Sağlık Hakkında Merak Edilen Başlıklar

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

Vücudumuzdaki kanın damarlarımıza yaptığı basınca tansiyon adı verilir. Elbette ki bu basınç arttığında ya da azaldığında birtakım sorunlar ortaya çıkar. Özellikle halk arasında “Tansiyonum var.” gibi cümleleri tansiyonumuzun düşüklüğünü ya da yüksekliğini anlatmak için kullanırız. Tansiyonunun iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar yüksek ve düşük tansiyondur. Cevapveriyorum.net olarak bu yazımızda sizler için “Düşük tansiyona ne iyi gelir?” konusundan bahsedeceğiz.

Düşük tansiyonun bir diğer adı ise hipotansiyondur. Oldukça rahatsız edici olabilen bu duruma çözüm olarak kullanılabilecek belirli yiyecekler bulunmaktadır. Eğer sizin ya da çevrenizdeki birinin de düşük tansiyon ile ilgili herhangi bir sorunu varsa bu yiyecekler kurtarıcı olabilir. Anlatacağımız yiyecekler tansiyon düşüklüğünü geçirmeniz ve tansiyonunuzu dengelemenize yardımcı olurlar. Ancak daha ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, bu sorunu sık görüyorsanız ya da kronik bir rahatsızlığınız bulunuyorsa öncelikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket etmeniz sizin için en doğrusu olacaktır.

Tansiyon Neden Düşer?

Tansiyon düşmesi gibi kronik bir rahatsızlığınız varsa neden düştüğünü büyük ihtimalle biliyorsunuzdur ancak bilmeyenler için de açıklamakta fayda var. Tansiyonun düşmesinin tek bir nedeni yoktur. Çeşitli sebeplerle tansiyon düşebilir. Çünkü kan basıncımız birçok unsurdan etkilenebiliyor ve bu da duruma göre tansiyon düşüklüğüne neden olabiliyor. Tansiyonun düşmesini etkileyen bazı faktörler şu şekildedir:

  • Vücuttaki su eksikliği
  • Tuz eksikliği
  • Böbrek üstü bezlerinin yeterli çalışamaması
  • Hamilelik durumu
  • Kalp ve damar hastalıkları
  • Çok miktardaki kan kayıpları
  • Vitamin ve mineral eksikliği
  • Alerjiler

Yukarıdakiler en çok görülen tansiyon düşme nedenleri olsa da tansiyon düşüklüğünün birçok nedeni olabilir.

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Hamilelikten vücuttaki su eksikliğine, vücuttaki tuz eksikliğinden damar hastalıklarına kadar birçok durumda ortaya çıkabilen düşük tansiyonu engellemek için bazı yöntemler bulunur. Aslında yöntemden ziyade tansiyonu dengeleyen bazı yiyecek ve içecekler vardır demek daha doğru olacaktır. Bu tarz besinleri, yazımızın geri kalan kısmında sizler için açıkladık.

Havuç Suyu

Havuç, içerisinde barındırdığı yüksek potasyum sayesinde kan basıncını dengelenmesini sağlayan yiyecekler arasında üst sıralarda yer alıyor. Aynı zamanda sadece düşük tansiyon için değil yüksek tansiyon durumlarında da havuç tüketilmesi önerilmektedir. Burada insanların kafasında “Bir yiyecek hem düşük hem de yüksek tansiyon için nasıl işe yarayabilir?” sorusu oluşabilir.

Havuç içerdiği potasyum sayesinde kanın akış hızını düzenliyor ve sağlıklı bir şekilde devam etmesi için gerekli oluyor. Bu durumda da kan basıncının düşmesi ya da çıkması gibi durumlarda vücudu dengede tutabiliyor. Ayrıca tansiyonu sağlıklı seviyelerde tutması da önem teşkil etmektedir.

Tuzlu Ayran

Tansiyon düşmesinin en yaygın sebeplerinden birisi vücutta yeterince tuz bulunmamasıdır. Tuz eksikliğinden kaynaklı bir tansiyon düşmesi yaşıyorsanız tercih edebileceğiniz en pratik içecek tuzlu bir ayran olacaktır. Ancak eğer kronik olarak tansiyon düşüklüğü yaşıyorsanız, yani hipotansiyonunuz varsa bu yöntemi çözüm amaçlı kullanmamalısınız. Bu durumlarda doktorunuza danışmanızda oldukça fayda vardır.

Ispanak

Vücudunuzda yeteri kadar magnezyum yoksa belli bir süre sonra tansiyon düşmesi rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle magnezyum bakımından en zengin yiyeceklerden birisi olan ıspanağı bu durumlarda tüketebilirsiniz. Aynı zamanda ıspanağı pişirmeden çiğ bir şekilde tükettiğinizde faydaları daha da artmaktadır. Örneğin, bir ıspanak salatası tansiyon düşmesine fazlasıyla iyi gelebilir.

Badem Sütü

Badem de yukarıdaki besinler gibi yüksek oranda potasyum ve magnezyum içerir. Bademin bu özelliğinden daha fazla ve hızlı bir şekilde yararlanmak için de sütünü hazırlamak yeterlidir. Güne bir bardak badem sütü içerek başlamak sağlık açısından sizi olumlu yönde etkileyecektir.

Zencefil

Zencefil bilinen en güçlü antioksidanlardan birisidir. Genelde grip ve nezle gibi kış hastalıklarına karşı oldukça faydalandığımız zencefil, düşük tansiyon rahatsızlığında da bizlere yardımcı oluyor. Aynı zamanda havuçta olduğu gibi hem düşük tansiyona hem de yüksek tansiyona olumlu etkileri bulunmaktadır. Ancak tüketilirken dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor, bu da aşırıya kaçmadan yeterli miktarda zencefil tüketmeye dikkat etmektir.

Balık (Uskumru)

Uzmanlar haftada 1 ya da 2 kez balık tüketilmesini önerirler. Balığın faydaları saymakla bitmez ve balık vücudumuz için vazgeçilmez mineral kaynaklarından birisidir. Özellikle de uskumru, içerdiği bolca magnezyum ile tansiyonu dengelemeye yarayan en iyi alternatiflerdendir.

Dilerseniz Tansiyon Neden Yükselir? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Zeytin

Kahvaltılık zeytinler, vücuttaki tuz eksikliğini en kısa sürede karşılayabilecek yiyeceklerden birisi olduğundan ani tansiyon düşmelerinde çözüm olarak kullanılabilir. Tansiyonunuz düştüğünde, gözünüz kararmaya ya da başınız dönmeye başlarsa ağzınıza birkaç adet zeytin atarak sorunu hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. Ancak sorun daha sonra da devam ederse doktorunuza danışmanızı öneririz. Düşük tansiyona ne iyi gelir? sorusunu cevaplamış olduğumuz içeriğimiz genel olarak bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu