Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Yerli Korku Filmleri Tavsiyeleri

Film izlemek, kimilerimiz için bir hobiyken kimilerimiz ise gerçek birer sinema tutkunu. En çok sevilen film türleri arasında korku ve gerilim filmleri bulunmakta. Arkadaş toplantılarında, yalnızken ve pek çok boş zamanda korku filmi izlemenin kendisi bir macera. Hal böyle olunca, sık sık aratılan filmler arasında çok sayıda korku filmi bulunuyor. Son yıllarda yerli korku filmlerinin sayısı artmış durumda. Bu filmler arasında gerçekten kaliteli yapım ve senaryo sahibi filmler bulunuyor. Biz de bu yapımları sizler için listeledik. Siz de bugünü yerli korku filmleri izleyerek, keyifle geçirmeye karar verdiyseniz listeden bir film seçip evde sinema keyfini sürmeye başlayabilirsiniz.

En İyi Yerli Korku Filmleri

Korku ve gerilim türünde filmler birçoğumuz için oldukça heyecan verici. Her ne kadar korku ve stres içinde izlesek de korku filmlerinin tadı bir başka. Korku türü deyince akla ilk gelen temalar arasında:

  • Büyü
  • Hayalet
  • Cin
  • Vampir- kurt adam
  • Seri katil ve benzeri konular yer alıyor.

Dünya genelinde en sevilen korku filmleri arasında doğa üstü varlıkları konu edinen filmler yer alıyor. Türkiye’de yapılan korku filmlerinde de benzer temalar öne çıkmakta. Bu doğrultuda seyirciler tarafından ilgi ile takip edilen yerli korku filmleri bulunuyor. Son yıllarda Türkiye’de meşhur olmuş, korku filmi severlerin beğenisini toplamış 5 filmi sizler için derledik.

1- Kiki Lanet’i Cin

Listemizin ilk yerli korku filminde, bir baba ve kızı konu ediliyor. 2020 yapımı film, gerçekçi işlenişi ile izleyiciye aşılanan gerilimi arttırmakta. Muzaffer isimli bir adamın, ailesini terk etmesinden sonra yaptığı ikinci evliliğinden, Elif adlı kızı doğar. Elif’in akıl hastası olduğu düşünülür. Muzaffer, Elif için hocalar ve medyumları gezmeye başlar.

Yerli korku filmlerine aşina olan herkesin beğenisini toplayacak bu film, konunun işlenişi bakımından çok sevdiğimiz bir filmi andırıyor: Halka! Korku severlerin neredeyse tamamının izlediği Halka filmi, pek çoğumuz için korku filmi izlemeye başladığımız ilk yılları hatırlatır. Hala televizyonda karşımıza çıktığında tekrar tekrar izleriz. Eğer siz de Halka severlerdenseniz Kiki Lanet’i Cin filmini kaçırmayın deriz.

2- Ses (2010)

Ses, özgün konusunun yanı sıra oyuncu kadrosu ile de büyük bir beğeni toplamayı başarmıştır. Mehmet Günsür, Selma Ergeç gibi ünlü simaların yer aldığı kadro, başarılı bir oyunculuk ile filmin korku havasını hissettiriyor.

Bir bankada çalışan Derya, annesi ile birlikte yaşamaktadır. Bu genç kadın, beklenmedik bir anda birtakım sesler duymaya başlar. Derya’nın oldukça sıradan giden hayatı, duymaya başladığı sesler sonrasında adeta bir kaosa sürüklenir. Ses, kısa bir süre içinde Derya’nın hareketlerini kontrol eder hale gelir. Bu kontrol, Derya’yı patronunu takip etmeye kadar sürükleyecek ve genç kadının hayatı gitgide zorlaşacaktır. Ses filmi; izleyiciler tarafından büyük bir beğeni toplayan, finalini merakla bekleyeceğiniz filmler arasında öne çıkıyor.

3- Kapıdaki Sır

Kapıdaki Sır, 2018 yapımı olmasına rağmen kısa bir süre içinde en çok izlenen yerli korku filmleri listesine girmeyi başardı. Öyle ki, pek çok korku sever Kapıdaki Sır filmini en iyi yerli korku filmleri arasında sayıyor. Filmin özgün konusu ve başarılı oyuncu kadrosu dikkat çeken özellikleri arasında.

Filmin konusu, 200 yıl önceye kadar dayanıyor. 200 yıl önce karısına haber vermeden tehlikeli ve kötücül bir tarikata katılan adam, tarikatın kurallarını çiğner. Bunun sonucunda başlayan paranormal olaylar, kadının hayatını da mahvedecektir. Kuyuya hapsedilen kadının çocuğu, özgürlüğü ve ruhu elinden alınacaktır. Kadının hikayesi kulaktan kulağa dolaşır, lanet yayılır. Ve en sonunda kasabaya yeni taşınan çifti de etkileyecek hale gelir.

4- Tez: 13. Gece

Korku filmi izlemekten daha keyifli bir şey varsa o da korku-gizem türü olabilir. Olay örgüsünün barındırdığı gizem unsurları gerilimi arttırırken filmi de sürükleyici kılar. Tez: 13. Gece de korku gizem severlerin en sevilenler listesine kolaylıkla girebilecek bir yapım.

Psikoloji bölümü yüksek lisans öğrencisi olan Gaye, eğitimini bitirmek için tez yazmalıdır. Tez konusunu belirlemekte güçlük çeken Gaye, Emre adlı sevgilisinin de önerisi sonucunda Narin isimli psikolojik rahatsızlıkları bulunan bir genci incelemeye karar verir. Narin ile terapi seansları yapmaya başlayan genç kadın bir süre sonra ortadan kaybolur. Terapi kayıtlarını inceleyen kardeşi Barış’ı ise bir gizem beklemektedir. Kayıtlarda 13. Geceden sonrası bulunmamaktadır.

Tez: 13. Gece korku ve gizem, psikolojik gerilim türlerini tercih edenler için listede birinci sıraya yerleşebilir.

5- Üç Harfliler: Adak

Üç Harfliler serisinin son filmi olan Adak, en çok beğenilen korku filmlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Serinin en korkutucu filmi olduğuna yönelik çok sayıda yorum bulunan Üç Harfliler: Adak, 7.4 IMDb puanı ile kalitesini kanıtlıyor.

Dilerseniz Soygun filmleri tavsiyeleri verdiğimiz içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

İki yakın arkadaşın avcılık için ormana gitmesi ile başlayan film, talihsiz bir kaza ile devam eder. Salih’in kaza sonucu vuruluşunun tetiklediği bir dizi olay, izleyenleri hayrete düşürüyor. Yerli korku filmleri tavsiyeleri verdiğimiz içeriğimiz genel olarak bu şekildeydi, güncel birçok içerik için bizleri takip etmeye devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu