Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Kovboy Filmleri Tavsiyeleri

Bir zamanların vazgeçilmez pazar eğlencesi olan kovboy filmleri, aslında hiçbir zaman popülerliğini yitirmiş değil. Kovboy filmleri bütün zamanların en sevilen türleri arasında yer almaktadır. Kovboy filmlerinde en çok karşımıza çıkan unsurları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Kovboy
  • Altı Patlar
  • Kanto
  • Rodeo
  • Kelle Avcıları
  • Şerif
  • Düello
  • Buharlı Tren
  • Kızılderililer

Kovboy filmleri orijinal haliyle söylersek Western, Amerika Birleşik Devletleri’nin kimliğini yansıtan ve yerel kültürleriyle şekillenen vahşi batı hikayelerini ele alan yapımlardır. Günümüzde belli başlı western filmlerinin yanı sıra bu tarzı Red Kid çizgi filmlerinden tanıyoruz.  Bu yazımızda sizinle gelmiş geçmiş en başarılı kovboy filmlerini sunacağız.

1-) Bone Tomahawk (2015)

Kovboy filmlerinin son zamanlardaki başarılı örneklerinden biri olan Bone Tomahawk’ın senaryosunu yazan S. Craig Zahler, yönetmenliğini de yapmıştır. Aynı zamanda korku türüne de dahil olan fil, 2015 yılında Amerika’da çekilmiştir. Filmin oyuncu kadrosu; Kurt Russel, Matthew Fox, Rishard Jenkins ve Patrick Wilson’dan oluşmaktadır.

Filmin hikayesi ise oldukça ilginçtir. Bir taraftan da kanibalizm unsurları içeren filmde bir grup yamyamın kaçırıp esir olarak tuttukları yere yapılacak olan bir operasyonu merkezine alıyor. Mağaralarda yaşayan ve insan eti yiyen bir yamyam topluluğu, yakın çevredeki kasabalardan insanları kaçırmaya başlamıştır. Kaçırılan insanların kurtarılması ve yamyamların cezalandırılması için oluşturulan 4 kişilik ekip bu zorlu yolculukta sürükleyici bir macera yaşar.

2-) The Quick and the Dead: Hızlı ve Ölü (1995)

1995 yapımı kaliteli bir Western filmi olan Hızlı ve Ölü, en sevilen kovboy filmleri Arasındadır. Simon Moore’un hikayesinden uyarlanan filmin yönetmenliğini Sam Raimi üstelenmiştir. Filmde rol alan başrol oyuncuları ise; Sharon Stone, Gene Hackman, Leonardo Di Caprio ve Russel Crowe.

Elle, babasının ölümü üzerine intikam almak için Vahşi Batı’nın azılı kasabalarından birine gider. İyi bir kadın silahşor olan Elle, kasabaya girer girmez olaylı bir ortamla karşılaşır. Kasabada büyük ödüllü bir düello için kayıtlar başlatılmıştır. Elle işe koyulmak için iyi bir fırsat bulmuştur.

3-) For a few Dollars More : Birkaç Dolar İçin (1965)

Birkaç Dolar İçin, 1965 yılında yapılan Western türünün daha kanlı ve renkli bir hali olan Spagetti Western versiyonu olarak çekilmiştir. Film aynı zamanda Bir Avuç Dolar ve İyi Kötü ve Çirkin filmleriyle beraber bir üçlemeye dahildir. Hem senaryosu hem yönetmenliği Sergio Leone’ye aittir.Filmde Western filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu Clint Eastwood ve Lee Van Cleef rol almıştır.

Indio adlı azılı katil hapisten kaçmıştır ve başına 10.000 dolar para ödülü konmuştur. Albay Douglas Mortimer ve Monco adında iki ödül avcısı ayrı ayrı suçluyu aramaya başları. Monco sadece işini yapıp para kazanmak isterken Albay Douglas’ın alınacak bir intikamı vardır. En sonunda iki ödül avcısı bir araya gelip Indio ve arkadaşlarına karşı savaş verecektir.

4-) The Good, The Bad and The Ugly (Il Buono, Il Brutto, Il Cattivo): İyi, Kötü ve Çirkin (1966)

Sergio Leone’nin üçlemesinin son filmi olarak 1966 yılında çekilen film, dünyada en çok bilinen ve sevilen Western Filmi olarak bilinir. Aslında filmin türü, Birkaç Dolar İçin’de olduğu gibi Spagetti Western olarak geçmektedir. Filmin senaryosunu Furio Scarpelli ve Agenore Incrocci yazmıştır. Oyuncu kadrosu; Clint Eastwood, Eli Wallach ve Lee Van Cleef’ten oluşmaktadır. Film Clint Eastwood’un dünya genelinde tanınmasına vesile olmuştur.

Çirkin olarak bilinen Tuco ve iyi olarak bilinen Sarışın, iki ortaktır. Sarışın, kanun kaçağı olan Tuco’yu Şeriflere teslim edip daha sonra da tam asılacakken onu kurtarır. İkili sık sık kavga edip ayrılır ve birbirlerine ilginç cezalar verirler. Yine Tuco’nun Sarışın’ı cezalandırdığı bir sırada, büyük bir soygun yapmış ve çok büyük miktarda altın ele geçirmiş olan Bill Carson’la karşılaşınca ortaklığa geri döner ve altınları aramaya başlarlar.

5-) Billy the Kid: Çocuk Billy (1930)

Gerçek bir hikâyeden uyarlanan Billy the Kid, bilindik şekliyle Western sinemasının en eski örneklerinden biridir. 1930 yapımı filmin senaryosu, gerçek Billy the Kid’in hikayesini anlatan Walter Noble Burns’un kitabından uyarlanmıştır. Senaryoyu Wanda Tuchock, Laurence Stalling ve Charles MacArthur yazmıştır. Filmin yönetmenliğini ise King Vidor yapmıştır. Başrol oyuncuları; John Mack Brown, Kay Johnson ve Wallace Beerydir.

Billy the Kid, genç yaşta bir çete üyesidir. Yaşadığı kasabada bazı hesaplaşmaların ortasına düşer ve tüm zamanların en azılı katiline dönüşür. Yaşının genç olması sebebiyle Billy the Kid lakabını almıştır.

6-) The Hatefull Eight: Nefret Sekizlisi (2015)

Quentin Tarantino’nun Spagetti Western tarzında ikinci filmi olan yapım 2015 yılında seyirciyle buluşmuştur. Senaryo ve yönetmenlik Quentin Tarantino’ya aittir. Filmde rol alan başlıca oyuncular; Samuel L. Jackson, Jennifer Jason Leigh, Kurt Russel, Tim Roth, Bruce Dern, Walton Goggins, Demian Bichir ve Michael Madsendir.

Dilerseniz Animasyon filmleri tavsiyeleri sunduğumuz içeriğimize bağlantı üzerinden erişebilirsiniz.

Yeni sonlanan iç savaştan sonra iki kelle avcısı ve bir şerif adayı yolda tesadüfen karşılaşırlar ve aralarında arabası olan tek kişi Cellat lakaplı kelle avcısı, diğerlerini arabasına alır. Geceyi Redrocks yakınlarındaki Minnie’nin Tuhafiyesinde geçirmek üzere yola koyulurlar. Ancak tuhafiyede onları büyük bir sürpriz beklemektedir.

Yazımızda sizin için gelmiş geçmiş en iyi kovboy filmlerini listeledik. İyi seyirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu