Oyunlar'a Dair Merak Edilenler

Oyun Dünyasında NTR Ne Demek?

Oyun dünyası, kendine özgü dili ve jargonuyla zaman zaman dışarıdan bakınca anlaşılması oldukça zor bir iletişime sahiptir. Birçok kavram, oyun endüstrisine ilgi duymayan kişiler tarafından daha önce duyulmayabilir. Bu kavramlardan biri de son zamanlarda sıklıkla sorulan NTR terimidir. Peki, NTR ne demek?

NTR kelimesi, aslında oyuncu ve internet kullanıcıları arasında iki farklı anlama gelir. Daha çok Avrupa ve ABD’deki oyuncular için NTR bir kısaltmadır. Bu kısaltmanın açılımı ise “Nothing to Report” şeklindedir. Bu ifadeyi, Türkçeye “raporlanacak bir şey yok” şeklinde çevirebiliriz. Genellikle oyun hakkında herhangi bir güncelleme veya haber olmadığı durumlarda kullanılır. Sık güncelleme almayan ve geliştiricilerin pek ilgilenmediği oyunlar için de zaman zaman NTR oyun ifadesiyle  karşılaşmak mümkündür.

NTR Diğer Anlamları

“NTR ne demek?” sorusuna ikinci bir yanıt da Japonya’dan dünyanın geri kalanına yayılan “Netorare” kelimesiyle yanıt verilebilir. Netorare, Japonca’da aldatılmak demektir. Genellikle bir karakterin sevgilisinin bir başka karakter tarafından baştan çıkarıldığı durumlarda bu kelime kullanılır. Eğer bir anime veya oyunda baş karakterlerden birinin başına benzer bir olay geliyorsa o oyunun NTR oyun veya NTR anime şekilde tanımlandığını görebilirsiniz.

Özellikle yetişkin oyunları ve görsel romanlarında, NTR temaları bazen belirli bir niş izleyici kitlesi tarafından aranır. Ancak bu türden temaların tüm kullanıcılar tarafından hoş karşılanmadığını vurgulamak gerekir. Kısacası, oyun dünyasında NTR teriminin kullanıldığı durumlar genel olarak şu şekildedir:

  • Netorare hikayesi olan bir oyun, “NTR oyunu” olarak tanımlanabilir.
  • Pek güncelleme gelmeyen veya yeni haber olmayan oyunlar için de NTR ifadesi kullanılmaktadır.
  • Oyuncular, zaman zaman rekabetçi bir online karşılaşmada hiç şanslarının olmadığını belirtmek için NTR ifadesini kullanabilir. Bu daha çok “tuzağa düştük” gibi şaka yollu bir kullanımdır.

Başak Erkeği Sevmiyorsa Ne Yapar? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Tüm bu farklı kullanımlardan da anlaşılabileceği üzere “NTR ne demek?” sorusuna verilecek yanıtlar bağlamla ilgilidir. Ancak genellikle “yeni bir haber yok” anlamına gelen “Nothing to Report”un kısaltması şeklinde veya Netorare hikayeye sahip olan oyunlar için kullanımı yaygındır. NTR terimini duyduğunuzda bağlama göre çoğu zaman bu iki durumdan birinin kast edildiğini düşünebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu