Sinema Dünyasının Vazgeçilmezleri

Marvel Filmleri İzleme Sırası

Fantastik bir dünya denildiğinde kuşkusuz akla ilk Marvel geliyor. Fantastik güçlere sahip olan eşsiz karakterleri ile Marvel izleyenleri büyülüyor. Ancak, son dönemde birçok Marvel filmi piyasaya çıktı. Çizgi romanları en baştan beri takip etmeyen ve Marvel dünyasına yeni katılmak isteyen kişiler ise Marvel filmleri izleme sırası hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Çünkü, Marvel filmleri kronolojik bir sıra ile gitmiyor. Yapımı daha yeni olan bir filmin diğer filmlerden daha önceki bir konuyu anlatabiliyor. Bu yazıda, Marvel filmleri izleme sırası hakkında bilgi sahibi olup filmlerin sırasını net bir şekilde öğreneceksiniz.

Kaptan Amerika – İlk Yenilmez 2011

Daha önce de bahsettiğimiz üzere Kaptan Amerika filminin yapım yılı diğer filmlerden daha sonra olmasına rağmen anlattığı konu itibari ile önce izlenmesi gerekiyor. Kaptan Amerika – İlk Yenilmez, Marvel ve Sheild evreninin ilk filmi olarak karşımıza çıkıyor. Kaptan Amerika filminin diğer Marvel filmleri ile bir bağlantısı olmadığını da söylememiz lazım. Bu filmde bulacağınız konu ise Tesseract ve Infinity Gem’in hikayesi. Filmin sonunda yer alan sahne ile AVENGERS filmine bir bağlantı olduğunu görebiliyoruz.

Demir Adam – 2008

Demir Adam filmi, Marvel sinemasının çıkış olarak ilk filmidir. Robert Downey Jr.’ın başrolde oynadığı filmde, kahramımız Iron Man kötülere karşı bir zırh geliştirmektedir. Geliştirdiği zırhın gücünü kontrol etme yeteneğine sahip olan Tony Stark, bir süper kahraman dönüşerek kötülük ile savaşıyor. Demir Adam filmi serisinden sonra kahramanımız Iron Man, AVENGERS’a katılıyor. Bu da Iron Man filminin Marvel filmleri sıralamasında 2.sırada yer almasını sağlıyor.

Demir Adam – 2010

Iron Man devam filmi olan bu filmde kahramanımız Tony Stark, kendisinin bir süper kahraman olduğunu herkese açıklıyor. Filmin, Marvel filmleri arasında önemli bir yere sahip olmasının nedeni ise önemli bir karakter olan Coulson’ın hikayesi. Iron Man’in devam filmi olan bu film, Marvel filmleri sıralamasında 3. sırada yer alıyor.

İnanılmaz Yeşil Dev Hulk – 2008

2008 yılında çıkan bir diğer Marvel filmi olan İnanılmaz Yeşil Dev Hulk filminde kahramanımız Bruce Banner’ın hikayesini görüyoruz. Iron Man 2’den sonra izlenmesi gereken bu filmin, sıralamada neden 4. Sırada olduğunu ise filmin sonunda anlayacaksınız.

Thor – 2011

Marvel filmleri denildiğinde akla gelen ilk filmler arasında yer alan Thor, Iron Man filminde yer alan Coulson karakterine de değiniyor. Kendisini dünyamızda bulan Thor’un kardeşi Loki ile olan kapışmasını ve diğer mücadelelerini izliyoruz. Başrolde Chris Hemsworth ve Anthony Hopkins’in yer aldığı Thor filmi, Marvel filmleri sıralamasında 5. film olarak karşımıza çıkıyor.

Yenilmezler – 2012

Marvel filmleri arasında en fazla ilgi gören filmlerden birisi olan Yenilmezler’de birçok Marvel kahramanını görüyoruz. Loki’nin düşmanlığına karşı verilen bu savaşta tüm süper kahramanlar bir araya geliyor. Marvel filmlerini ikiye ayıracak olursak, Yenilmezler filmi ile şu ana kadar sıraladığımız filmler bir bölüm olarak görülebilir. Bundan sonraki filmler ise ikinci bölüm olarak görülmektedir.

Demir Adam 3 – 2013

Demir Adam serisinin üçüncü filmi olan bu film, Marvel dünyasının hikayesinde önemli bir yere sahip değildir. Filmin hikayesini göz önüne aldığımızda, Iron Man 3 filminin bir sonraki Marvel filmine zemin hazırladığını söyleyebiliriz.

Thor: Karanlık Dünya – 2013

Geldik hikâye bakımından önemli bir Marvel filmine. Thor: Karanlık Dünya filminde yer alan SHEILD ve Tesseract konuları detaylı bir şekilde yer alıyor. İlk filme nazaran daha az aksiyon olan bu filmde hikâye bazlı olarak daha doyurucu bir konu bulunuyor. Ayrıca, Thor: Karanlık Dünya filmi en iyi Marvel filmleri arasında da kendisini yer buluyor. Bu film Marvel filmleri sıralamasında ise 8. sırada.

Kaptan Amerika – Kış Askeri 2014

İlk filmden 3 sene sonra gelen bu film Marvel’ın en iyi filmleri arasında yer alıyor. Oldukça etkili bir konuya sahip olan bu film Marvel filmleri sıralamasında 9.film olarak karşımıza çıkıyor.

Galaksinin Koruyucuları – 2014

Marvel ve Avengers evrenine herhangi bir katkısı bulunmayan Galaksinin Koruyucuları, tamamen uzayda geçen bir film. Yine de izlemek isteyenler için listemizde 10. sırada yer alıyor.

Dilerseniz Aksiyon filmleri önerileri sunduğumuz içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Yenilmezler – Ultron Çağı 2015

Yenilmezler Ulton Çağı filmi Marvel dünyasının iyi anlaşılmasında önemli bir role sahip. Çünkü, filmde kendinden sonra gelen filmleri de etkileyecek olaylar bulunuyor. Yenilmezler – Ultron Çağı filminin önemli olmasının bir diğer sebebi de filmde ortaya çıkan yeni süper kahramanlar. Yenilmezler serisinin bu filmi Marvel filmleri listesinde kendisine 12. sırada yer buluyor. Marvel filmleri izleme sırasına değindiğimiz içeriğimiz genel olarak bu şekildeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu