Yaşam Tarzı'na Dair Popüler Başlıklar

İstanbul’da Gezilecek Yerler 2022

Dünyanın en önemli şehirlerinden birisi olan İstanbul’da tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Farklı medeniyetlerin izlerini her noktasında görebildiğimiz tarihi eserler, müzeler ve parklar başta olmak üzere İstanbul’un gezilmeye değer pek çok noktası bulunuyor. Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği sarayların yanı sıra kendine has doğal güzellikleri ile de İstanbul gezilesi bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazıda İstanbul’da gezilecek yerler listesini sizin için çıkardık.

Topkapı Sarayı

İstanbul denildiğinde akla gelen ilk yerlerden birisi kuşkusuz Topkapı Sarayı. Her yıl binlerce turisti ağırlayan Topkapı Sarayı, Tarihi Yarımada’da yer alıyor ve İstanbul’un Fatih semtine bağlı. İstanbul’un fethedilmesinden sonra inşa edilen saray, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi idari noktası olarak kullanılmıştır. Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetiminde olan sarayda pek çok entrikanın yaşandığını da söylemek de yanlış olmayacaktır.

Topkapı Sarayı’nın bir başka özelliği ise Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi olması. 1924 yılında müzeye dönüştürülen saray, kapladığı 300.000 metrekarelik alanı ile birlikte dünyanın en büyük saray müzeleri arasında yer alıyor. Topkapı Sarayı’nı gezmek istiyorsanız, hafta içi 10.00 – 17.30, hafta sonu ise 10.30 – 17.30 arası gitmeniz gerektiğini de belirtelim. Ayrıca salı günleri sarayın ziyarete kapalı olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Ayasofya

Doğu Roma döneminde imparator Konstantios tarafından inşa ettirilen Ayasofya, katedral denildiğinde en eskilerden biri. İki mimar tarafından yapımının 5 yıl 10 ay sürdüğü Ayasofya, dünyanın en kısa sürede inşa edilen katedralinin yanı sıra, Hagia Sophia adını almıştır. 1453 yılında İstanbul’un fethine kadar aynı adı taşıyan Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet’in emri ile cami olmuştur. Minarelerini ise Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. 1935 yılında müze olan Ayasofya, 2020 yılında tekrar ibadete açılarak 09:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret açılmıştır. Ayasofya’nın pazartesi günleri ziyarete kapalı olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

Sultanahmet Meydanı

İstanbul’daki turistik mekanların en gözdelerinden birisi de Sultanahmet Meydanı. Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu döneminde bir hipodrom olarak kullanılan Sultanahmet Meydanı, bu nedenle At Meydanı olarak da bilinmektedir. Çevresinde Sultanahmet Otellerini de görebileceğimiz meydanda, geçmişte pek çok halk eğlence düzenlermiş. Bu nedenle, Sultanahmet Meydanı’nda pek çok topluluğun izlerini görmek mümkün. Bu izler arasında yer alan Obelisk, Yılanlı Sütun ve Örme Dikilitaş, turistlerin görebileceği güzellikler arasında yer alıyor.

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’un en değerli yapılarından biri olan Yerebatan Sarnıcı, Bizans İmparatorluğu döneminden kalma bir yapıdır. Bizans döneminde İmparator Justinianus tarafından inşa ettirilen Yerebatan Sarnıcı, o dönemde halkın su ihtiyacını karşılamak için kullanılmıştır. İstanbul’un fethinden sonra bile kısa bir süre aynı amaç için kullanılmıştır.

Yerebatan Sarnıcı’nın kültürel olarak da önemli bir yere sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yerli ve yabancı sanatçıların konserler düzenlediği Yerebatan Sarnıcı, konserler ve ışık şovları ile oldukça etkileyici bir görünüme kavuşuyor. 09.00 – 18.30 saatleri arasında haftanın tüm günleri ziyarete açık olan Yerebatan Sarnıcı, 15 TL giriş ücretine sahip. Bu ücret öğretmenler ve öğrenciler için ise 5 TL.

Kapalı Çarşı

Türkiye’nin tüm izlerini bulabileceğiniz Kapalı Çarşı, yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan birisi. Yabancı turistler tarafından Grand Bazaar olarak bilinen Kapalı Çarşı, 550 yıldır varlığını sürdürmektedir. Kapalı Çarşı ilk olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun gelirini arttırmak amacı ile açılmış olmasına rağmen daha sonra bölgenin en önemli ticari noktalarından birisi olmuştur. 45.000 metrekarelik alana sahip olan Kapalı Çarşı, bu anlamda da dünyadaki en büyük alışveriş noktalarından birisi.

Kapalı Çarşı’da yaklaşık olarak 4.000 tane dükkân bulunuyor. Ancak, çarşının en ünlü dükkanları ise kuyumcular olarak biliniyor. Kapalı Çarşı’dan bahsederken halılar, kilimler ve baharatlardan da bahsetmeden olmaz. İstanbul’un nostaljik yanını keşfetmek isteyenler için Kapalı Çarşı’yı gezmek oldukça önemli.

Galata Kulesi

Galata Kulesi, İstanbul’un en fazla turist ağırlayan noktalarından birisi. Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edilen Galata Kulesi, dünyanın en eski kulelerinden birisi olarak da biliniyor. Doğal afetler sonucu gördüğü zarar üzerine 1967 yılında tekrar onarılan Galata Kulesi’nin önünde uzun kuyruklar görmek mümkün. İstanbul’un eşsiz manzarasına tanık olmak için ziyaret edebileceğiniz Galata Kulesi, 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş ücreti olarak ise 30 TL ödemeniz gerekiyor.

Dilerseniz İstanbul Sözleşmesi Nedir? sorusunu cevapladığımız içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Taksim Meydanı

İstanbul’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda gelen Taksim Meydanı’nın ortasında bir Cumhuriyet Anıtı yer alıyor. İstanbul’un Kurtuluş Savaşı’ndan önceki ve sonraki noktalarını anlatan Taksim Meydanı, günün hemen hemen her saati oldukça kalabalık. Yıllar içinde birçok değişime uğrayan meydan, ziyaretçilere birçok gezme noktası da sunuyor. Günümüzde pek çok yabancı turistin ziyaret ettiği Taksim Meydanı, özellikle de eğlence mekanları ile oldukça ünlü. Galata Kulesi gibi gezilmesi gereken yerlere yakınlığı ile de Taksim Meydanı İstanbul’da gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu