Teknoloji'ye Dair Haberler

NVIDIA GeForce Now Nedir?

Ülkemizde birçok senedir oyuncular istedikleri yeni çıkan oyunları oynayabilecek bir donanıma sahip olamamaktan şikayetçilerdi. Donanım fiyatlarında yaşanan artışlar nedeniyle yeni donanım parçaları almanın zorlaşması yanında bilgisayarların da pahalanması sebebiyle birçok oyuncu oynamak istedikleri oyunlardan uzak kalıyor. Oynama şansına erişebilen çok fazlası da bu oyunları düşük grafik ayarlarında oynamaya mecbur oluyor. Google bu konuda bir adım atıp Google Stadia ile birlikte bir çözüm getirmek istese de hem oyunları Stadia üzerinden yeniden almak gerekmesi hem de Türkiye pazarına girmemiş olmaması sebebiyle ülkemizde bir etkisi olmadı. Ancak NVIDIA çıkardığı GeForce Now ile oyunculara yeni bir ışık olmuş durumda. Peki, NVIDIA GeForce Now nedir?

En basit hali ile GeForce Now kendi bilgisayarınızın sistem özellikleri ile oynayamadığınız oyunları oynayabilmenize yarayan bir oyun servisidir. Bunu da internet bağlantınız ile bulut sistemi üzerinden başka bir bilgisayara bağlanmanız yöntemiyle yapmaktadır. Bu şekilde ister masaüstü bilgisayarınızda ister dizüstü bilgisayarınızda isterseniz de Android cihazlarınızda oyun oynayabilecek hale geliyorsunuz. Üstelik bu oyunları tekrar satın almanıza da gerek kalmıyor çünkü GeForce Now, Steam ve Epic Games gibi oyun sağlayıcıları ile birlikte çalışarak bu platformda sahip olduğunuz oyunları oynayabilmenizi sağlıyor.

GeForce Now Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Nasıl kullanıldığı ve hangi fiyatlardan sunulduğu detaylarına girmeden önce GeForce Now hangi sistem gereksinimlerini istiyor onu cevaplayalım. Hizmetin kendisi sistem gereksinimleri açısından oynayamadığınız oyunları oynamanıza yarıyor diye bu konuda bir merak duymuyor olabilirsiniz. Asıl önemli olan zaten internet hızınız ancak yine de bu uygulamanın da sistem gereksinimlerini bilmekte fayda var.

 • Windows işletim sistemi kullananlar için 64 Bit Windows 7 ve üzeri sistemler,
 • Mac işletim sistemi kullananlar için macOs 10.10 ve üzeri sistemler,
 • Android kullananlar için Android 5.0, 2GB Ram, OpenGL ES3.2 ve üzeri,
 • Minimum 2.0 Ghz çift çekirdekli işlemci,
 • Minimum 4 GB RAM kapasitesi,
 • NVIDIA ekran kartlarında GeForce 600 serisi ve üzeri,
 • AMD Radeon ekran kartlarında HD 3000 serisi ve üzeri,
 • Intel ekran kartlarında HD Graphics 2000 serisi ve üzeri,
 • DirectX için 11. Sürüm veya üstü,
 • Kablolu ya da 5 Ghz kablosuz internet bağlantısı,
 • 720p 60FPS alabilmek için en az 15Mbps internet hızı,
 • 1080p 60 FPS alabilmek için en az 25Mbps internet hızı.

GeForce Now Fiyatları Nelerdir?

GeForce Now’ın ülkemizdeki fiyatları biraz cep yakacak seviyede olabilir. Ancak vereceğiniz fiyat ile birlikte birçok yüksek sistem gereksinimi isteyen oyunu oynayabileceğinizi düşündüğünüz zaman aslında oldukça mantıklı fiyat olduğunu anlayabilirsiniz. Yine de bu fiyatları vermeden önce nasıl olduğuna bakmak isteyebilirsiniz. İşte bunun için öncelikli olarak bir ücretsiz basic paketi bulunmaktadır. Bu paketi aktifleştirerek standart bir erişim ile 30 dakikalık bir oturum süresi elde edebilirsiniz. Bu noktada karşınıza çıkacak tek sıkıntı yoğun saatler olacaktır. Paketin fazlaca kullanılması sebebiyle yoğun saatlerde sınırlı kapasite sebebiyle kuyrukta beklemeniz gerekebilir.

Ücretsiz basic paketi denediniz ve beğendiniz, artık Premium bir paket kullanmak istiyorsunuz. Bunun için de size sunulan 3 çeşit paket bulunmaktadır:

 • Premium Paket: Aylık 74,9 TL vererek erişebileceğiniz bu paket ile öncelikli erişim sahibi olarak 6 saat boyunca oyun oynayabiliyorsunuz. 6 saat bitimine yaklaştığınız zaman ekranda bu uyarı olarak beliriyor ve 6 saat bittiğinde çıkış yaparak yeniden giriş yapmanız gerekiyor. Bu paket içerisinde ayrıca RTX özelliğini de aktif bir şekilde kullanabiliyorsunuz.
 • Avantajlı 3 Aylık Premium Paket: Bu paket sayesinde 3 aylık bir kullanım için 179,7 TL vererek ayda %20 yani 59,9 TL tasarruf ile oyun deneyiminizi uzun bir süreliğine garanti altına almış oluyorsunuz. Üstelik Premium paket içerisindeki özelliklerin hiçbirisi de değişmeden devam ediyor.
 • 24 Saatlik Premium: Yeni çıkarılmış olan bu paket sayesinde aylık yerine günlük olarak GeForce Now hizmetinden yararlanmak isteyen kullanıcılar 14,9 TL vererek hizmeti kullanabiliyorlar. Diğer Premium paketlerden farklı olarak burada 6 saatlik değil 4 saatlik bir oturum süresinden yararlanabiliyorsunuz.

GeForce Now Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde GeForce Now hizmeti, Turkcell ve NVIDIA iş birliği ile birlikte Game+ adı altında sunulmaya başlandı. Yani GeForce Now kullanabilmek için aslen bir Game+ üyeliği açmanız gerekmektedir. Bunu da zaten GeForce Now için girdiğiniz site içerisinde yönlendirme olarak bulacaksınız. Üyeliğinizi açtıktan sonra GeForce Now uygulamasını indirerek kullanacağınız cihaza kurmanız gerekir.

Dilerseniz Düşük sistem gereksinimli oyunları incelediğimiz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Bu kurulumu tamamladıktan sonra uygulamaya girerek hizmetten yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için de sahip olduğunuz Steam ya da Epic Games gibi oyun mağazalarını GeForce Now hesabınıza bağlamanız gerekmektedir. Böylece bu mağazalarda sahip olduğunuz ve oynayabileceğiniz oyunları GeForce Now uygulamasındaki kütüphanenizde görebilirsiniz.  Ayrıca arama çubuğunda oynamak istediğiniz oyunları aratarak hangi uygulamalar üzerinden giriş yaparak oynayabileceğinizi de kontrol edebilirsiniz. Oyunları oynayabilmek için sahip olduğunuz mağaza uygulaması içerisinde cihazınıza yüklemiş olmanız yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu