Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Anime Önerileri

İnternet çağının yükselmesi ile birlikte yaşadığımız gezegenin neredeyse her bir yerinde yer alan yapımları izleyebilme şansına eriştik. Bu şansın seneler boyu giderek artmasıyla da uzak coğrafyalardaki kültürlerin, beyaz perde ve televizyon ekranına nasıl yansıdığı daha iyi görebiliyoruz. Bu fırsatlardan birini de anime kavramıyla birlikte uzak doğu kültürüne şahit olarak yaşıyoruz. Sizin de bu kültüre bir bakış atabilmeniz için bazı anime önerileri yapmayı istiyoruz. Ama önce animenin ne olduğuna bakalım.

Anime Nedir?

Anime kelimesi, İngilizce “animation” ve Türkçe “animasyon” anlamına gelen bir kelimedir.  Anime de Japonca bir kelime olup, Japonlara has çizim türlerinin canlandırılması olarak tanımlanabilir. Bu canlandırma teknikleri dizi gibi bölümler halinde ya da film benzeri uzun metrajlı da olabilir. Çizgi filmlerle karıştırılmaması gerektiğini söylememiz gerekir. Animeler genel olarak yetişkinlerin izleyebileceği bir animasyon ürünüdür. Hatta bazı animelerin çocuklar tarafından izlenmesi sakıncalı olarak kabul edilmektedir. Animasyon izlemeyi seven biriyseniz anime izlemek de sizin için eğlenceli olacaktır. Bu eğlenceyi kaliteyle birlikte yaşamak istiyorsanız size önerebileceğimiz animeler aşağıdaki gibidir:

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Animeler çoğunlukla bilim kurgu ve fantezi tarzı dünyalarda yer alırlar. Fullmetal Alchemist: Brotherhood da bu tür bir anime olarak karşımıza çıkıyor. Simyanın konu edildiği animede başkarakterimizin, kardeşiyle birlikte simya kullandığı sırada başına gelen kötü olaylar sonucu önceki hayatına geri dönme çabası anlatılıyor. “Bir şey alıyorsan karşılığında da bir şey vermen gerekir.” felsefesinin yer aldığı animede bu felsefe üzerinden başka birçok düşündürücü niteliğe de yer veriliyor. Örneğin karakterlerimizin karşılaşacağı düşmanlar Hristiyanlıkta da yer alan yedi ölümcül günahı temsil etmektedir. Bu yüzden izleme zevki de oldukça artıyor. Ayrıca konu simya olduğu için animede bolca aksiyon görmek de mümkün.

Attack on Titan

Attack on Titan da Fullmetal Alchemist: Brotherhood gibi fantezi tarzında bir animedir. Yine Fullmetal Alchemist: Brotherhood animesinde olduğu gibi felsefi bir derinliği bulunmakta ve bu derinlik üzerinden hala devam etmektedir. Animede kocaman devler insanlara saldırıp onları yediği için bütün insanlar duvarların içinde hapsolmuş bir vaziyettedir. Devlerin insanlara neden saldırdığı, yapılmış olan duvarların kim tarafından ve nasıl yapıldığı belli değildir. Anime bu sorulara cevap arayan ordu güçlerini anlatırken, bu orduya katılmak isteyen başkarakterimizin başından geçenleri de konu almaktadır.

Death Note

Anime önerileri, Death Note, saydığımız ilk iki animeye göre günümüz dünyasına benzer bir ortamda geçse de fantastik öğelerin yer aldığı bir yapımdır. Yine felsefi anlamda oldukça tatmin edici bir senaryonun bulunduğu animede başkarakterimiz, adını yazdığı herkesin öldüğü bir deftere sahiptir. Japon kültüründe önemli bir yere sahip “ölüm melekleri” kavramını anlayabilmek için tercih edebileceğiniz aksiyonu az olan ama bunu zekice yazılmış gerilim senaryosu ile kapatan bir yapımdır. Death Note genelde, anime izlemeye yeni başlamış kişilere hem kısa olması, hem çizimlerinin Amerikan animasyon tarzına benzemesi, hem de konunun ilgi çekici olması sebebiyle önerilmektedir.

Sword Art Online

Sword Art Online, bizimkine benzeyen bir dünyada geçen ve oyuncularının Sword Art Online isimli bir oyunun içinde hapsolduğu bir animedir. Oyun sahibinin, oyuna bir VR sistemi ile giren oyuncuların çıkış yapmaları için gereken yolu kaldırmasıyla başlayan hikayede oyundan çıkmak için gereken şey, bütün görevlerin başarıyla tamamlanmasından geçmektedir. Felsefi alt metinlere sahip olsa da daha çok aksiyonuyla ön plana çıkmaktadır. Animeyle ilgili kilit nokta, oyunda ölen karakterlerin gerçek hayatta da ölecek olmasıdır.

Erased

Erased, manga çizeri olan bir karakteri anlatmaktadır. Karakterimizin animede çok ilginç bir gücü vardır. Çevresinde yaşanacak kötü bir olay meydana geleceği zaman bir kelebek uçmaktadır ve karakterimiz bu kelebek sayesinde bundan haberdar olmaktadır. Gücü sayesinde de kelebeği gördüğü zamandan 5 dakika öncesine giderek yaşanan bu kötü olayı engellemeye çalışmaktadır. Yine böyle bir olay karşısında zamanda geriye dönmeye çalıştığı sırada 5 dakika yerine yıllar öncesine, ilkokul zamanlarına döner. Ancak yetişkin zihni hala çocuk bedenindedir.

Howl’s Moving Castle

Howl’s Moving Castle saydığımız diğer animeler gibi dizi değil, bir filmdir. Kendine güveni çok az olan başkarakterimiz, haksız bir şekilde bir cadının hışmına uğrayarak yaşlı bir insana dönüştürülür. Karakterimiz de bu büyünün bozulmasını sağlamak için kendisine yardımcı olacak birisini aramaya başlar. Bu yolculuk sırasında ona bir korkuluk da eşlik edecektir ve karakterimizin yolda karşılaştığı yürüyen bir kale bütün hayatını değiştirecektir. Fantastik öğelerin bolca yer aldığı anime çizimleri ve seyir zevki açısından oldukça tatmin edici olduğu için eğer bir anime filmi arıyorsanız kesinlikle tercih edebilirsiniz.

Dilerseniz popüler Anime karakterlerini incelediğimiz içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Spirited Away

Spirited Away, Howl’s Moving Castle gibi bir anime filmidir. Film, babasının iş değişikliği sebebiyle yeni bir şehre taşınmakta olan bir kız çocuğunu anlatmaktadır. Taşınma zamanı yolculukları sırasında başına gelen ilginç olaylar sebebiyle başkarakterimiz, ruhların kaldığı bir kaplıcaya girmek zorundadır. Bu kaplıca içinde anne ve babasını kurtarmaya, ruhların gizemini çözmeye çalışmaya ve aynı zamanda da Haku isimli karakter ile yaşayacağı maceralardan sağ bir şekilde çıkmaya çalışmaktadır. Mitolojik öğelerin yanında başkarakter üzerinden anlatılan büyüme ve sorumluluk sahibi olma niteliklerini anlattığından ötürü son derece izlemeye değer bir animedir. Anime önerilerine değindiğimiz içeriğimiz genel olarak bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu