Oyunlar'a Dair Merak Edilenler

Valorant Sistem Gereksinimleri

Valorant, dünyaca ünlü League of Legends yapımcıları tarafından oluşturulan ve ilgi çeken bir oyun. Ülkemizde de olduğu gibi bütün dünyada da tercih edilen bu bilgisayar oyunu, takımlarla oynanır. Yalnız, oyunu oynamak için belirli sistem gereksinimlerinin olması gerekir. Biz de Valorant sistem gereksinimleri üzerine yazımızı oyunseverler için hazırladık

Valorant Nedir?

Valorant, 5’e 5 takımlar ile oynanan bir strateji oyunudur. Kurulan iki takım, birbirine karşı, 24 turda mücadele eder. Taktiksel nişancılığa dayanan bu oyun, dünyanın her yerinden bir sunucuya bağlanılarak oynanır. Ayrıca Riot Games tarafından ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Fakat oyun içinde Valorant point ile mağazalardan silah, silah kaplamaları ve oyun içinde kullanılacak malzemeler alınabilir.

Oyunda kurulan iki takım, saldırı ve savunma takımlarıdır. Takımlarda bulunan 5 oyuncu Agent adı verilen karakterlerdir. Güncel olarak oyun içinde 5 tane ajan bulunur. Oyunun amacı spike’ı patlatmaktır. Bunun içinde 3 taktik vardır:

  • Rakip takımın oyuncularını elemek için saldırmak.
  • Spike bombasını çözmek.
  • Spike bombasını patlatmak.

Spike bombası, saldırı takımından bir oyuncuya verilir ve “G” tuşu kullanılarak bomba kurulur. Kurulum, yaklaşık olarak 4 saniye sürmektedir. Daha sonra 45 saniye içinde bomba patlar ve oyun içindeki bütün oyuncuları öldürebilir. Böylece diğer takımdaki oyuncularda öldüğünden takımın mağlubiyeti sağlanır.

Valorant’ın İçeriği

Tamamen stratejiye dayanan bu oyunu oynamak için rakip takımı analiz etmek oldukça önemlidir. Böylece oyun, çok daha keyifli hale gelecektir. Ayrıca Türkçe dil desteği olmasından dolayı artı puana sahip olan oyun, güzel bir kurguya sahiptir. İlk başlanıldığında biraz zorlanılsa da rakibi analiz etmek ve haritayı iyi incelemek, oyunu daha kolay hale getirir.

Valorant, şuan için uzun ve kısa mod ile oynanabiliyor. Ancak ilerleyen zamanlarda yeni modların ekleneceği düşünülüyor. Böylece oyun daha da geliştirilerek kullanıcılara sunulacak. Ülkemizde de oyunu oynamak isteyen kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Bunun için oyunun nasıl indirileceği ve gerekli sistem özellikleri de sıklıkla araştırılan konular arasındadır.

Valorant İndirme İşlemi

Kullanıcılar, oyunu indirmek için ilk olarak Riot hesabı açmalıdır. Eğer ki, daha önceden bir hesap oluşturulduysa giriş yapılması yeterlidir. Oyunu indirmek için büyük kırmızı düğmeye tıklanması gerekir. Bu sayede Riot’un hile önleme programı da indirilir. Oyunu indirdikten sonra Valorant’a direkt giriş yapılabilir. Bu aşamada bilgisayarın yeniden başlatılması gerekebilir.

Valorant Nasıl Oynanır?

İlk tura girmeden önce özel olarak tasarlanmış ve ayrı yeteneklere sahip ajanlar arasından seçim yapılması gerekir. Takımlardaki herkes ajanlarını seçtikten sonra rastgele bir haritaya atlayacaktır. Böylece kullanıcı, resmi olarak oyunun ilk turuna katılır. Başlangıçta savun veya saldırı oyuncusu olarak oyun başlatılmalıdır. Arada bir de taraf değiştirilmesi önemlidir. Aynı zamanda silah ve yetenek almak için mağaza ziyaret edilmelidir.

Yapılan işlemlerden sonra gerisi tamamen takımın ve kullanıcının stratejik becerisine kalır. Rakip takımda analiz edilerek daha keskin hamleler yapılabilir. Yine oyuncunun haritayı incelemesi hatta ezberlemesi oyundaki hamleleri kolaylaştıracaktır. Daha öncede belirtilen üç yol ile rakip takım mağlup edilmeye çalışılacaktır.

Dilerseniz GTA 5 Sistem Gereksinimlerine değindiğimiz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Valorant için Minimum Sistem Gereksinimleri

Son zamanların en sevilen oyunlarından biri olan Valorant, birçok kullanıcı tarafından başarılı bir şekilde oynanır. Ancak bu oyunu oynamak için bilgisayar üzerinde olması gereken bazı donanımlara ihtiyaç vardır. Bunlardan ilki, bilgisayarda 20 GB’lık boş bir alanın olması gerektiğidir. Çünkü oyun, son güncellemelerle birlikte 18 GB’ı aşmaktadır. Diğer minimum sistem gereksinimleri ise aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • İşletim sistemi, Windows 7, Windows 8, Windows 10 64 bit olmalıdır.
  • İşlemci ise, Intel Core 2 i5-4460/ AMD Ryzen 3 1200 veya daha üstü olabilir.
  • Ekran kartının, NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti/ AMD Radeon R9 380 olması gerekir.
  • Bellek, 4 GB RAM olması lazımdır.
  • DirectX için sürüm 11 olmalıdır.
  • Ekran kartı belleği, 1 GB VRAM olmalıdır.

Valorant için minimum sistem gereksinimleri yukarıdaki gibidir. Oyun şuan için 18 GB kadar yer kaplasa da güncellemeler geldikçe bu oranda bir artış yaşanacaktır. Bilgisayarı, bu en düşük sistem özelliklerini barındıran kullanıcılar rahatlıkla oyunu oynayabilir. Bu sayede eşsiz ve taktiksel bir şekilde oynanan oyunla büyük keyif alabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu