Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Unutulmaz Eski Çizgi Filmler

90’lı yıllar denildiğinde pek çok kişinin aklına unutulmaz televizyon programları gelmektedir. Bunun başlıca sebebi ise özel televizyonların yeni yeni kurulmaya başladığı bu dönemde program çeşitlerinin de hızla artmasıdır. Hızla artan çeşitlilikle beraber günümüze kadar uzanabilmiş unutulmaz eski çizgi filmler de ön plana çıkmıştır. Bilhassa 90’lı yılların çocukları önemli çizgi filmleri izleme fırsatı bulmuştur. O yılları yakalayabilmiş şansı nesil çoğu sabah erkenden kalkıp televizyon başına geçerek öğlen vaktine kadar çizgi film izlemekteydi. Peki bu 90’lı yıllara damga vuran unutulmaz eski çizgi filmler hangileridir? Gelin birlikte inceleyelim…

Taş Devri

Eski Taş Devri zamanında geçen çizgi film, çocukların hayal güçlerini kullanmalarına yardımcı olması amacıyla televizyonlarda yayınlanmaya başladı. Bunun en büyük örneği olarak şu durum gösterilebilir: O çizgi filmi izleyen çocukların dinozorların birer evcil hayvan olabileceğini düşündüler ancak insanlar ve dinozorlar hiçbir dönemde birlikte yaşamadılar.

Kısa bir süre içinde Fred Çakmaktaş ve dostları izleyici kitlesinin çok sevdiği karakterler haline geldi. Çoğunlukla beceriksiz bir kişilik sergileyen Fred Çakmaktaş’ın çıkardığı sorunları ve bu sorunları düzeltme çabası bu çizgi filmin ana konusu olmuştur. Taş Devri günümüzde de halen televizyon kanallarında yer bulmaktadır.

Red Kit

Red Kit diğer çizgi filmler ile karşılaştırıldığında yayınlandığı zaman bakımından daha eskidir. Fakat uzun süreler yayında kaldığı için 90’lar zamanının da unutulmaz eski çizgi filmler arasında yer almıştır. Red Kit batının en seri silah çeken kovboyu olarak tanınmaktadır. Filmin ana konusu baş karakter olan Red Kit’in çeşitli suçlar işleyen Daltonlar çetesini yakalamaya çalışmasıdır.  Bu çete ara sıra yakalansa da çizgi filmin sürekliliği için bir şekilde kurtulmayı başarıyorlardı.

Red Kit’i diğer çizgi filmlerden ayıran önemli bir husus da en az çocuklar kadar yetişkin insanlar tarafından da ilgi görmesidir.

Şirinler

Mavi mavi görüntüleri ile akıllarda kalan en şirin çizgi film, şüphesiz adından da anlaşıldığı üzere Şirinler’dir. Şirinler küçük bir köyde yaşayan minik canlı dostlarımızdır. Üstelik her şirinin kendine özgü bir lakabı vardır:

 • Uykucu Şirin
 • Sakar Şirin
 • Gözlüklü Şirin
 • Güçlü Şirin

Bu karakterlere ek olarak bir de köydeki tek kız karakter olan Şirine vardır. Ayrıca bu şirinlere bilgelikleri ve tecrübesi ile yön veren Şirin Baba’yı da unutmamak gerekir.

Gargamel ve kedisi Azman’ın şirinlere çektirdiği zorluklar ve onları yeme isteği ise çizgi filmin ana konusu olmuştur.  Günümüzde Şirinler hala televizyonda yer bulmaktadır. Ayrıca beyaz perdeye uyarlandığını da birkaç kez gördük.

Tom ve Jerry

Ev kedisi olan Tom ile onunla aynı evde kalan fare Jerry arasında geçen kovalamacayı konu edinmiş bir çizgi filmdir. Aralarında geçen heyecanlı ve komik mücadeleleri ile kuşkusuz en çok güldüren çizgi filmlerden biridir. Birbirleriyle olan çekişmeleri ile anılan Tom ve Jerry, serinin ileri kısımlarında dünyayı gezen yakın iki arkadaş olarak anlatılmaktadır.

Tom ve Jerry çok geniş bir hayran kitlesine ulaştıktan sonra çizgi filmler arasında nadir görünen bir olay oldu. Tom ve Jerry’e rekabet olması için bulldog baba ve oğlunun maceralarını konu alan Spike ve Tyke dizisi de izleyicilere sunuldu.

Temel Reis

Temel Reis’in, Safinaz adında uzun boylu bir kadın için Kabasakal ile arasındaki mücadele etmesini konu alan çizgi filmdir. İzleyicilerinin de bildiği üzere, Temel Reis ne zaman çıkmaza girse ve bir güce ihtiyaç duysa ıspanak yer ve kolları şişerdi.

Ispanak yemesi ile ünlü olan Temel Reis aynı zamanda heykeli dikilen ilk çizgi roman karakteri olarak da anılmaktadır. Temel Reis heykeli 1937 tarihinde Texas’ta ıspanak üretimi reklamının başarısı için dikilmiştir.

Road Runner

Road Runner adında bir kuş ve tilkinin bitmek bilmeyen kovalamacısı, izleyenlerini güldüren ve eğlendiren bir çizgi filmdir. Bu çizgi filmde devamlı kaçan ve hızı ile büyüleyen ‘Beep beep’ ve onu yakalamaya çalışmaktan hiç vazgeçmeyen kurnazca tuzaklar kuran tilkinin maceralarını konu edinmektedir.

Halen daha günümüzde ara sıra televizyonlarda yer alan Road Runner unutulmayan eski çizgi filmler arasında yer almaktadır.

Teletabiler

Güneşin doğuşuyla ortaya çıkan ve güneşin batışıyla tek tek kendi yerlerine dönen Teletabiler, en renkli çizgi filmlerinden bir tanesidir. Teletabiler filminin baş rol karakterleri şu şekildedir:

 • Sarı Lala
 • Kırmızı Po
 • Yeşil Dipsy
 • Mor Tinky Winky
 • Nunu

Dizinin yaratıcı senaryosu, yukarıda sıraladığımız karakterler ile birlikte izleyicilerine eğlenceli bir seyir keyfi sunardı.

Garfield

Oldukça yaşlı bir kedi olan Garfield televizyon tarihine ilk başta bir karikatür serisi olarak girmiş, ardından da çizgi film olarak televizyonlarda yer almıştır.

Dünyanın en tembel kedisi olarak anılan, çocukluğumuzdan itibaren evlerin bir parçası haline gelen ve bizi neredeyse hiç yalnız bırakmayan Garfield tam bir lazanya aşığıdır. Sahibi Jon ve evin diğer bir üyesi olan Odie’ye yaptığı eziyetler ise çizgi filme renk katmaktadır.

Dilerseniz Sinema Dünyasından Haberleri sıraladığımız kategorimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Unutulmayan Diğer Çizgi Filmler

Şimdiye kadar sıralamış olduğumuz çizgi filmlerin başarısından emin olsak da bazı yapımları da unutmuş olmak istemeyiz. O yüzden aşağıda listelediğimiz çizgi filmlerin de bu listeye konuk olması gerekmektedir:

 • Duck Tales
 • Casper
 • Samurai Jack
 • Dedektif Gecıt
 • Johnny Bravo
 • Cedric
 • Tazmanya Canavarı
 • Justice League
 • Space Ghost
 • Felix The Cat
 • Woody
 • Pokemon

Bu çizgi filmler sadece uzun yıllar boyunca çocukları ekran başında oturtmakla kalmayıp günümüzde de büyük bir ilgiyle izleniyor. Unutulmayan çizgi filmleri tavsiye ettiğimiz içeriğimiz genel olarak bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu