Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Animasyon Filmleri Önerileri

Animasyon filmlerinin diğer film türlerine nazaran daha çok çocuklara hitap ettiği düşünülmektedir. Fakat düşünülenin aksine animasyon türüne bayılan birçok yetişkin de bulunmaktadır. Bu nedenle listede bulunan öneriler hem çocukların hem de yetişkinlerin oldukça ilgisini çekecektir. Bu listede bulunan filmleri geçmişte izleyip etkilenmiş geçmişin küçüğü şu anın yetişkini birçok kişi bulunmaktadır. Her yaş grubunun beğeneceği bir film mutlaka bulacağı başarılı animasyon filmleri önerileri içinde öne çıkan örneklere yazının devamında ulaşabilirsiniz.

En Beğenilen Animasyon Filmleri

Yayınlandığı tarihlerde oldukça beğenilen ve etkisini hala sürdüren animasyon filmleri şöyle sıralanabilir:

Ruhların Kaçışı (Spirited Away)

IMDb’nin en yüksek puanlı animasyon filmidir. Filmin yönetmeni Japon yönetmen Hayao Miyazaki’dir. Filmin Oscar ödülü de vardır.

Filmde ailesiyle yolculuk yapan bir kızın yaşadığı ilginç olaylar anlatılmaktadır. Yol üzerinden gördükleri bir tüneli geçmeleriyle birlikte kendini farklı bir dünyada bulan kızın, ailesini bulma çabası anlatılmaktadır. Küçük kızın bulunduğu yerde cadılar, ruhlar ve tanrılar bulunmaktadır. İnsanlar ise çok farklı bir görüntüye sahiptir.

Oyuncak Hikayesi (Toy Story)

İlk filmi 1995 yılında yayınlanan serinin 4 filmi bulunmaktadır. Son film 2019 yılında yayınlanmıştır. Filmde küçük bir çocuğun odasındaki kutuda bulunan oyuncakların maceraları anlatılmaktadır. Bu oyuncaklardan bazıları Kovboy Woody, Buzz Lightyear, Slinky Dog’dur. Bu oyunlar bazen çok iyi anlaşan bazen geçinemeyen oyuncaklardır. Birbirleriyle anlaşmaya çalışırken bir yandan bazı maceralar yaşamaktadır. Serinin dört filmi dışında devam filmi niteliğinde bir kısa filmi de bulunmaktadır. Bu filmde lambadaki Bo Peep’in hikayesi anlatılmaktadır.

Buz Devri (Ice Age)

Buz Devri animasyon filmleri arasında hem yetişkinlerin hem çocukların oldukça sevdiği animasyon filmleri arasındadır. Buz Devri filminin serisi bulunmaktadır. İlk film 2002 yılında yayınlanmıştır. Serinin toplamda 5 filmi bulunmaktadır. Buz devrinde geçen filmde bir kaplan, mamut ve tembel hayvanın yaşadığı maceralar anlatılmaktadır. Tabii bu üç karaktere her filmde sincap ve sincabın fındığı da eşlik etmektedir.

Yukarı Bak (Up)

Bu film izleyenleri hem çok eğlendiren hem de üzebilen filmler arasındadır. İlk 10 dakikası hissettirdikleri ile 10. Dakikadan sonra hissettirdikleri farklıdır. Fakat yaşattığı her duyguyla oldukça sevilmiş bir film olma özelliğini taşımaktadır. Film 2009 yılında yayınlanmıştır. Yönetmeni Pete Docter olan film Cannes Film Festivali’nde yer alan bir filmdir. Filmde ömrünü geçirdiği eşini kaybettikten sonra yalnız kalan Carl adındaki birinin hikayesi anlatılmaktadır. Yalnız kalan Carl bir gün evini olduğu gibi taşımaya karar verir ve evine uçan balonlar takarak bunu gerçekleştirir. Evinin uçurarak dünyanın başka yerlerini gezer ve çeşitli maceralar yaşar. Filmde bu yaşananlar anlatılmaktadır.

Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo)

2003 yılında yayınlanmış bir film olan Kayıp Balık Nemo’nun yönetmenleri Andrew Stanton ve Lee Unkrich’tir. Filmde babasıyla yaşayan bir palyaço balığının dalgıçlar tarafından götürülmesi ve sonrası anlatılır. Dalgıçlar tarafından götürülen Nemo’nun babası, Nemo’yu kurtarmak için arkadaşı Dory’le birlikte büyük bir maceraya atılır ve yavrusunu kurtarmaya çalışır.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin? (How to Train Your Dragon)

Üç filmlik serinin ilk filmi 2010 yılında yayınlanmıştır. Son filmi ise 2019 yılında yayınlanmıştır. Film, 2003’te yayınlanan aynı isimli kitaptan uyarlanmıştır. İlk filmin yönetmenleri Chris Sanders ve Dean DeBlois’tir. Filmde ejderhalarla sürekli uğraşmak zorunda olan bir Viking köyü anlatılmaktadır. Bu köyde yaşayan her genç erkek, bir ejderhayı öldürmek zorundadır. Bu köyde yaşayan Hiccup da bu kuralı uygulamak zorundadır. Ancak karşısına çıkan ejderhaya bunu yapamaz ve ejderhayla arkadaş olur. Arkadaş olduktan sonra ejderhayı eğitmeye başlar. Filmde bu eğitim sürecinde yaşanan maceralar anlatılmaktadır.

İnanılmaz Aile (The Incredibles)

Serinin iki filmi bulunmaktadır. İlk film 2004 yılında yayınlanmıştır. Son film ise 2018 yılında yayınlanmıştır. Filmde her bireyinin ayrı süper güçlerinin bulunduğu bir aile anlatılmaktadır. Aile süper güçlerini gizlemeye çalışmaktadır. Çünkü bu güçleri yüzünden daha önce başları belaya girmiştir. Fakat ortaya çıkan kötülerle savaşmak zorunda kaldıklarında güçlerini tekrar kullanmak zorunda kalacaklardır. Filmde ailenin tekrar güçlerini kullanmaya başlamalarıyla yaşadıkları maceralar anlatılmaktadır.

Dilerseniz anime önerileri sunduğumuz içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Shrek

Serinin ilk filmi 2001 yılında yayınlanmıştır. Toplamda 5 filmi bulunmaktadır. İlk filmin yönetmenleri Vicky Jenson ve Andrew Adamson’dır. İlk filmde korkunç bir dev olan Shrek’in bataklığının işgal edilişinden kurtulma çabası anlatılmaktadır. Bataklığının masal kahramanlarının işgalinden kurtulmak isteyen Shrek ülkenin kralına gider. Kral, Prenses Fiona’yı hapsolduğu yerden kurtarırsa bataklığına kavuşacağını söyler. Bunun üzerine Shrek Prenses Fiona’yı hapsedildiği kuleden kurtarmaya çalışır. Animasyon filmleri tavsiyeleri sunduğumuz içeriğimiz genel olarak bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu