Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Sabire Aydemir Kimdir?

Sabire Aydemir, yapmış olduğu örnek niteliğindeki çalışmalar ve veterinerlik mesleğine kattığı başarılı geçmişi ile tanınmaktadır. Geçmişin zorlu ve imkansızlıklarla dolu koşullarında, güçlü bir kadın olarak veterinerlik mesleğini icra etmiş ve pek çok başarı elde etmiştir. Ayrıca özellikle kadın veteriner adaylarının örnek aldığı önemli isimlerden biridir. Türkiye’nin ilk veteriner hekim kadını unvanına sahip olan Sabire Aydemir kimdir? birlikte incelemeye ve öğrenmeye ne dersiniz?

1 Şubat 1910 tarihinde Kastamonu’nu ilinin İnebolu ilçesinde dünyaya gelen Sabire Aydemir’i, veteriner adayları başta olmak üzere ülkemizde herkesin tanıması gerekir. 4 Temmuz 1991 tarihinde, 81 yaşında kaybettiğimiz bu değerli ismi, gelin hep beraber tanıyalım.

Sabire Aydemir Eğitim Bilgileri

İlköğretim eğitimini İnebolu’da tamamlayan Aydemir, daha sonra ortaöğretim eğitimi için başladığı İstanbul Erenköy Kız Lisesi’nden 1993 yılında mezun olmuştur. İlk önce tıp fakültesine gitmeye karar verip, doktor olmayı planlamış olsa da tıp fakültesine kadın öğrencilerin yatılı olarak kabul edilmediğini öğrendiği için bu fikrinden vazgeçmiştir. Bunun yanında o sene veterinerlik fakültesine kadın öğrencilerin de alındığını öğrenen Sabire Aydemir, hayvan sevgisinin de verdiği heyecanla tıp fakültesini bırakıp veterinerlik hekimlik fakültesine geçiş yapmıştır.

Beş yıl veterinerlik fakültesinde başarılı bir şekilde eğitimini tamamlayıp 1937 yılında Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden iyi bir derece ile mezun olmuştur.  Buradan mezun olan Türkiye’deki ilk on kadından bir tanesi de kendisidir. Birçok kaynakta ismi “Türkiye’nin ilk veteriner hekimi” unvanı ile geçmektedir. Tüm bunların yanında İngilizce ve Almanca dillerini de iyi derece bilmektedir.

Sabire Aydemir’in Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?

Sabire Aydemir mezuniyetinden sonra ilk olarak iki yıl kadar çeşitli laboratuvarlarda çalışmıştır. Daha sonra Ankara Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü’nde bakteriyoloji dalında asistan olmuş ve burada beş yıl asistan veteriner hekim olarak hizmet vermiştir. Çalışmaları sonucunda bakteriyoloji uzmanı unvanını kazanmıştır. Buradaki görevini 1945 yılına kadar başarılı bir şekilde sürdürmüştür. Sonrasında görev yerini değiştiren Sabire Hanım, ilk önce bakteriyolog veteriner hekim olarak İstanbul Pendik Bakteriyoloji ve Araştırma Enstitüsü ve daha sonra Ankara Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü gibi sağlık kuruluşlarında çalışmalarına devam etmiştir.

Sonrasında kendi isteği ile Anadolu’ya tayinini istemiştir. Anadolu’daki ilk tayin yeri Samsun’un Atakum ilçesinde bulunan Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’dür. Burada da bakteriyoloji uzmanı olarak görev almıştır. Ayrıca Anadolu’da bu uzmanlık görevinin dışında zaman zaman köylere giderek buradaki birçok büyükbaş hayvanı iyileştirmiştir.

Yaşadığı dönemin tüm koşullarına rağmen ne olursa olsun mesleğini icra etmeye çalışan Sabire Aydemir 70 yaşlarında verdiği bir röportajında “Veterinerlik kariyerimin en güzel dönemleri köylerde at üzerinde çalıştığım dönemlerdi.” ifadelerini kullanmıştır. En son çalıştığı kurum olan Samsun Atakum Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’nden bakteriyoloji uzmanı ve kuduz laboratuar şefi olarak emekli olmuştur.

Sabire Aydemir Ödülleri

Sabire Aydemir başarılı kariyeri, çalışmaları ve mesleğine olan sevgisinden dolayı hem yaşamı boyunca hem de vefat ettikten sonra pek çok önemli ödüle layık görülmüştür. Bu ödüller içinde en önemli olanları şunlardır:

  • 1984 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 50. yılı nedeniyle yapılan törende, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kendisine “İlk Kadın Veteriner Hekim” ödülü olarak plaket verilmiştir.
  • 30 Nisan 2016 tarihinde Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin düzenlediği bir törende yapılan değerlendirmeler sonucunda, veterinerlik mesleği için yapmış olduğu önemli hizmetler nedeniyle 2016 yılında TVHB Onur Ödülü’ne layık görülmüştür.

Google’den Sabire Aydemir için Doodle Sürprizi

Dünya genelinde ünlü arama motoru Google belirli günlerde hazırladığı özel doodlelar ile ünlü sanatçıları, bilim insanlarını ve siyasi kişilikleri ana sayfasında yaptığı animasyonlar ile anmaktadır. Bu yıl bu isimlerden biri de Türkiye’nin ilk kadın veterineri unvanına sahip olan Sabire Aydemir olmuştur.

Dilerseniz Michael Schumacher Kimdir? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

1 Şubat 2022 tarihinde yani Aydemir’in 112. yaş günü tarihinde Google tarafından yapılan özel ve anlamlı illüstrasyon kullanıcıları hem şaşırtmış hem de Sabire Aydemir’in kim olduğu konusunda meraklandırmıştır. Google kullanıcıları tarafından özellikle ülkemizde büyük ilgi gören özel tasarım doodle yayınlandıktan sonra pek çok kullanıcı arama motoruna Sabire Aydemir yazıp detaylı bilgi edinmeye çalışmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu