Rastgele Konular Hakkında Bilgiler

Hemşirelik Maaşları 2022

Hemşirelik, genel anlamda okuması ve yapması zor bir meslektir. Hemşire olmaya karar vermeden önce kendinizi iyi tanımanız gerekir. Sürekli hastane ortamında olacağınız bu meslek, kendinizi adamanız gereken bir seçimdir. Ek olarak; günümüzde birçok üniversitede de hemşirelik bölümü açılmıştır. Hemşirelik maaşları ise belirli faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Hemşirelik denildiğinde aklınıza yüksek maaşlar geliyor olabilir. Ancak bunun için bir süre tecrübe kazanmanız gerekir. Yani, yüksek maaş alana kadar biraz emek vermelisiniz. Kıdemli bir hale geldiğinizde hem tecrübeniz artacak hem de maaşınızda da bir artış gözlemleyeceksiniz. Eğer mesleğinizle iyi bir gelir elde etmek istiyorsanız hemşirelik, tercih edilebilecek mesleklerden biridir.

Hemşirelik Mesleği ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Hemşire olmak istiyorsanız alacağınız eğitim dışında bilmeniz gereken daha birçok husus vardır. Her insan hemşirelik mesleğini tercih edebilir. Ancak burada önemli nokta, nasıl bir hemşire olacağınızdır. Burada ilk olarak ön lisans veya lisans eğitimi almanız gerekir. Böylece teorik olarak ve biraz da uygulamalı olarak mesleği öğrenirsiniz. Fakat geri kalan noktalar da vardır:

 • Hastalar, her zaman önceliğiniz olmalıdır.
 • Yardım istemekten korkmamalısınız.
 • Hastaların kontrolleri yapılırken her zaman notlar almalısınız.
 • İşinizin yoğun olduğu zamanlarda molalarınızı veya ihtiyaçlarınızı ertelemeniz gerekebilir.
 • Aynı anda biden fazla işi yapmayı öğrenmelisiniz.
 • Empati duygusu hastalarınızla aranızdaki bağı kuvvetlendirir.
 • Yaptığınız işin doğru olduğundan emin olmalı ve işinizi mümkün olduğunca hızlı yapmalısınız.
 • Kötü bir gün geçirseniz bile bunu hastaya yansıtmamalısınız.
 • Kullanacağınız ayakkabının görünüşünden çok rahatlığına önem vermelisiniz.
 • Sizin acil olarak gördüğünüz vakalarla vatandaşların acil gördüğü vakalar farklıdır. Unutmayın bu farkı siz daha iyi biliyorsunuz.
 • İnsanlara yardım etme isteğinizin olması gerekir. Bu niyeti de açıkça belli etmelisiniz.
 • Gün içinde çok yorulabilirsiniz. Bunu göze almalısınız.

Hemşirenin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Hastaların bakımında önemli bir yere sahip olan hemşirelerin görev ve sorumluluklarını merak ediyor olabilirsiniz. Bir hemşirenin görevleri aşağıdaki maddelerde görülmektedir:

 • Hasta bakımı gereksinimlerini planlamak
 • Hastayı testlere veya bazı tetkiklere hazırlamak
 • İlaçlarını vermek, serum takmak
 • Hastanın tıbbi geçmişini not etmek, durumundaki değişiklikleri izlemek
 • Hastadan alınan kan testini kayda almak
 • Hastanın tansiyon, şeker, ateş ölçümlerini yaparak kayda geçirmek
 • Acil durumlarda hastaya bakım yapmak
 • Yönetmeliklere uyarak güvenli ve titiz çalışma ortamını korumak
 • Sağlık sektöründeki profesyonel kişilerle ortak çalışmak
 • Hasta ile ilgili bütün detaylara dikkat etmek
 • Operasyon öncesi ve sonrası hastaya bakım yapmak

Hemşire Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Hemşire olmak için üniversitelerin “Hemşirelik ve Sağlık Bölümü”nden lisans derecesinde eğitiminizi tamamlamanız yeterlidir. Yine, Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Sağlık Meslek Lisesi mezunları da “yardımcı hemşire” olabilir. Ancak kamu kuruluşlarında hemşire olabilmeniz için KPSS’den yeterli bir puan almanız gerekmektedir.

Hemşirede Olması Gereken Özellikler

Bir mesleği seçen kişinin kendini tanıması oldukça önemlidir. Çünkü bir mesleğe sahip olmakla onu severek yapmak arasında büyük bir fark vardır. Bu hemşirelik mesleği için de geçerlidir. Eğer hemşire olmak istiyorsanız belirli özellikleriniz olmalıdır. Eğer yoksa da ve bu mesleği gerçekten istiyorsanız kendinizi bu yönde geliştirebilirsiniz.

Hemşirelik sadece hasta bakmak demek değildir. Aynı zamanda aile üyeleri ve hastane personeli arasındaki iletişimi de sağlamaktadır. Bu düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. İşte burada empati duygunuzun gelişmiş olması gerekir. Böylece daha sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz. Bunun yanında mesleğinizle alakalı etik değerlere sahip olmanız beklenir.

Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Devlet ve özel sektöre bağlı olarak hemşirelik maaşları değişiklik gösterir. Bunun yanında kıdeminize göre de maaşınızda değişiklikler olur. Örneğin bir sağlık meslek lisesinden eğitim aldıktan sonra direkt çalışmak isterseniz maaşınız yüksek dereceli hemşirelere göre düşük olacaktır. Burada hemşire maaşlarının unvanlarına göre ne kadar olduğunu ayrı başlıklarda ele alacağız.

Devlette Hemşirelik Maaşı Ne Kadar?

Kamuda hemşirelerin ne kadar maaş aldığı, mezuniyet durumu, kademe ve derecesi göz önüne alınarak belirlenir. Yine, çocuğu olan veya eşi çalışmayan kişilerinde maaşlarında değişiklik olur. Üniversiteden mezun olmuş bekar ve çocuksuz biri yaklaşık olarak 7,438 TL maaş almaktadır. Bu durum ön lisans ve lise mezunlarına göre değişiklik gösterir. Lisans eğitimi almayan hemşireler, 6730 ila 6970TL arasında maaş alır.

Dilerseniz Sağlık Hakkında Merak Edilenleri sıraladığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Kendinizi bu alanda ilerlettiğiniz takdirde maaşınızda da bir artış olacaktır. Bu mesleği gerçekten istiyorsanız başhemşire olmayı da düşünebilirsiniz. Tabii, bunun için çok emek vermeniz gerekir. Başhemşireler, hemşirelerden sorumlu kişilerdir. Kamuda da özelde de çalışsa maaşları belirtilen tutarın %20-25 üzerinde olmaktadır.

Özel Hastanelerde Hemşirelik Maaşı Ne Kadar?

Özel hastanelerde hemşire maaşı, tecrübeye göre değişiklik gösterir. Yeni mezun olduğunuzda alacağınız maaş, tecrübeli bir hemşireye göre düşük olacaktır. Genellikle özel hastanelerde çalışan yeni mezun tecrübesiz hemşirelerin aylık maaşı 4500-5000TL arasında değişir. 5 yıldan fazla tecrübesi olan kişilerin maaşı ise yaklaşık olarak 5500-6000TL arasında olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu