ın beyaz perdeye çıkmış son filmi olarak karşımıza çıkmaktadır. Filmde Ryan Reynolds ve Gal Gadot gibi ünlü oyuncular da bulunmaktadır. Filmin konusu ise azılı bir sanat eseri hırsızının peşine düşen Interpol ajanına odaklanır. Dwayne Johnson filmde, FBI’ın en iyi profil uzmanı olan John Hartley rolünü canlandırmaktadır.

2- Jumanji Serisi (2017 – 2019)

Yönetmen koltuğunda Jake Kasdan’ın bulunduğu, senaryosunu ise Scott Rosenberg’in yazdığı film aslen 1995 yılında çıkmış olan aynı isimli kült seriye dayanıyor. Bu serinin devam halkası olarak 2017 ve 2019’da iki filmi çıkmış olan Jumanji’de Dwayne Johnson’a oyuncu olarak Jack Black, Kevin Hart ve Nick Jonas eşlik ediyor. Film, daha önce adını duymadıkları bir oyun konsolu bulan 4 arkadaşın yanlışlıkla oyunun içine girerek dışarı çıkmanın bir yolunu aramalarını konu alıyor.

3- Hızlı ve Öfkeli Serisi (2011 – 2019)

Hızlı ve Öfkeli serisi birçoğumuz için Dwayne Johnson’ı tanıdığımız filmler olarak hayatımızda yer almakta. Hızlı ve Öfkeli filmlerinin beşinci filminde tanıdığımız Luke Hobbs karakteri ile seyirciler tarafından çok sevilmesi, onu diğer filmlerde de beyaz perdede görmemize yol açtı. Hatta Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw isimli bir spin-off filminde bile kendisine başrol olarak yer buldu. Filmler boyunca konular çeşitli şekillerde değişse de Dwayne Johson hep Amerika Diplomatik Güvenlik Hizmetleri’nde çalışan bir ajan olarak yer aldı.

4- Baywatch (2017)

Dwayne Johnson Jumanji’de olduğu gibi yine kült bir yapımla karşımıza çıkıyor. 90’ların meşhur dizisi olan Baywatch’ın beyaz perdeye uyarlanmış halinde başrolü Zac Efron ile paylaşan Johnson filmde Mitch Buchannon karakterini canlandırıyor. Mitch ise sorumlu olduğu koyu koruma konusunda çok disiplinli ve kendini adamış bir cankurtaran olarak karşımıza çıkıyor. Film, ekibe yeni katılan üye ile aralarında çekişmeler olsa da koyu tehdit eden bir suçu ortaya çıkarmak için bu çekişmeyi bir kenara koymaları ve birlikte çalışmalarını konu almaktadır.

5- Moana (2016)

Moana, Dwayne Johnson’ın seslendirme kadrosunda bulunduğu bir animasyon olarak listemizde yer almakta. Johnson’ın yarı tanrı olan Maui’nin seslendirmesini yaptığı filmde Moana antik bir adada yaşayan şefin kızıdır. Adasını olumsuz etkileyen bir laneti durdurmak için okyanusta bir yolculuğa çıkmaya ve lanete sebep olan Maui’yi ikna ederek çaldığı şeyi iade etmesini sağlamaya çalışmaktadır. Özellikle çocuklar tarafından çok beğenilen Maui ve Moana karakterleri yetişkinler için de oldukça eğlenceli bir hikâye sunuyor.

6- Central Intelligence (2016)

Kevin Hart ile başrolleri paylaşan Dwayne Johnson yine bir aksiyon filmi ile karşımıza çıkıyor. Ancak Kevin Hart’ın da kadroda olmasından anlayacağınız üzere bu sefer bir komedi aksiyon filmi ile karşımızda. Film, eski bir dostunu Facebook aracılığı ile bularak onunla yeniden görüşen ve bu sırada uluslararası bir casusluk olayının ortasında kalan bir muhasebeciyi konu alıyor. Dwayne Johnson ve Kevin Hart’a Amy Ryan’ın eşlik ettiği film, Rawson Marshall Thurber tarafından yönetildi.

Dilerseniz Kovboy filmleri tavsiyeleri verdiğimiz içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

7- San Andreas (2015)

O zamanların oldukça revaçta olan doğal felaketleri konu alan filmlerinden biri olan San Andreas, adından da anlaşıldığı üzere San Andreas fayının kırılması ile birlikte Kaliforniya’da yaşanan büyük bir depremi anlatıyor. Bu deprem esnasında bir arama kurtarma helikopteri pilotu olan Raymond Gaines, eski karısı ile birlikte kızlarını kurtarmak için zorlu bir yolculuğa çıkmak zorundadır. Dwayne Johnson filmleri tavsiyeleri verdiğimiz içeriğimiz genel olarak bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu