Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Anime Karakterleri

Animeler, Japonya’ın sanat ve kültürü ile bir haline geldiği kabul edilmektedir. Bu hikayeler, Japonya başta olmak üzere dünyanın her bir noktasından birçok insanın hayatını değiştirmiştir. Animelerin bu etkiyi sağlamalarındaki en büyük neden, çarpıcı karakterleridir. Anime karakterleri, her biri farklı özelliklere ve hikayelere sahip kahramanlardan oluşur. Bundan dolayı farklı insanların hayatlarına dokunmuş, farklı zaman aralıklarında popüler olmuşlardır. Bu yazımızda, sizlerle ile dünyayı etkisi altına almış, insanların hayatlarını değiştirmiş beş tane anime karakterini inceleyeceğiz.

1) Naruto Uzamaki – Naruto

Tabii ki en etkili anime karakterlerinin sıralandığı bir yerde, Naruto’dan bahsetmemek imkânsız olurdu. Anime tarihindeki en iyi dövüşme sahneleri, karakter gelişimleri, incelikle dokunmuş dramatik sahneleri ile 2002 ile 2017 yılları arasında yayınlanan Naruto, çoğu anime severlerin gözünde bir numarada olduğunu söyleyebiliriz.

Zorlu bir dövüş sonrasında babası tarafından Dokuz Kuyruklu Şeytan Tilki’nin Naruto’nun içine hapsedilmiştir. Naruto büyüdüğü köydeki diğer çocuklardan farklı görülüp sık sık alay edilmektedir. Oysaki Naruto’nun en büyük hayali her türlü zorluğun üstesinden gelmeyi başaran bir Ninja olmayı başarıp babası gibi köyün Hokage’si haline gelmektir. Maalesef ki Gizli Yaprak Köyü’nün dışlanan çocuğu Dokuz Kuyruklu Tilki Naruto, hikâyenin başlangıcında beceriksiz ve dışlanan bir karakter olarak portre edilmiştir. Fakat en zor anında bile dostlarının arkasını kollaması, zamanla gelişmesi ve sonrasında da hayallerini yerine getirmesiyle anime severlerin gözünde kendini üst seviyeye taşımıştır.

2) Sakata Gintoki – Gintama

2006’dan 2018’e kadar yayınlanan ve toplam 367 bölüm süren Gintama, komedi animelerinin başlıca ismi olarak bilinmektedir. Sahip olduğu sürreal mizahı, sevilen karakterleri ve pop kültür referansları ile dünya çapında en çok izlenen animelerden biridir. Serini baş kahramanı Sakata Gintoki’nin dostlarıyla beraber anlamsız olayları çözmeye çalışmasını anlatan Gintama, her bölümde farklı bir hikâyeyi konu alıyor.

Anime karakterleri, bu absürt komedide, serinin baş kahramanı olan Sakata Gintoki “Beyaz Şeytan” olarak bilinmektedir. Uzaylıların istilası altında olan Japonya’da para kazanmak için alışagelmedik her türlü yola başvuran Sakata ve arkadaşlarının başından geçen komik olayların yaşandığı bu animede, sevimli ve muzip yapılarıyla karakter izleyiciye kendilerini sevdirmiştir. Özellikle Sakata’nın ciddiliğini bozmadan yaptığı espriler, sert erkek tavırları, çilekeş yakınmaları ve şapşal halleriyle bizleri fazlasıyla güldürebildiği bir gerçek. Bu absürt ama efsanevi animenin eline kimse gerçekten su dökemez!

3) L Lawliet – Death Note

Dünyada en çok bilinen ve izlenen anime Death Note, 2006 ila 2007 arasında yayımlanmıştır. Toplamda 37 bölüm süren anime, listemizdeki çoğu dizeye göre fazlasıyla kısadır. Fakat dünya çapındaki etkisi inanılmazdır. Bu etkileyici dizide en çok ilgi çeken karakter L’dir.

L Lawliet dünya çapında ün kazanmış, tam olarak kimsenin neye benzediğini bilmediği, üstün zekâ bir gizli detektiftir. İleri zekasıyla karşısındaki insanı kolayca çözerek o kişinin en düşündüğünü ve ne yapacağını anlayabilmektedir. Sahip olduğu bu analitik zekanın yanında da manipülasyon konusunda bir uzmandır. Suçluları yanlış bilgi ve psikolojik baskı ile istediği noktaya kolayca getirip doğruları itiraf etmesini sağlayabilmektir. Dizi boyunca da Kira ismiyle bilinen katili bulmaya çalışmaktadır. Gizliliği koruyabilmek adına kendini Ryuzaki olarak tanıtmaktadır. Bu içine kapanık, yemeğe çok düşkün, sakin adamın zekâsı ve olaylara yaklaşımı ile Death Note dünyanın en çok bilinen animelerinden biri haline gelmiştir.

4) Roronoa Zoro – One Piece

One Piece olarak bilinen korsan ganimetini ele geçirerek korsan kralı olmayı arzulayan Luffy ve tayfasının hikayesini izlediğimiz bu anime, dünya çapında ün kazanmıştır. Baş karakterleri kadar yan karakterli de hayran kitlesi ve izleyiciler tarafından sevilmektedir. Herkesin çok sevdiği ve etkilendiği bu yardımcı karakterlerden biri de Roronoa Zoro’dur.

Roronoa Zoro; baş karakterimiz Luffy’nin zor zamanlardaki kurtarıcısı, üst düzey kılıç ustası, ciddi, cesur ve sadık bir korsandır. Dizideki en iyi karakter gelişimlerden birini seri boyunca kendisinde gözlemlemekteyiz. İlk başlarda sadece marifetlerini sözde tutarken ileriki bölümlerde aldığı zorlu eğitimi ve rakibi olan dostunu kaybetmesiyle üç kılıç stilinde de usta hale gelmiştir. Bu sadık ve güvenilir kılıç ustası, anime severlerin en sevdiği yardımcı karakterlerden biridir.

5) Rintarou Okabe – Steins Gate

Steins Gate, alışagelmiş aksiyon dolu animelerden ilginç yapısı ayrılmaktadır. Belirsizliklerle dolu bilim kurgu dünyasının en ortasında yer olan bu animenin en sevilen karakteri ise Rintarou Okabe’dir. Future Gadget Research Establishment’ın lideri olan Rin ve mühendis ekibi bir şekilde zaman yolculuğu yapmayı başarır. Bundan sonra ise zaman yolculuğunun getirdiği ilginç olayları çözmeye çalışırlar.

Dilerseniz Yerli korku filmleri tavsiyesi yaptığımız içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Çılgın bir bilim insanı olan Okabe, zaman zaman tutarsız davransa da oldukça yufka yürekli, düşünceli bir kişiliğe sahiptir. İlgi çekici davranışlarıyla dikkatleri üstüne çekmeyi çoğu zaman başaran zeki ve ilginç bir adamdır. Ekip arkadaşlarına oldukça kıymet vererek onların hayatlarını koruma pahasına kendi hayatını riske atarak ölümü bile göze alabilen bir karakterdir. Bundan dolayı da anime severlerin en favori karakterlerinden de birisidir. Anime karakterlerine değinmiş olduğumuz içeriğimiz bu şekildeydi, güncel birçok başlık için bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu