Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Robert Downey Jr. Kimdir?

Hollywood’un en yetenekli ve çok yönlü sanatçılarından biri olarak kabul edilen Robert Downey Jr, 4 Nisan 1965 yılında New York’ta doğdu. New York City’deki sanatsal bir ev olan Greenwich Village’da büyüyen Downey, babası tarafından 5 yaşında ilk rolünü aldı. Babası Yahudi asıllı, annesi ise Alman asıllıdır. Bir aktör ve film yapımcısı olan babası tarafından ilk rolünü alan Downey Jr’ın annesi ise dansçı ve şarkıcı olan Elsie Ford’dur. Hadi gelin şimdi “Robert Downey Jr. Kimdir?” sorusunun cevabının detaylarını öğrenelim.

Robert Downey Jr’ın ilk rolü babası tarafından verilen bir kukla rolü oldu. Babasının yönetmiş olduğu Pound filminde bir kukla rolü ile sinemaya merhaba diyen Downey, sinema kariyerine bir kukla rolü ile başlamıştı. Robert Downey Jr’ın hayat hikayesi ise oldukça ilginç. Henüz daha 6 yaşındayken babası tarafından marihuana ile tanışan Robert Downey, daha 8 yaşına geldiğinde bir kokain bağımlısı olma yolunda ilerliyordu. Robert Downey Jr’ın kokain bağımlılığından kurtulması için ise 35 yaşını beklemesi gerekecekti.

Müzik konusunda oldukça yetenekli olan Robert Downey Jr, 20 yaşında Saturday Night Live grubuna girdi.

Oyunculuk Kariyeri

5 yaşındaki kukla rolünün dışında, Robert Downey Jr’ın ilk oyunculuğu 18 yaşındaki Baby Its You filmindeki Stewart karakteri oldu. Oldukça başarılı olarak görülen bu performanstan sonraki adım için 2 yıl beklemesi gerekecekti. Robert Downey Jr, Saturday Night Live isimli televizyon programına konuk oyuncu olarak dahil oldu.

Oyuncunun oynadığı diğer yapımlar arasında 1986 yapımı Back to School filminin yanı sıra şöhretin kapılarını aralayan film olan Less Than Zero filmi yer alıyor. Filmde kendisini oynayan Robert Downey Jr, uyuşturucu bağımlısı bir genci canlandırıyordu. Ticari olarak başarısız bir film olsa da Downey Jr için başarılı bir filmdi.

Oyunculuk kariyerini adım adım tırmanan Downey, Air America ve Soapdish adlı yapımlarda da rol aldı. 1992 yılında Chaplin filmi için Robin Williams gibi büyük bir ismi geride bırakarak rolü kaptı. Charlie Chaplin rolü ile en iyi aktör dalında Oscar adaylığı elde etti.

Uyuşturucu Peşini Bırakmadı

Robert Downey Jr, uyuşturucu ile başı hep derde giren isimler arasında yer aldı. 1996 yılında bir trafik kontrolünde arabasında bulundurduğu kokain, eroin ve mermi dolu tabanca, onun gözlem evine gitmesine neden oldu. Gözlem evinden kaçmak isteyen Robert Downey, bunu başaramadı.

Hapishaneye girdiği tüm süre zarfında gündemde olan oyuncu için kamera önünde yakalayamadığı şöhret neredeyse kamera arkasında gelecekti.

Yetenekli Bir Oyuncu

Hapishane günleri geride kalan oyuncu için artık yeteneğini konuşturma vakti gelmişti. Uyuşturucu bağımlılığından uzaklaşan Robert Downey, Hollywood’da merdivenleri hızla çıkmaya başladı. Önce 1994 yapımı Natural Born Killers filminde yan rol alan oyuncu, daha sonra 1999 yılında Bowfinger adlı filmde rol aldı. Komedi filmi olan bu filmde Jerry Renfro adlı karakteri canlandıran Downey için her şey iyiye gidiyordu.

2000 yılında All McBeal dizisi ile başarı elde eden oyuncu, Altın Küre ve Emmy ödüllerine aday gösterilmişti.

Hayatı Oldukça Çelişkili

Robert Downey Jr için her şey iyi giderken oyuncu tekrar uyuşturucu bataklığına düştü. Eski günlerine geri dönme izleri veren Downey, dizinin yapımcısının da bunu fark etmesine neden oldu. İlk sezonu tamamlanan dizi, oldukça başarılı görülmesine rağmen Robert Downey Jr ile dizi arasındaki bağ koptu. 1 yıl tedavi, 3 yıllık deneme sürecinin sonrasında dizinin son sezonunda küçük bir rol aldı.

Evlilik Hayatı

Şu ana kadar iki kez evlenen oyuncunun kadınlar ile arası da iyiydi. 1984 – 1991 yılları arasında bir diğer oyuncu olan Sarah Jessica Parker ile uzun süreli bir birliktelik yaşayan oyuncu, ilk evliliğini ise 1992 yılında Deborah Falconer ile gerçekleştirdi. 2004 yılında sona eren çiftin evliliklerinden Indio Falconer Downey adında bir çocukları dünyaya geldi.

Robert Downey Jr’ın uyuşturucu bağımlısı olması hayatının her alanında onu etkiledi. Deborah ile evlilikleri çatırdamaya başlanan ikilinin evlilikleri boşanma ile sonuçlandı. Susan Levin’e evlenme teklifi eden Downey, sert bir cevap ile karşılaştı. Susan, uyuşturucuyu bırakmadan kendisi ile evlenmeyeceğini söylemişti.

Uyuşturucuyu bırakan Robert, Susan Levin ile evlendi ve bu evliliklerinden Exton Elias Downey adında bir çocukları oldu. Günümüzde ise çiftin evlilikleri hala devam etmekte.

Sizler için Enes Yılmazer Kimdir? sorusunu cevaplamış olduğumuz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Iron Man ile Şöhreti Tam Anlamı ile Yakaladı

Iron Man yapımcılarından teklif alan Robert Downey Jr, üç haftada role hazırlandı. Bu süre boyunca her gün Susan ile çalışan Downey, oldukça heyecanlıydı. Iron Man sayesinde gerçek anlamda başarıya adım atan oyuncu, bu filmden sonra hep yükselişte olan bir kariyere sahip oldu. Iron Man’den sonra rol aldığı filmler arasında Tropic Thunder, Sherlock Holmes ve The Avengers gibi filmler yer alıyor. Bu nedenle, Downey Jr Iron Man filmindeki altın renkli kaskını bir uğur olarak en değerli eşyası görüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu