Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Avril Lavigne Kimdir?

Son dönemlerde hakkında çıkan haberlerin artmasıyla yeniden müzik dünyasının gündemine oturan Avril Lavigne kimdir? Sizin için araştırdığımız bu sorunun cevabına gelin birlikte bakalım.

Tam adı Avril Ramona Lavigne olan Kanadalı şarkıcı, söz yazarı ve oyuncu 27 Eylül 1984 tarihinde dünyaya geldi. Gençlik yıllarında ortaya koyduğu rock ve pop türündeki parçalarla müzikseverlerin gönüllerini fetheden 37 yaşındaki sanatçı, 21. yüzyılın önde gelen kadın şarkıcıları arasında yer alır. En parlak dönemlerini 2002-2007 yılları arasında yaşayan güzel şarkıcı, kolayca akıllara kazınan güçlü sesinin yanı sıra kendine has tarzıyla da gündem olmuştur. Avril; hippie, punk ve marjinal karışımı olarak tanımlayabileceğimiz giyim tarzını günümüzde halen sürdürmekte.

Yalnızca müzik kariyeriyle değil, birçok farklı şekilde gündeme damgasını vuran sanatçılar arasındadır kendisi. Hatta bir dönem etrafta Avril’in öldüğü ve yerine ona ikizi kadar benzeyen Melissa Vandella adındaki birinin geçtiği söylentileri dolaşıyordu. Bu söylentilerin çıkmasında sanatçının müzik kariyerine uzun süre ara vermesine ek olarak yıllara meydan okuyan güzelliğinin de etkisi olduğunu söylesek abartmış olmayız.

Ailesi ve Sosyal Yaşantısı

Fransız olan babasının adı Jean-Claude ve Kanadalı annesinin adı Judith-Rosanne’dir. Matthew adında bir abisi, Michelle adında bir kız kardeşi vardır. Aile Fransız kökenli olmasına rağmen Avril, Fransızca bilmemektedir. Katolik inancına mensup olduklarından çocukluğunda Katolik eğitimi almıştır.

Avril’in hayatının merkezinde müzik yer alsa da birçok farklı ilgi alanına sahiptir. Adını babasının ona küçükken taktığı bir lakaptan alan ve Avril’in kendi tasarımlarından oluşan Abbey Dawn adlı bir giyim markasının sahibidir aynı zamanda. 2010 yılında FightlyMe hashtagiyle yola çıkan Avril Lavigne Foundation vakfını kurmuştur. Avril Lavigne Foundation, kene ısırması kaynaklı bakteriyel bir hastalık olan Lyme hastalığından muzdarip kişiler başta olmak üzere, ciddi rahatsızlıkları ve engelleri olan bireyler için bağış toplayan bir vakıftır. Avril’in de uzun yıllar boyu mücadele ettiği Lyme hastalığı kendini ataklar, kronik yorgunluk, titreme, kas ve baş ağrıları şeklinde göstermekte ve günlük yaşam aktivitelerini sürdürmeyi zorlaştırmaktadır. Bu zorluklardan ötürü Avril uzun süre yatak istirahati yapmak ve sahne almayı bırakmak zorunda kalmıştır.

Müzik Kariyeri

Avril’in müzik serüveni o daha çok küçükken başladı. Müzik yeteneği ilk olarak 2 yaşında kilisedeki şarkılara eşlik ettiğini fark eden annesi tarafından keşfedildi. 1998 yılında kazandığı bir müzik yarışmasıyla Shania Twain ile ilk büyük konser turnesine çıkma şansını yakaladı. İlk profesyonel menajeri Cliff Fabri ile bir kitapçıda şarkı söylediği esnada tanışmıştı. 16 yaşındayken New York’ta Arista Records adlı müzik firması tarafından ilk albümü kaydedildi ve tamamlandı. Böylece müzik kariyeri resmi olarak başlamış oldu. Avril Lavigne müzik kariyeri boyunca toplamda 6 albümün altına imzasını atmıştır:

 • Let Go – 2002
 • Under My Skin – 2004
 • The Best Damn Thing – 2007
 • Goodbye Lullaby – 2011
 • Avril Lavigne – 2013
 • Head Above Water – 2019

İlk albümü Let Go dünya çapında 13 milyondan fazla kopya satarak 2002 yılında en çok satan kadın vokal albümü olmuştur. Başarılı sanatçı yukarıda adı geçen albümlerde Marilyn Manson, Nick Carter, Lil Mama, Nicki Minaj, Machine Gun Kelly, Blackbear ve Mod Sun gibi ünlü isimlerle birlikte çalışmıştır. Avril Lavigne’nin Youtube da en çok görüntülenen müzik kliplerinden bazıları ise şunlardır:

 • Girlfriend – 592 Milyon
 • Complicated – 503 Milyon
 • When You’re Gone – 482 Milyon
 • Wish You Were Here – 441 Milyon
 • What The Hell – 362 Milyon
 • Smile – 229 Milyon
 • I’m With You – 223 Milyon
 • My Happy Ending – 222 Milyon
 • Sk8er Boi – 222 Milyon
 • Let Me Go – 212 Milyon

Oyunculuk Serüveni

Verdiği bir röportajda oyunculuk yapmanın çocukluk hayali olduğunu söyleyen Avril’in ilk film deneyimi, 2006 yılında bir animasyon filmde seslendirme yapmasıyla gerçekleşti. Konuk oyuncu olarak yer aldığı yapımlarda kendisini oynayarak sahne alıp şarkı söyledi. Ayrıca film müziğini seslendirdiği iki popüler film bulunuyor. Avril’in yer aldığı yapımları şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Over The Hedge – Heather
 • The Flock – Beatrice Bell
 • Going the Distance – Kendisi
 • Sabrina, The Teenage Witch – Kendisi
 • Alice in Wonderland – Film müziği
 • Babysitter’s Black Book – Film müziği

Ayrıca Under My Skin albümü için yola çıktığı Bonez adlı turnede yaşadıklarının yer aldığı yine aynı ada sahip olan bir belgesel kaydı bulunmaktadır.

Aşk Hayatına Dair

Zaman zaman adı eski gitaristleriyle ve diğer grup üyeleriyle dedikodulara karışsa da Avril bu iddiaları reddetti. 2006 yılında kendisinden 4 yaş büyük Kanadalı müzisyen Deryck Whibley ile evlendi. Çift 2010 yılında karşılıklı olarak anlaşıp boşandı. Avril ikinci evliliğini 2013 yılında yine Kanadalı bir müzisyen olan Chad Kroeger ile gerçekleştirdi. Kendisinden 10 yaş büyük olan Chad ile olan evliliği yalnızca 2 yıl sürdü. Çiftin boşanma sebebinin ise programlarının yoğunluğundan kaynaklandığı söyleniyor.

Dilerseniz Brie Larson Kimdir? sorusunu cevaplamış olduğumuz içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde sahne adı Mod Sun olan Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, enstrümantalist ve rapçi Derek Ryan Smith ile nişanlandı. Kalp kırıklığı yaşamak istemediği için uzun süre ilişkilerden uzak durduğunu söyleyen Avril’e yeni ilişkisinde mutluluklar dileriz. Avril Lavigne kimdir? sorusunu cevaplamış olduğumuz içeriğimiz genel olarak bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu