Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Michael Schumacher Kimdir?

Bir yarış pilotu, spor ikonu, efsane… Bu kelimeleri yan yana koyduğunuzda akla gelecek ilk isimlerden birisi Michael Schumacher’dir. Ancak sadece sporun kendisi için önemli değil, bir insan olarak ailesi ve onu izleyen milyonlar için de çok saygı duyulan ve sevilen önemli bir insan olarak tanınıyor. Çoğunluk kendisini Formula 1’de kazandığı 7 dünya şampiyonluğu ile anmaktadır. Bu sayının tek başına Formula 1 tarihinde şampiyonluk kazanmak için çok büyük bir sayı olduğu konusunda tartışmaya yer yok. Ama Schumaher’in kişiliğinin bu kadar şampiyonluğu kazanmasına olan etkisini çok daha az insan biliyordur. Bu yüzden biraz da erken yaşları ve kariyerinin arka planına odaklanarak “Michael Schumacher kimdir?” sorusuna cevap vereceğiz.

Erken Yaşamı

Schumacher, 1969 yılında Almanya’nın Köln şehrinde, Hermülheim isimli bir kentte dünyaya gelmiştir. Bu kadar büyük ve önemli bir yarış pilotunun yarışa olan tutkusu nasıl başlamış mutlaka merak edilecektir. Ailesinin maddi olanağı olmamasına rağmen Michael’ın tutkusu ile karşılaşması babası Rolf’ün oğluna pedallı bir karting aracına motosiklet motoru takması ile oldu. Böylece Michael’ın elinde sürüş yapabileceği basit ama en fazla 45 km/s yapabilen bir karting aracı olmuştu. İlk sürüş denemeleri belki de böyle bir efsaneden beklenmeyecek şekilde oldukça kötüydü. Ancak Michael kariyerinde birçok kez gösterdiği gibi pes etmedi ve ailesi de desteklemeyi bırakmadı.

Aracına alıştıktan sonra sürüş yeteneği ailesi tarafından fark edilen Michael hemen kentte bulunan yerel bir yarış akademisine yazdırılır. Babası da Michael’a kullanılmış go-kart hurdalarından bir karting aracı yapar. Michael bu araçla ilk şampiyonluğunu kazandı. Böylece Michael’ın ailesi oğulları için her şeylerini ortaya koymaya devam ettiler. Rolf pistte tamirci olarak, Elisabeth ise pistte bulunan kafenin kantininde çalışmaya başladı. Michael’ın kazandığı yarışlar onun yerel gazetelerde haberlerinin çıkmasına ve yerel iş insanları tarafından fark edilmesine yol açtı.

Bu kişilerin desteği ile birlikte yarışmaya devam eden Michael’ın Formula 1’e varış yolculuğu da diğer pilotlardan farklı olmuştur. 1990 yılında Almanya Formula 3 şampiyonluğunu kazanması sonrası Mercedes Junior Racing programına katılır. Bu program ile birlikte World Sports-Prototype Şampiyonası’nda yarışmaya başlar. Ancak Michael’ın onun gibi Formula 1’e ulaşmak isteyen genç rakipleri F3000 serisine katılmışlardır.  Michael’ın kariyerinin bu noktasına etki eden o zamanki takım patronu Willi Weber oldu. Weber, daha güçlü araçlarla birlikte uzun soluklu yarışların kariyeri açısından Micheal’a daha çok yardımcı olacağı tavsiyesinde bulunmuştur.

Schumacher Başlıyor

Michael’ın Formula 1’e geçişi yine Willi Weber sayesinde gerçekleşti. 1991 senesinin Belçika Grand Prix’ine gidiyoruz. Jordan Ford takımından Bertrand Gachot aşırı hız cezası yüzünden hapse atılıyor ve takımın o yarış için yerini dolduracak bir pilota ihtiyacı var. Takım sahibi Eddie Jordan, finansal olarak da takıma katkı olacağı için Willi Weber’in 150.000 sterlini karşılığında boş koltuğu Michael’a veriyor.

Formula 1 severler Belçika’daki Spa-Franchorchamps pistini oldukça iyi bilirler. Bu pist pilotların sürücülük yeteneklerini ortaya çıkarmalarını isteyen bir pisttir. Michael’ın ise Spa pistinde daha önce hiç deneyimi yoktur. Eksik olduğu deneyim açığını kapatmak için yarıştan önce pistte bisiklet ile sadece bir tur atan Schumacher sıralama turlarında takım arkadaşını da geride bırakarak 7. sırayı elde eder. Üstelik bu derece Jordan takımının o seneki en iyi grid pozisyonudur. Ne yazık ki Michael, aracının debriyaj problemi sebebiyle yarışa ilk turda veda etti. Yine de kaderin cilvesi olacak ki Michael’ın ilk yarış galibiyeti de 1992 yılında bu pistte gelmiştir.

Jordan ile başladığı kariyerinin Ferrari’ye kadar olan basamaklarını aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

  • 1991 Belçika yarışı sonrası Benetton takımı ile Formula 1’e kesin giriş yaptı. En iyi derecesi ikinci yarışında aldığı beşincilik oldu. Sezonu 6 yarışta 4 puan alarak 14. tamamladı.
  • 1992-1993 sezonunda kariyerine Benetton ile devam edip ilk yarış galibiyetini Belçika’da elde etti. 1992 sezonunu 53 puanla 3. 1993 sezonunu ise 52 puanla 4. tamamladı.
  • 1994 sezonunda Michael’ın şampiyonluk için Senna ile rekabet etmesi gerekiyordu. Ancak Senna, San Marino Grand Prix’inde hayata veda etti. Williams’ın diğer pilotu Damon Hill ile çekişen Michael, 92 puanla ilk şampiyonluğunu kazanmış oldu.
  • 1995 sezonuna da Benetton ile devam eden Michael, bu sene rakibi Damon Hill’in 33 puan önünde 102 puanla ikinci şampiyonluğunu elde etti.

Ferrari ve Schumacher

Schumacher adının önemi ve sporda efsane hale gelmesi kariyerinin Ferrari ile olan dönemiyle sağlandı. Scuderia Ferrari, Formula 1’in en etkili markalarından birisidir. Ancak o dönemde Formula 1’in kırmızı arabası hiç de rekabetçi bir durumda değildi. Birçok pilot tarafından kötü lakaplarla anılan araçları ve başarısız bir pit ekibi vardı. Ancak değişim Schumacher ile başladı.

Ferrari 1995 sezonu sonunda orta sıraların iyi bir temsilcisi konumunda olmasını, 1993 yılında takıma katılan Jean Todt’a borçludur. 1996 yılında Schumacher ile birlikte takıma gelen Rory Bryne ve Ross Brawn isimleri de Michael’ın iki şampiyonluğunun mimarlarıydı. Yani Ferrari 1996 sezonuna girerken elinde harika bir pilot ve ekip bulunuyordu. Yine de en iyisi olmak zorlu bir yolculuktur ve bu yolu yürümek için Ferrari ve Schumacher’in bir sezondan fazlasına ihtiyacı vardı. 1996 sezonunda Michael rakiplerine göre oldukça yavaş olan aracı ile 3 yarış kazanmış ve sezonu toplam 59 puan alarak 3. sırada bitirmiştir.

1997 ve 1998 sezonları Ferrari ve Michael için şampiyonlukları kıl payı kaçırdıkları seneler olarak yer alıyor. 1997 senesinde Michael’ın rakibi Villenueve ile yaşadığı kaza onun sezondan diskalifiye olmasıyla sonuçlanmıştır. 1998’de ise Mika Hakkinen ile sıkı bir rekabete girmiş olmasına rağmen McLaren daha iyidir ve Michael sezonu 86 puanla 2. sırada bitirir. 1999 sezonu ise Michael açısından oldukça şanssız bir seneydi. İngiltere Grand Prix’nde geçirdiği kaza sebebiyle bacağı kırılmış ve 6 yarışa katılamamıştır. Yine de katıldığı yarışlarda takım arkadaşları ile yaptıkları Ferrari’nin 1983’ten bu yana ilk Takımlar Şampiyonluğu’nu kazanmasına sebep olmuştur.

Gerisi Zaten Tarih

2000 ve 2004 sezonları arası Ferrari ve Schumacher tarih yazarlar. Üst üste 5 şampiyonluk kazanan ikili Formula 1 bünyesine ait birçok rekoru da bu seneler içinde kırmıştır. Bunların içinde en çok yarış kazanan pilot olma ya da tüm yarışlarda podyuma çıkma gibi oldukça zorlu rekorlar da bulunmaktadır. Michael’ın başarılarının ardındaki sır sadece yeteneği değildi. Formula 1 bir takım sporu olarak değerlendirilebilir. Michael da bunu çok iyi anlıyordu ve her daim takımıyla birlikte çalışıyordu. Diğer pilotlar pisti terk ettiğinde Michael, mekanikerlerle birlikte gece boyu araç üzerinde çalışan tek pilot oluyordu.

2005 ve 2006 sezonlarında Ferrari ile devam eden ancak Alonso’ya yenilen Michael 2006 sezonu sonunda Formula 1’den emekli oldu. 2010 yılında Mercedes markası altında geri dönmüş olsa da oldukça kötü iki sezon geçirdi. Yine de bu dönüşten dolayı mutlu olduğunu ifade etmiştir. İnsanların bir kısmı ileri yaşı sebebiyle onu eleştirirken, bir kısmı ise yarışma tutkusu yüzünden yüceltmiştir. 2012 yılında bir kez 3. olarak podyuma çıkmış ve sezon sonunda Formula 1 kariyerine kesin olarak veda etmiştir.

Dilerseniz Avril Lavigne Kimdir? sorusunu cevaplamış olduğumuz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Ne yazık ki, 2013 senesinde oğlu Mick ile birlikte gittiği Fransız Alpleri’nde geçirdiği kayak kazası sonucu büyük bir beyin hasarı aldı. Günümüze kadar karmaşık tedaviler gören Michael şu an hala tedavi görmeye devam ediyor. Ancak aldığı hasar nedeniyle iletişim kurmakta zorlandığı ve yürüyemediği belirtiliyor. Michael Schumacher kimdir? sorusunu cevaplamış olduğumuz içeriğimiz genel olarak bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu