Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Brie Larson Kimdir?

Asıl adı Brianne Sidonie Desaulniers olan Amerikalı müzisyen ve oyuncu, 1 Ekim 1989 Sacramento Kalifornya’da dünyaya geldi. Brie Larson ilk olarak Edgar Wright’ın 2010 yapımı aksiyon ve kara komedi türündeki filmi Scott Pilgrim vs. the World ile tanınmaya başladı. Kaptan Marvel rolündeki performansıyla ise Hollywood’un birinci lig oyuncuları arasına yükselmeyi başardı. Peki kısa süre içerisinde bu kadar iyi bir üne ulaşmayı başaran Brie Larson kimdir?

Amerikalı aktris Brie Larson iki kiropraktörün (omurga düzenini iyileştiren ayurvedik bir alternatif tıp yöntemi uygulayıcısı) çocuğu olarak dünyaya geldi. Yedi yaşından itibaren aktris olmanın hayalini kurdu. Anne ve babası boşandıktan sonra, annesi ve kız kardeşiyle birlikte Los Angeles’a taşındı. Orada oyunculuk eğitiminin bir parçası olarak Denzel Washington ve Elizabeth Banks’in de yer aldığı Amerikan Konservatuarı Tiyatrosu’na katıldı.

Televizyona ilk çıkışını 1998’de Jay Leno’nun gece yarısı talk show’u The Tonight Show’da yaptı ve burada skeçlerde oynadı. 2004 yapımı 30 Over Night’ta Jennifer Garner ve Mark Ruffalo ile rol almadan önce kısa bir süre sitcom türündeki TV yapımı Raising Dad’da Bob Saget’in kızını canlandırdı.

Brie Larson, Amerikan Konservatuarı Tiyatrosu’ndaki en genç öğrencilerden biriydi. Tara’s Worlds’ün üç sezonunda da 2009’dan itibaren başrolde görüldü, burada baş karakterin kızını canlandırdı.

Oscar’a Uzanan Kariyer

Brie Larson’ın kariyerindeki gelişmeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 1999’da Special Delivery ile büyük televizyon çıkışını yaptı,
  • 2003’te Disney Channel filmi The Racer’da rol aldı,
  • 2010’da Scott Pilgrim vs. The World’de yer aldı,
  • 2012’de 21 Jump Street’te Metric grubuyla yer aldı
  • 2013’te Short Term 12’deki rolüyle Locarno Uluslararası Film Festivali Aktör Ödülü’nü aldı,
  • 2013’te Don Jon’da porno bağımlısı Joseph Gordon-Levitt’in kız kardeşini oynadı,
  • 2014’te Mark Wahlberg’in The Gambler’daki sevgilisi rolünü oynadı.

Brie Larson’ın son başarısı Room’daki rolüyle geldi. Emma Donoghue’nun aynı adlı romanından uyarlanan filmde Brie Larson, 5 yaşındaki oğlu Jack (Jacob Tremblay) ile 9 metrekarelik bir odada yaşayan bir kadını canlandırdı. Bu filmde Larson, oğluna kapalı bir alandaki hayattan daha fazlasını sunabilmek için onu dış dünya hakkında bilgilendiren bir anneyi kusursuz bir şekilde oynadı. Bu çok ses getirmeyi başaran film ona sayısız ödül getirdi. Brie Larson, 2016 yılında En İyi Kadın Oyuncu Oscarları, Altın Küre Ödülleri, BAFTA Ödülleri ve Screen Actors Guild Ödüllerini kazandı.

Oscar’lardan Marvel Sinema Evrenine

Oyuncu Oscar’ı kazandıktan sonra büyük ilgi gördü ve gişe rekorları kıran segmente gitmeye karar verdi. Bu karardan sonra Kong: Skull Island’da fotoğrafçı Mason Weaver rolünün oynadı. Kaptan Marvel filmi, gişede 1 milyar doların üzerinde hasılat elde ederek küresel bir hit oldu. Brie Larson bu çok ses getiren filmde yer alarak Marvel Sinema Evreni filminde baş roldeki ilk kadın oldu. Ayrıca Avengers 4: Endgame’de de bu rolü oynamayı sürdüren Larson, evrenin kötü adamı Thanos’a karşı mücadele etti.

Müzisyenlik ve Yapımcılık Kariyeri

Larson ayrıca bir dizi kısa filmin yönetmenliğini ve senaristliğini de üstlendi. Bunlardan ilki, 2017’de Netflix’te yayınlanan Unicorn Store oldu. Larson bu filmde hem yönetmen hem de oyuncu olarak yer almıştı.

Bunun yanı sıra genç ve yetenekli oyuncunun müzisyen olarak da aktif olduğu biliniyor. 2005’te ilk albümü Finally Out Of P.E.’yi ve 2010 yılında Big Brass Stacks ile kendi indie müzik şirketini kurdu. Brie Larson, 2003’ten beri şarkıcı ve söz yazarı olarak müzik kariyerine devam etmeye çalışıyor. “She Said” adlı şarkısıyla Amerika’nın TOP 40 listesine girdi. 2005’te Brie Larson ilk albümü “Finally Out of P.E.”‘yi yayınlamıştı, ardından “Lose In Me” ve “Life After You” gibi single’lar da yayınladı.

Dilerseniz Robert Downey JR. kimdir? sorusunu yanıtlamış olduğumuz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Özel Hayatı

Alternatif tıpla ilgilenen ebeveynleri tarafından yetiştiren Larson, Amerikan Konservatuarı Tiyatrosu’na girmeden önce hiç okula gitmedi. Evden eğitim gören Larson ayrıca bu akademiye giren en genç oyuncu olma sıfatını da elinde tutmaktadır. Son birkaç yıldır ünlü yönetmen Elijah Allan-Blitz ile birlikte olan Larson, ayrıca cinsiyet eşitliği aktivisti olarak da faaliyet yürütüyor. 2019’da Time’ın Dünyanın En Etkili 100 kişisi listesinde de yer alan Larson, daha çok uzun yıllar beyazperdede yer alacağa ve adından söz ettireceğe benziyor. Sizler için Brie Larson kimdir? sorusunu yanıtlamış olduğumuz içeriğimiz bu şekildeydi. Güncel birçok başlık için bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu